Fotó: Arcanum/Vasárnapi Hírek

Senki nem kérte rá, ám ő mégis fiatalok százezreinek válaszolt a testiséggel kapcsolatban feltett kérdésekre. Kevesen tudták, a mosolygós, szakállas doktor a zsidó származása miatt megjárta a munkaszolgálatot is a II. világháborúban. Dr. Veres Pál története.

Veres Pál 1918 júniusában született, tősgyökeres újpesti családban. Az apai dédnagypapája Kossuth-katonája volt 1848-ban, az édesapja pedig még Wenger vezetéknéven látta meg a napvilágot, szegényes körülmények között. Ellenben Veres Pál édesanyja a tehetős kereskedő famíliában, Marmorstein-lányként született. Mégis hozzá ment a szegény Wenger-fiúhoz. Erről így írt Veres Pál a Valóság hasábjain megjelent önéletrajzi írásában: „Édesanyám körül dongtak a kérők. Ő a legszegényebbet – édesapámat – választotta, aki üres zsebű, érettségizett tisztviselő volt, viszont szépen hegedült.” Megházasodtak és egy évre rá megszületett a kis Pál, aki kezdetben Ernő volt, ám mivel az Ernő senkinek sem tetszett a családban, belügyminiszteri engedéllyel lett Pál belőle.   

A könyveit imádták a kíváncsi, felvilágosodásra vágyó fiatalok.

Fiatalon olykor a ifjúmunkások találkozóhelyére is lejárt Újpesten. József Attilát is meghívták beszélgetni 1937-ben. A fizetsége két átszálló villamosjegy volt, azaz 48 fillér, ám a költő inkább cigarettára költötte a honoráriumot. Veres Pálék jól éltek, ám az édesapja még a II. világháború előtt nyitott egy vendéglőt, ám a vállalkozás záloga a család háza volt. Az étterem csődbe ment, s vele együtt a házukat is elvitte a sikertelen étterem.

A fiatal Veres Pál orvosnak készült, ám az újságírás is izgatta. Orvos a zsidó származása miatt már nehézkesen lehetett. Aztán a fotózásba is belekóstolt (a Párizsi Nagy Áruház hatodik emeletén tanulta ki a mesterséget) és fényképész-segédként dolgozott. 1940-ben aztán megkapta a munkaszolgálatos behívóját. „Nem sejtettem akkor, hogy a program, amire invitáltak, több mint négy évig fog tartani, mind embertelenebb körülmények között. És azt sem, hogy szüleim, akiktől könnyes szemmel búcsúztam, már nem élik meg a leszerelésem idejét.” A munkatáborban azt hazudta, hogy suszter, mert azokra szükség volt. Idővel azonban kiderült, hogy nem ért a cipőkhöz, ám végül megúszta az agyonlövést. Később „A bori bányavidék sok ezer, a világ minden részéből deportált kényszermunkásának lettem megszámozott egyikre. Nem vették észre, hogy emberek vagyunk” – emlékezett a gyalázatos korszakra. Arról is tudott, hogy a híres költő, Radnóti Miklós is ott van közöttük és később arról is értesült, hogy meghalt. Veres Pál transzportját ellenben felszabadították a partizánok.

Lefogyva, megtörve, de hazatérhetett. A szörnyű megpróbáltatásokról viszont nem beszélt, hanem belemerült az újságírásba. Ott volt a Magyar Ifjúság megalapításánál 1957-ben és ott kezdett válaszolni a fiatalok kérdéseire. Szokatlan kérdéseket kapott, ám nem tért ki előlük. Idő után már sokan tudták, ha Veres Pálnak írnak, akkor olyan témákban is segít, amelyben nincs kihez fordulni. Így lett szép lassan autodidakta módon a fiatalok szexológusa, tanácsadója. Később az Ifjúsági Magazinban is jelentkezett Az orvos válaszol rovattal.

Nem egyszer felvetették a rosszakarói, hogy a kérdéseket valójában ő írja, hogy izgalmasabbá tegye a rovatát, ám ezeken a felvetéseken csak mosolygott. Sokszor megpróbált humort csempészni a válaszaiba. Így, amikor valaki azt kérdezte tőle levélben, hogy „lehet-e betegséget kapni attól, ha az ember a Balatonban szeretkezik?”, a következő, rövid választ adta: „Persze, náthás lehetsz, ha hideg a víz…” Segített a fiataloknak, pedig nem volt orvosi végzettsége. De ebbe nem nyugodott bele, így 50 éves korában beiratkozott az orvosi egyetemre és 56 éves volt, mikor átvehette a doktori címét. A nyolcvanas években több könyvet is írt (százezer szám vásárolták), mellette pedig mindenhová elment előadást tartani. Iskolákba, laktanyákba, a lényeg az volt, hogy segítsen a fiataloknak a szexualitás terén.  

Minden kérdésre válaszolt.
Fotó: Arcanum/Ifjúsági Magazin

Aztán jött a rendszerváltás, a világ nyitottabb lett és már nem voltak olyan fontosak Veres Pál válaszai. A munkatábort is megjárt, jellegzetes szakálláról messziről felismerhető ember, aki fiatalok százezrein segített, végül 2006 februárjában aludt el örökre. 88 éves volt…

Nyugodj békében, dr. Veres Pál!

Előző cikkNÉGYMILLIÓAN NÉZTÉK A TUDOMÁNYOS FIGYELŐT: MA 59 ÉVES A DELTA
Következő cikkHA BELÉP, MEGTELIK VELE A SZÍNPAD: A TRAGIKUS SORSÚ TIMÁR BÉLA ÉLETE