Fotó: Fortepan/Ráday Mihály/Arcanum/Pajtás

Gyerekek százezrei fogadták volna el nagypapának Matulaként és sokan ábrándoztunk arról, hogy vele tölthetünk egy mézédes nyarat a Tüskevárban. Következzék 16 érdekesség a zseniális karakterszínész, Bánhidi László életéből!

1. A mai Románia területén, Szatmárnémetiben látta meg a napvilágot 1906-ban, az ízes beszéd is ott lett a sajátja.

2. Eredetileg teológusnak készült, a színészet különösebben nem érdekelte. Egy ismerősét kísérte el a Színművészeti Akadémia felvételijére, ám azt hitték, ő is jelentkező. Behívták, elmondattak vele egy verset, majd közölték, hogy fel van véve. Így kezdődött.

Bánhidi László egy 1929-ben készült felvételen.
Fotó: Fortepan/Ráday Mihály

3. A Nemzeti Színház egykori igazgatója, Hevesi Sándor volt a mentora, ő segítette abban is, hogy a pályája elején vidéki színházakban kapjon szerepeket.

4. A II. világháború előtt került Budapestre, már akkor is karakterszínészként számoltak vele. Egy alkalommal az ünnepelt kedvenc, Csortos Gyula nemet mondott egy színházi szerepre, ahol inast kellett volna játszania. Mivel a Hyppolit a lakájban is szolgálót játszott, nem vonzotta a karakter. Elismert színészként viszont több szava volt, mint a rendezőknek, így ő bökött rá Bánhidira a következő megjegyzéssel: az a hegyes orrú kapja a szerepet!

5. 1938-ban szerepelt először mozifilmen, a Pillanatnyi pénzzavar című filmben játszott.

6. A világháború alatt a fővárosban játszott, de bombatalálat érte a lakását, így egy ideig egy tanyán húzta meg magát a családjával. Az igazi ismertséget aztán a filmszerepek hozták meg számára. Az ifjúsági filmek állandó szereplője lett. Az 1967-ben bemutatott Tüskevár a csúcsra emelte.

7. Kevesen tudják, az író Fekete István egy valós emberről formálta Matula bácsi szerepét, ám az igazi Matula magánéleti tragédiák miatt száműzte magát a természetbe.

Matula bácsiként a Tüskevárban.
Fotó: Arcanum/Pajtás

8. 1952-től a haláláig élt a XIII. kerületben a Szent István körút 22. szám alatt. Ma már egy emléktábla is hirdeti.

9. Bánhidi László a felesége, Erzsébet mellett élte le az életét, egy fia és egy lánya született. A lánya hosszú évekkel ezelőtt azt nyilatkozta, Bánhidi remek apa volt, sokat törődött velük.

10. Nem véletlen, hogy Bánhidi a ma már legendás Indul a bakterházban is szerepet kapott, ott Konc bácsit alakította, Regős Bendegúz talán egyetlen lelki társát.

11. Bánhidi László idős korában is filmezhetett, Bujtor István (sajnos már ő sincs közöttünk) a Balatonnál játszódó verekedős filmjeiben adott lehetőséget neki, nagy tisztelője volt az idős színésznek.

12. Már nyugdíjasként ő volt az utolsók egyike, aki halászati jogot kapott a Duna csepeli szakaszán, ahol egy öreg halász tanyáját vette meg. Ebben az időben tényleg úgy élt a Duna mellett, mint Matula bácsi a Tüskevárban. Hogy mennyire humánus ember volt, arról egy apró történt. Egyszer szomorúan mesélte, hogy a telke végében az összes rigó (a fiókákkal együtt) kipusztult, mert a szomszéd káposztaföldön vegyszerrel irtották a hernyókat. Szegény rigók örömmel vitték a kicsiknek a mérgezett hernyókat.

13. Sokszor álmodta azt, hogy elfelejti a szerepet előadás közben. Volt egy visszatérő rémálma. Egy ötfelvonásos színházi tragédia főszereplője volt az álomban. Sikere van, a harmadik felvonás után tapsvihar tör ki, ő meghajol, ám egyszer csak azt látja, hogy az emberek felállnak és kiindulnak a színházteremből. Ő pedig ordít utánuk, hogy emberek, de hiszen még két felvonás hátra van, de senki sem hallja a kiabálását és kiürül a terem.

A Keménykalap és krumpliorr című filmben Alfonzó partnereként.
Fotó: Fortepan/Ráday Mihály

14. Idős korában meglepte magát egy nagy fehér papagájjal és egy kis tengeri malacot is vásárolt. Az utóbbi volt a nagy kedvence, az ágyába is beengedte. Mint mondta, hihetetlen, hogy mennyi szeretetet kapott attól a kis állattól. Meg is jegyzete: száz forintért is lehet venni szeretetet. Ennyibe került a tengerimalac.

15. A kiváló színész 1984-ben, 78 éves korában hagyott itt minket. A felesége és a fia is vele együtt pihen a Farkasréti temetőben.

16. Habár több mint ötven évet volt színész, egyetlen kitüntetést, szakmai elismerést sem kapott. Még a halála után sem. És ez a legszomorúbb. Nyugodj békében Matula bácsi, bocsánat, Bánhidi László!

Előző cikkTRAGIKUS AUTÓBALESETBEN VESZTETTE EL A FELESÉGÉT SIMÉNFALVY SÁNDOR
Következő cikkTIZENKÉT ÉRDEKESSÉG A LEGENDÁS SÁNDOR MÁTYÁS CÍMŰ TÉVÉSOROZATRÓL