Két éve történt. Napra pontosan két esztendeje. A híradó kellős közepén, rendkívüli hírként mondták be, hogy tragikus hirtelenséggel elhunyt Gesztesi Károly. Emlékszem a hírolvasó riadt, megdöbbent arckifejezésére. S az is itt van előttem, ahogy bámulok némán a képernyőre, mintha legalábbis egy közeli barátomat vesztettem volna el.

Pedig soha nem találkoztunk, Karcsi. Mégis úgy gondoltam, hogy figyelnem kell rád. A gondolataidra, a vérbő életszeretetedre. Mert minden gesztusoddal azt üzented nekünk: élvezd ki minden pillanatát az életnek! Élvezd ki úgy, mintha az utolsó, a legutolsó lenne. Álltam a sírodnál. Irtózatos, kabát alá alattomosan behatoló szél fújt a budakalászi temetőben. Az ódon vaskaput olykor megrángatta, az meg fájdalmasan nyikorgott. Szívbemarkoló aláfestő zene volt ez: egy sírkert, a holtak birodalma, a háttérben az élet zajával. Néztem a virágokat, a koszorúkat, láttam a napszemüvegedet, ott a fejfán, és beszéltem hozzád.

Gesztesi Károly a zongoránál.Az élete volt a zene.

Senki nem volt ott, csak mi ketten. Te, az 56 esztendősen elhunyt, ereje teljében lévő, immár elsiratott színész, s én, aki csodálattal leste ahogy a legapróbb morzsáját is felfalod az élet tortájának. Annyira nem illett hozzád a halál, annyira az élet gyermeke voltál, hogy ott és akkor, megviselt a temető csendje. Még friss volt minden. A virágok, az utolsó perceidről szóló tudósítások, ahogy mész át a Ferdinánd-hídon, ahogy ott, belül történik valami szokatlan, valami váratlan – valami elkerülhetetlen. Ott, a Ferdinánd-hídon mi játszhatott le a fejedben? Volt-e időd megijedni, az életed filmjét lepergetni, vagy csak a túlélési ösztön dolgozott benned, ahogy utolsó erőddel a járdára kormányoztad az autót?

Azt mondják, meg van írva előre a sorsunk. A tiedet, Karcsi, valaki vastag filccel átírhatta. Vastag, fekete filccel. Megszámlálhatatlan műsorban vendégeskedtél. Reggeli, könnyed, csevegős adások díszvendége voltál. Megjelentél egy olyan kalapban, mintha épp Kubából érkeztél volna vissza tökéletesen lebarnulva. Elegáns voltál a nyári, könnyű vászon öltönyödben – elegáns és szórakoztató. Élmény volt nézni és hallgatni téged, Karcsi. Élmény volt hallgatni a belőled áradó gondolatok szabadságát és mindig ott volt a hangodban a holnap kiszámíthatatlansága. Mert beszéltél ugyan tervekről, hogy majd ebben a filmben és abban a darabban játszol, és persze a közönség szeretete mindennél fontosabb, de mégis, ott bujkált a szemeidben a meglepetés varázsa.

Hiányzik a mosolya, a jókedve.

Tudtál élni, Karcsi. Egyik percről és egyik évről a másikra. Olyan könnyű és olyan sablonos valakire rámondani, hogy művészlélek. Pedig te az voltál Karcsi, ízig-vérig művészember. Csodáltalak. Hollandiában egy luxusszállodában zongorázni az maga a gyönyörűség lehetett. Fogalmam sincs, hogy Chopint játszottál-e, vagy Philip Glasst, Yann Tiersent, esetleg finom jazzdallamokat. A zene volt a lényeg – a zenei önkifejezés. S az ember valahogy így képzeli a bohém muzsikust, a szája sarkában cigaretta, a fehér lenvászon kalapja kissé félrecsúszva, a nyakkendője szabálytalanul meglazítva, az arckifejezése pedig átszellemült, miközben a közönség lélegzetvisszafojtva hallgatja azt a varázslatos finom hangáradatot.

De neked nem volt elég egy koncertterem, vagy egy bár közönségének az elismerése. Te többet akartál, te a világot akartad meghódítani. Színészként, előadóművészként, sármos férfiként. Volt benned valami hihetetlen bizonyítási vágy, nem véletlenül írták rólad a sorkatonai szolgálatod alatt: „Kitűnt humorával, tehetségével, szervezőkészségével, életszeretetével…” 

Másodszorra vettek fel a színművészeti főiskolára, és ahhoz is kellett jókora akarat, hogy az első bukás után újra nekifuss a magasugró állványnak és ne verd le a lécet. De onnantól kezdve csak mentél, mentél előre, színpadon, képernyőn, filmvásznon. Budapesten, Miskolcon. Játszhattál a Vígben, a József Attila Színházban, aztán a Bánfalvy Stúdióban, ahol olyannyira szerettek. Már csak a hangodból is megélhettél volna. A dörmögő, mély, recés hangból. Szinkronszínészként a legjobbak, legnagyobbak között voltál, aki imádja Shreket, aki szereti Ogrét – az rajongásig szeret téged is.

Gesztesi Károly sírja. Csupán 56 éves volt…

Habzsolni az életet. Sokak, sokunk álma, aztán csak marad az álmodozások kora. De te nem csak álmodoztál róla, Karcsi! Háromszor nősültél, öt gyermek büszke édesapjaként beszélhettél a család fontosságáról. A család fontosságáról – miközben te talán betörhetetlen és szabad maradtál. Aztán hol elengedted magad, hol nem, hol elbújtál a világ elől, hol pedig harsányan, hangosan, nevetve tértél vissza, mintegy kiabálva: hahó, itt vagyok megint! Amikor harminc kiló súlyfelesleggel küszködtél az eszem-iszom, dínomdánom eredményeként, nekiálltál futni szegény Bubik Pistával a Tabánban. Trappoltatok lihegve, fújtatva, de soha fel nem adva. Aztán mégis kapaszkodókat kerestél. Mintha a legmagasabb hegy felé vezető úton eltévedtél volna. Az Istenhit jelentette számodra a folytatást. Az Istenhit segítségével szabadultál meg, ha nem is végleg, ha nem is teljesen az alkoholtól. És olyan erő húzott a teremtő megismerése felé, hogy teológiát kezdtél tanulni.

Két éve történt. Napra pontosan két esztendeje. Akkor letté rosszul az autódban. Este még Szegeden lett volna előadásod. A Páratlan páros. De az utolsó jelenet nem a színpadon játszódott. A mentők 50 percen át küzdöttek az életedért, mindhiába… Néhány pillanat volt ez a két esztendő. Azóta ránk zuhant a világ és csak keressük benne a helyünket a világjárvány közepette. Nehéz időket élünk. Fájdalmas időket. Ráadásul két éve te sem vagy már…

Nyugodj békében, Karcsi!

Előző cikkKIGÚNYOLTÁK ÉS MEGVERTÉK GYEREKKÉNT: FELEKI KAMILL TÖRTÉNETE
Következő cikkEGY LITVÁN BÁNYÁSZ, AKI MEGHÓDÍTOTTA AMERIKÁT: CHARLES BRONSON