Csodás orgánum, szép beszéd, nemesi arcél, nem véletlen, hogy a hölgyek körében is népszerű volt. Következzék 15 érdekesség a legendás színész, Básti Lajos életéből!

1. Berger Lajos néven született Keszthelyen 1911. november 17-én. Az apja rövidáru kereskedő volt, ebből a vállalkozásból tartotta el a családját. Többször változtatott nevet. Volt Beregi, Básthy és aztán 1942-től Básti Lajos.

2. Csupán 16 éves volt a későbbi ismert színész, mikor az apja elhagyta a családot és rá maradt minden. A bolt és a később súlyos beteg édesanyjának az ápolása.

Az evezőknél Básti Lajos. A fotó 1940-ben készült.
Fotó: Fortepan/Ferencziné Fodor Katalin

3. 1939-ben a zsidótörvények leparancsolták a színpadról, egy időben azzal kacérkodott, hogy Londonban csinál karriert, de végül mégis hazatért. Megpróbálkozott az írással, novellákat jelentetett meg magánkiadásban. Többször is munkaszolgálatra rendelték, de túlélte a borzalmakat. Aztán 1944-ben az ukrán munkaszolgálat elől megszökött, ismerősei bujtatták, majd egy Bódy László nevű virágkertész papírjaival a józsefvárosi pályaudvaron dolgozott szenesemberként.

4. Básti 1949-ben, 38 esztendősen vette el feleségül az egyik legszebb magyar színésznőnek tartott Ferrari Violettát, aki 19 évvel volt fiatalabb a kérőjénél. Öt év múlva aztán elváltak. Ferrari nem sokkal később a fiatal Soós Imre szerelme lett. 1956-ban a forradalom alatt a színésznő az emigráció mellett döntött, ami annyira megviselte Soóst, hogy öngyilkosságot kísérelt meg.

5. Básti Lajos aztán másodszor is megházasodott és szintén egy színésznőt vett el feleségül, méghozzá Zolnay Zsuzsát, akinél 21 évvel volt idősebb. Ez a kapcsolat tartósnak bizonyult, Básti a haláláig kitartott az asszony mellett. Még 34 évig élt az özvegye és 79 éves korában, 2011-ben halt meg. Básti halála után, habár csak 45 esztendős volt, soha nem házasodott meg többé.

6. Zolnay Zsuzsa két gyermeket szült a legendás színésznek. Az egyikük, Básti Juli szintén híres színművész lett, de lett egy fiúk is, Básti Mihály, aki saját ingatlanirodáját vezeti jelenleg is.   

7. Generációk imádták. A Föltámadott a tenger című filmben Kossuthot alakította ragyogóan, de ezen kívül is több történelmi témájú filmben játszott kivételesen, de még romantikus vígjátékban is, így például Ruttkai Évával, a Butaságom története című alkotásban.

8. A Shakespeare-darabok állandó szereplője volt a Nemzeti Színházban, a Lear-király volt a legjelentősebb színházi szerepe.  

Dömsödi János (balra) és Básti Lajos a Magyar Rádióban 1959-ben.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

9. Mindig adott a megjelenésére. Elegáns volt és fegyelmezett. Nem csak a színpadon, az életben is volt benne tartás.  

10.  1976-ban, csupán 65 éves korában diagnosztizálták nála a tüdőrákot. Dacolt a betegséggel és tovább játszott. Így alakította zseniálisan az Abigélben a szigorú iskolaigazgató, Torma Gedeon szerepét.  

11. A színész az ötvenes évektől élete végéig Budán, a Bürök utcai villában élt. Az özvegy 1987-ben vált meg az ingatlantól, amelyről nem is olyan régen azt írták az újságok, hogy romos állapotba van.

12. Nem derogált neki, ha ifjúsági filmbe hívták, így a Hahó, Öcsiben is szerepet kapott és a magyar sci-fi kísérletben, a kávéfőző-űrhajós Pirx kalandjaiban is játszott.

Básti Lajos a színpadon.
Fotó: Fortepan/Kotnyek Antal

13. Csodálatosan mondott verset és számtalan hangjátékra kérték fel. Arany János Toldiját mintha csak neki találták volna ki.

14. Öt hónappal a halála előtt még bízott a visszatérésben, színházi szerepre készült és egy új filmben is szerepelt volna, ám már nem adatott meg neki. 

15. 1977. június 1-én, mindössze 65 éves korában hagyta itt ezt a földi világot. A temetésén a pályatársa és barátja, Gobbi Hilda is elbúcsúzott tőle. Nyugodj békében, Básti Lajos!

Előző cikkFÖLDI PARADICSOMKÉNT ÍRTAK AZ UTAZÓK MÁTYÁS KIRÁLY VISEGRÁDJÁRÓL
Következő cikkELÉNEKELTED, AMIT MI KIMONDANI SEM MERTÜNK: LEVÉL CSEH TAMÁSNAK