Nekünk talán könnyebb, egyszerűbb volt minden. Hagytak minket sokáig gyerekként élni. Nem volt mobiltelefon. Nem volt internet. Nem voltak vértől csöpögő, durva akciófilmek. Nem voltak videojátékok, több tucatnyi tévécsatorna – nem volt csábítás.

Ezek helyett megkaptuk Foxi Maxit és a Futrinka utcát. S ott volt nekünk a Cimbora is. A műsor, amely olyan volt a hetvenes években, mint valami iránytű. Mintha a gyermeki lélek megszépítésén dolgozna. Mintha csak azt sugallná adásról-adásra, hogy mennyi, de mennyi szépség van az életben fiam, lányom, csak keresd! Ha a gyermekben volt bármi fogékonyság a szépség, a művészetek, a mélység felé, akkor rabul ejtette a műsor. 1973-at írtunk amikor először adásba került a Cimbora. Éppen ötven esztendeje. Az első műsorokban Cseh Tamást, Orbán Ottót, Lázár Ervint láthatta a közönség, aztán jöttek az imádnivaló karakterek, a csodálatos pályát befutott művészek. Sebestyén Márta, a Kaláka, Cserhalmi György, Udvaros Dorottya, Halász Judit. A Cimbora elvarázsolta a nézőit. „Sok évtizeddel ezelőtt nagyapám padlásán keresgéltem, kutattam, talán magam sem tudom, hogy mi után, s akkor találtam rá, Benedek Elek Cimbora újságjára, és ez lett az egyik kedvenc olvasmányom. Talán ennek is köszönhető a televízióműsor megszületése…” É. Szabó Márta mondta mindezt, aki saját gyermekeként szerette a Cimborát.

É. Szabó Márta és Érdi Sándor.
Fotó: Arcanum/Esti Hírlap

„A buta, műveletlen gyerekekből csakis ostoba felnőttek lehetnek…” Ezt már a közelmúltban nyilatkozta. Talán némileg megkeseredve. Pedig amibe belekezdett annak idején, arról azt gondoltuk, hogy örök érvényű. É. Szabó Márta folyamatosan hangsúlyozta, hogy a gyerekeknek igen is szükségük van minőségi tudás megszerzésére, hogy ezzel kialakuljon bennük az érdeklődés, a színháztörténet, a festészet, és az irodalom iránt. Így aztán olyan kiváló színészek vállaltak munkát a Cimborában, mint Káldi Nóra, Juhász Jácint vagy éppen Tahi-Tóth László.  Sokan emlékezhetnek a dalra, amely úgy kezdődött, hogy Cim-cim-cimbora, cim-cim-cimbora… Énekeljük ma is, hátha visszarepít bennünket az időben.

É. Szabó Mártának aztán 1998-ban, 1200 kollégájával együtt megköszönték a munkáját és elbúcsúztak tőle is. Seb volt ez is a lelkében, ám az élettől ennél súlyosabb traumákat is kapott. Sokáig minden szép és jó volt. Először 1964-ben ment férjhez, abból a házasságból két fia, Zsolt és Balázs született. Ez a frigy 1978-ig tartott, aztán jött a válás, majd az újabb esküvő, és nagy-nagy szerelem, immár a népszerű televíziós Érdi Sándor oldalán. S amikor a legboldogabbak voltak, amikor azt gondolták, immár tökéletesen kerek a világ, 1979-ben megszületett Tamás nevű gyermekük. De koraszülöttként, mindössze egy kilogrammal. Az orvosok négy és fél hónapig küzdöttek a csöppség életéért, ennyi idő alatt lett két kiló és ekkor mondhatták azt az orvosok, hogy haza lehet vinni.

Együtt. Érdi Sándor, Érdi Tamás és É. Szabó Márta.
Fotó: Arcanum/Vasárnap

Aztán… „A mózeskosárban aludt, amikor Büki doktor az ajtóban utánunk szólt, hogy a gyereket el kell vinni egy szemvizsgálatra. Rossz érzésem támadt, és valóban, a klinikán ért bennünket az igazi csapás, amikor megtudtuk, hogy Tamás nem lát…” Mindent megtettek, mindent elkövettek – a csodát hajszolták. A csodát, hogy az imádott gyermekük visszakapja a szeme világát. Bostonba is elutaztak, ahol egy híres szemspecialista megműtötte Tamás mindkét szemét. Mindhiába. Nos, ez az orvos akkor azt mondta: „Ez a helyzet nem Tamás tragédiája, hanem az önöké, a szülőké. Ő nem tudja, hogy neki mi hiányzik, hiszen sosem látott. Ha maguk sírnak, akkor Tamás is sírni fog. De ha maguk jókedvűek, Tamás is boldog lesz. Találják meg a benne rejlő tehetséget, és ha tizenéves korára tud valamit, amitől több lehet, akkor nem fogja érezni a látás hiányát…”

Érdi Tamásból népszerű zongoraművész lett.

S a csoda valóban megtörtént. Tamás öt éves lehetett, amikor rátalált dédnagyapja zongorájára és elkezdett rajta játszani. Érdi Tamás híres zongoraművész lett. Fellépett a világ számos koncerttermében, hatalmas sikert aratva. Ám az Érdi családnak még így sem adatott meg a nyugalom, és a harmónia. Amikor É. Szabó Márta épp Tamással volt Moszkvában, aki 13 esztendősen megnyert egy zongoraversenyt, itthon Balázs, az első házasságból született 25 éves fia súlyos motorbalesetet szenvedett és a kórházban elhunyt. „Azt hittem én is belehalok, de muszáj volt erősnek lennem, nem engedhettem meg magamnak az összeomlást. Nem engedhettem meg az önsajnálatot, mert ott volt a férjem és a fiaim…”

A Cimbora évtizedekig mutatta az utat a felnövő nemzedékek számára. Az utat az értékek felé. Szerencsére É. Szabó Márta most is köztünk van, 80 esztendős. A férje, Érdi Sándor is, ő egy évvel idősebb és Érdi Tamás is boldogan zongorázik. A Cimbora viszont hiányzik.

A világot nézve, egyre jobban…

Előző cikkA BARNA MARYLIN MONROE: BARTÓK ÉVA KALANDOS ÉLETTÖRTÉNETE
Következő cikkMA IS SZÓL AZ AJJAJ FEKETE VONAT: POÓR PÉTER ÉLETTÖRTÉNETE