Fókuszban A tizedes meg a többiek. Következzék 8 érdekesség az egyik nagy kedvencünkről!

1. Eredetileg egy drámai hangvételű partizánfilmnek tervezték, ám végül a téma ellenére maradtak a filmvígjátéknál. A mozikban 2 millió 250 ezer ember látta, a televízióban pedig ennél is több. A Szikra Mozi 1965-ben egy éven keresztül játszotta, ami ma már elképzelhetetlen.

A legendás film főcímének egy részlete. A főszerepben: Sinkovits Imre.

2. A főszerepet alakító Sinkovits Imre könnyen azonosult a szereppel, hiszen a II. világháború alatt ő is átélte a borzalmakat. Tizenéves kora ellenére lövészárkot ásattak vele, vagy éppen a margitszigeti Víztoronyban kellett ülnie, mint kárfelmérő. Aztán bejöttek az oroszok, de abból sem volt köszönet, három vonatról is sikerült megszöknie, amely kényszermunkára vitte az embereket.

3. Sinkovits az 1956-os, forradalmi szerepvállalása miatt sokáig partvonalon kívül volt, pont az a Major Tamás száműzte a Nemzeti Színháztól, aki a filmben Albertet, a kastély inasát alakította. A harmadik főszereplőt, Darvas Ivánt szintén elszámoltatták 1956 után, ő még börtönben is ült.

4. A legjelentősebb 27 szereplő közül sajnos már csak egyvalaki él. A sebesült szovjet katonát, Grísát alakító Cs. Németh Lajos, aki két napja ünnepelte a 83 születésnapját.

A film plakátja. A gyűjtők nagy becsben tartják.

5. A rendező Keleti Márton a zsidó származása miatt a II. világháború alatt nem dolgozhatott, de szerencsére megúszta az üldöztetést. A tizedes meg a többiek bemutatója után 8 évvel, 1973-ban, 68 éves korában hagyott itt minket.

6. Beválasztották minden idők 12 legjobb magyar filmje közé, kisregény, színdarab és sci-fi is készült belőle, a nyolcvanas években pedig egy menő punk együttes is A tizedes meg a többiek néven futott.

Darvas Iván és Sinkovits Imre. Mindkettőjüket elszámoltatták a forradalom után.

7. 1990 után tervbe volt, hogy elkészítik a film folytatását, amely 1945-től a rendszerváltozásig mutatta volna be a tizedes életét, ám végül elvetették.

8. A külső felvételeken látszódó kastély a tóalmási Andrássy kastély. A romos ház, amelyben a film legvégén Sinkovits Imre és Pálos György lengeti a fehér zászlót, néhány éve még megvolt. Budaörs és Budakeszi között, a Szekrényes sziklánál.

Előző cikkŐ VOLT A LEGFIATALABB BEATLES-TAG: GEORGE HARRISON ÉLETTÖRTÉNETE
Következő cikkAZ Ő CSODÁS HANGJÁN SZÓLALNAK MEG MAGYARUL A SZTÁROK: FÜR ANIKÓ