Fotó: Arcanum/Új idők/kis kép: Ordódy Pál/Arcanum/Vasárnapi Újság

Ordódy Pál nagybirtokos 1903. április 2-án boldogan ébredt. Nem lehetett oka panaszra, hiszen dúskált az anyagi javakban, ráadásul még télen férjhez adta a 18 éves leányát, Lilit, nem is akárkihez, hiszen gróf Csáky Albin főrendházi elnök fia, Csáky Károly vette el.

Reggel felkelt, megpuszilta a feleségét, Ilonkát, akit húsz évvel korábban vett el feleségül, meg a kisebbik lányát, a 14 éves Magdát, majd a Lipótvárosba, a Gázgyár udvarára hajtatott, hogy teljesüljön a nagy álma és felszállhasson a Turul nevű gázüzemű légballonnal. Estére halott volt…

A neves író, Herczeg Ferenc is kipróbálta a ballonozást a Turullal.
Fotó: Wikipedia

A ballon nagy szenzációnak számított, egy évvel korábban 1902. május elsején szállt fel először a Margitszigetről, s minden hónapban egyszer a magasba emelkedett, hogy meteorológiai méréseket végezzenek a magasban. Augsburgban gyártották, az anyaga sárga selyem volt, a Turul feliratot pedig sötétzöld selyemmel szőtték bele a ballonba. Vendégeket is vitt magával, egy hónappal korábban, március 5-én például a híres írót, Herczeg Ferencet, az Új Idők főszerkesztőjét, aki el volt ragadtatva az utazástól.

Ordódy Pál is erre számított. A ballon kosarába azon a reggelen négyen szálltak be, ifj. Tolnay Lajos meteorológus és Král Sándor tüzérfőhadnagy hivatalból, Ordódy mellett pedig Kubik Gyula mérnököt is magukkal vitték volna az útra.

További izgalmas, századelős történetek a kötetben.

Már épp indulásra készültek, amikor hatalmas szél támadt. A ballont húsz ember tartotta vissza kötéllel, ám a szél kitépte a kezükből a köteleket s a Turul a négy, kétségbeesett emberrel a kosarában elszabadult. Pillanatokkal később a Gázgyár épületének ütközött, majd innen a Vulkán gyár tetejének. Itt történt, hogy Ordódy Pál kiesett a kosárból, több mint tíz méter zuhanás után csapódott egy asztalosműhely tetejének. Az elszabadult ballon – amelynek tartájából Král Sándornak sikerült kiengednie a gázt – végül a Váczi út 64. szám alatti telken landolt, ahol bútorszállító kocsikat tároltak. Előbb letarolta telken álló apró ház kéményét, majd az egyik bútorszállítónak csapódott. Kubik Gyula fejjel zuhant a kocsinak s eszméletét vesztette, Král Sándor is zúzódásokat szenvedett a landolás során, Tolnay meteorológus viszont karcolásokkal megúszta a rémes esetet. Végül Kubiknak sem lett komoly baja.

Nem úgy a ballonból kizuhant, elájult Ordódy földbirtokosnak, akit Dollinger sebésztanár klinikájára vittek, ahol hamar megállapították, hogy koponyatörése és agyrázkódása van. Az állapota éjszakára sokat romlott, s végül örökre elaludt, az ágyánál pedig végig ott volt a felesége, Ilonka.

Sokan vágytak rá, hogy a magasba emelkedhessenek a Turul kosarában.
Fotó: Arcanum/Vasárnapi Újság

Ordódy földbirtokos amúgy közkedvelt ember volt. Az apja egykor közlekedési miniszterként dolgozott, a fiatal Ordódy pedig a külföldi tanulmányai után egy ideig országgyűlési képviselő is volt, majd a Komárom megyei családi birtokára visszavonulva gazdálkodott. És boldog volt, hogy a nagylányát férjhez adta és ő is részese lehet a történelemnek azzal, hogy a csodának számító ballonon a magasba emelkedik. A nagy élményből tragédia lett.

Az élet aztán ment tovább. Egy hónap múlva a felújított Turul ismét a magasba emelkedett. A földbirtokos nélkül, akinek sírján az utolsó virág is elszáradt addigra…

Nyugodj békében, Ordódy Pál!

Előző cikkAKI ALATT BUDAPEST VILÁGVÁROS LETT: RÁTH KÁROLY FŐPOLGÁRMESTER ÉLETE
Következő cikkMARILYN MONROE-VAL IS FILMEZETT AZ ELFELEDETT, ZSENIÁLIS MAGYAR KOMIKUS