Fotó: Wikipedia

Amikor a hollywoodi filmeket nézzük, nem is sejtjük, hogy a New Yorkban feltűnő ikonikus épületek sokaságát egy magyar tervezete. A később lerombolt World Trade Center épületén is az ő tervezőirodája dolgozott, amit a halála után a fiai vittek tovább. Következzék Róth Imre kalandos élete, akire Amerikában Emery Rothként emlékeznek.

1871-ben született a felvidéki Gálszécsen, a helyi vendéglős gyermekeként látta meg a napvilágot. Bár hét testvére volt, az étteremnek köszönhetően jól éltek. Az idill aztán szertefoszlott, a kis Imre 13 esztendős volt mikor az édesapja váratlanul elhunyt, a vendéglő pedig hamarosan tönkrement. A család elszegényedett, az anyjának pedig azt tanácsolták, hogy helyezze el a gyerekeket gazdagabb rokonoknál. Így tették fel egy Amerikába tartó hajóra Róth Imrét, akinek azt mondták, ezentúl Chicagóban fog élni. A gyerek félve ült fel az óceánjáróra, nem tudta mi vár rá a tengerentúlon, ám az biztosan eszébe sem jutott, hogy évtizedekkel később Amerika egyik leghíresebb építésze lesz.

1929, New York. A háttérben Róth Imre egyik kultikus épülete, a The Beresford.
Fotó: Fortepan/Aszódi Zoltán

Pedig így történt. Chicagóban hamar észrevették, hogy kiválóan rajzol és kreatív elme, így egy helyi építésziroda tanonca lett, majd felfedezte magának a kor elismert New York-i építésze, Richard Hunt és a Nagy Almába csábította. És innen nem volt megállás. Róth Imre, immár Emery Roth néven 27 éves kora ellenére saját tervezőirodát nyitott. A karrierje elején jobbára a New Yorkban élő magyar kolóniától kapott felkéréseket (például egy elegáns étterem megtervezésére), de kellett is a pénz, hiszen megházasodott és négy gyermeket szült a felesége. Aztán a hírnév is megtalálta, hiszen 1903-ban őt kérték meg az elegáns Hotel Belleclaire megtervezésére. A végeredmény lenyűgözte New Yorkot és ettől kezdve válogathatott a megbízások között. Később ő tervezte a Ritz Hotel Towert, ami akkoriban a maga 42 emeletével az első felhőkarcolónak számított. A Ritz Hotel kinézetében is a luxust, a gazdagságot jelképezte, nem véletlen, hogy a harmincas-negyvenes években minden valamire való sztár ott akart megszállni.

Egy újabb ikertorony Emery Roth életművéből, a The San Remo.
Fotó: Wikipedia

Róth Imre az amerikai filmekben oly sokszor feltűnő Central Park környékén is több épületet tervezett, például a Beresford házat, amely mai is New York egyik legismertebb épülete. A Gálszécsről származó magyar alkotta meg később a város első ikertornyát is. Ez, a szintén a Central Parknál található San Remo névre keresztelt épület volt. Az 1930-ban átadott házat kezdetben idegenkedve fogadták a kritikusok, ám New York azóta is az ikertornyok bűvöletében él. Nem mellékesen a The Eldoradónak hívott ikertornyos épület is az ő munkája. Róth Imre azt remélte, hogy a két fia viszi majd tovább az akkor már nagy hírű tervezőirodát. Így is történt. Julian és Richard már egészen fiatalon csatlakozott a tervezőcsapathoz, majd átvették a céget. Kényszerből, ugyanis Róth Imre, 1947-ben, 77 éves korában örökre elaludt. Az Emery Roth néven futó iroda a később számtalan ismert New York-i épületet tervezett. A legismertebb már nincs meg. Róth Imre két fia (már egyikük sem él) ott volt az a 2001-ben lerombolt World Trade Center megszületésénél is. Az ikertornyokat ledöntötték, Róth Imre életműve viszont halhatatlan.

Nyugodjon békében!

Előző cikkFÜLES MACKÓ MOND MOST NÉKTEK SZÉP MESÉKET GYERMEKEK. ISMERŐS?
Következő cikkEGYKORI SZERELMÉT GYÁSZOLTA BALÁZS FECÓ HALÁLAKOR A TÉVÉS BERKES ZSUZSA