A hollywoodi hírességek sétányán csillaga van, itthon mégis alig ismerik a nevét. Pedig hétszer jelölték Oscar-díjra. Következzék a tengerentúlon George Pal néven ismert magyar élete!

Marczincsak György Pál néven született 1908-ban, Cegléden. A szülei hamar elváltak, lényegében a nagyszülei nevelték fel. Húszévesen a Hunnia filmvállalatnál jelentkezett munkára. Állítólag adminisztrációs hiba miatt osztották be rajzolónak, de ha már ott volt, nekikezdett. Itt ingyen dolgozott, mellette pedig építészként végzett az egyetemen.

Külföldön ma is jegyzik, hogy ki volt George Pal.

Aztán feleségül vette Grandjen Erzsébetet (Zsókát), akivel 1931-ben Berlinbe költözött. Alapított egy mini filmvállalatot, és a híres UFA cég beszállítója lett. Olyan bábmozgató technikát dolgozott ki, amit le is védetett Pal-Doll néven. Ez a technika aztán Amerikában is sikereket hozott számára, de ott már Puppetoons néven ismerték. Reklámokban is visszaköszönt a Pal-féle bábtechnika, cigarettagyártóknak és még a holland Phillipsnek is készített ezzel reklámfilmet. Később dolgozott Prágában, Párizsban és Eindhovenben is, majd Hitler elől 1939-ben a családjával együtt kivándorolt a tengerentúlra. Nevét George Palra változtatta, és nem akármilyen munkához látott: alkotásait zsinórban hétszer jelölték Oscar-díjra. Más kérdés, hogy egyet sem kapott meg, mindenesetre a Filmakadémia végül tiszteletbeli Oscarral jutalmazta. Amerikában számon tartják, hogy a magyar származású hollywoodiak közül Rózsa Miklóst jelölték legtöbbször – tizenhétszer – Oscar-díjra, utána következik William Darling, Ernest Laszlo és George Pal hét-hét jelöléssel.

George Pal animátorként, rendezőként és producerként is maradandót alkotott. Kezdetben a bábjátékra alapozott animációs filmjeivel nyerte el a közönség és a szakma tetszését, majd a fantasy és a science-fiction felé fordult. Sokak szerint erősen hozzájárult az utóbbi műfaj megalapozásához. Az Irány a hold! című filmjében olyan eredeti effekteket és technikai újdonságokat alkalmazott, amelyekkel alaposan megelőzte korát. A hollywoodi szóbeszéd szerint ezt a filmet rongyosra nézte fiatalon George Lukas és Steven Spielberg is.

Hétszer jelölték Oscar-díjra, végül tiszteletbeli szobrocskát kapott.

A piacon addig egyeduralkodó Walt Disney sokáig féltékeny volt rá. Mr. Rajzfilmnek nem tetszett, hogy a semmiből jött egy magyar, és az animáció terén egyre-másra különlegeseket alkotott. A nagy hírű stúdió amúgy is árgus szemekkel figyelte a konkurenciát. Ha az európai piacon olyan rajzfilmet látott, amelyet veszélyesnek érzett, gyorsan megvette a tengerentúli vetítés jogait, és nem mutatta be Amerikában! Disney később megbékélt, és egyenesen összebarátkozott a magyar filmessel. George Pal hatása mai napig érezhető a filmkészítők között. Az 1951-es When Worlds Collide (Amikor összeütköztek a világok) című élőszereplős moziját úgy tekintik, mint a The Rocky Horror Show színpadi változatának, illetve az 1975-ös The Rocky Horror Picture Show című filmnek az ihletőjét.

Igazi mese a Grimm testvérekről címmel 1962-ben készített egy élőszereplős és animációs mozit, amely abban az évben az egyik legnagyobb bevételű produkció volt az Egyesült Államokban. A meseíró Grimm testvérek egy megbízást teljesítenek a hercegnek, és közben megelevenednek olyan mesék, mint a Széttáncolt cipellők, a Suszter és manói vagy Az éneklő csont. Érdemes megfigyelni, hogy nem a legismertebb, a gyerekek számára százszor átdolgozott és megédesített történetek kerültek elő. Jakob és Wilhem Grimm a német mesevilág felnőtteknek szóló (rém)meséit is összegyűjtötte.  

A különleges figurái meghódították Amerikát.

Állandóan új és új effektek kidolgozásán fáradozott a magyar filmes. Amikor ezekről nyilatkozott, annyit mondott: a speciális effektek vannak akkora sztárok, mint a vásznon látható többi szereplő. Azóta többszörösen bebizonyosodott az igaza, manapság szinte az összes film számítógépen készül, az effekteknek pedig kiemelt szerepük van. George Pal 1980. május 2-án, 72 éves korában kapott szívrohamot, és már nem lehetett megmenteni az életét. Napra pontosan 43 esztendeje hunyt el. Cegléden 2018-ban a helyi mozit George Pal filmszínházzá keresztelték át. Szép gesztus, de talán ennél is több figyelmet érdemelne itthon a világszerte elismert magyar filmes.

Nyugodj békében, George Pal!

Előző cikkA DERŰKIRÁLYNŐ, AVAGY AZ UTOLSÓ KOMIKÁK EGYIKE: LORÁN LENKE ÉLETE
Következő cikkLASSAN 8 ÉVE ÜRESEN ÁLL A KAPU: MA LENNE 40 ÉVES FÜLÖP MÁRTON