Fotó: Fortepan/Szalay Béla

Tizenhat esztendőn át nézhettük a műsort. Ez alatt nagyjából 1200 kívánság teljesült és mi ott, a képernyő előtt izgatottan nézhettük, ahogy 72 világsztár jelenik meg az évek során. Egy ország jegyezte meg Dévényi Tibor mondatát: dobom a pontos labdát!

Már recsegett-ropogott a szocializmus. Ebbe a közegbe robbant be Tibi bácsi angyali mosollyal. Olyan volt ő nekünk akkoriban, mint egy palackból kiszabadult jóságos szellem, aki folyton csak azt kérdezi: teljesíthetem a kívánságodat? S kívánság az volt bőven. Saját lakás, lehetőleg minél fiatalabb autó, divatos ruhák, esetleg hétvégi ház a Velencei tónál vagy a Balatonnál.

Az egyik levélíró Maradonával, a világhírű labdarúgóval is találkozhatott.
Fotó: Arcanum/Képes7

Nos, Tibi bácsi ilyesmivel nem szolgálhatott, ellenben a gyerekek legvadabb kéréseit is teljesítette. A dátum 1984. Az esztendő, amikor átadták a kiszélesített Árpád-hidat, új állomásokkal bővült a Metró-vonal, és a szocialista országok a Szovjetunió vezetésével bojkottálták a Los Angeles-i olimpiát (kivéve Romániát). Ebben az évben indult a Három kívánság. A műsor amelyet a korábban lemezlovasként ismert, örökké mosolygó Dévényi Tibor vezettet. Olyan szereplőket láthattunk benne, mint például Diego Maradona, a világhírű labdarúgó. Nem akármilyen fogás volt, s lám, Tibi bácsinak még ez is sikerült, az isteni Diegot a kamerák elé állítani. De felbukkant a műsorban George H. W. Bush, az Egyesült Államok elnöke is. 

A készítők megpróbáltak minden adásban lecsalogatni a legmenőbb sztárokat a panellakások falára kitett poszterekről. Így került a Három kívánságba például Ricky Martin is. És akkor még nem beszéltünk David Hasselhoffról, akit aztán belegyömöszöltek egy Trabantba, és az amerikai színész úgy csinált mintha legalábbis élvezné, hogy a béketábor legnagyobb büszkeségét, a papírjaguárt vezetheti. Dévényi Tibortól – aki hihetetlen lelkesedéssel és szenvedéllyel vezette a műsort – többször megkérdezték, mennyi volt a valódi kívánság és mennyi az, amit a stáb találtak ki. Tibi bácsi elmondása szerint hetven százalékban valódi kéréseket teljesítettek a számtalan levélből válogatva. De, tette hozzá, a maradék harminc is valóságos volt, csak adtak hozzá némi csavart, hogy még izgalmasabb legyen. 

Emlékezetesebbnél emlékezetesebb pillanatok kerültek adásba. Például amikor a korszak talán legnépszerűbb fiatal sportolója, az autóversenyző Kesjár Csaba gurult ki a repülőtérre az ismert popénekesnő, C. C. Catch elé, és hozta be onnan a belvárosba. Ehhez persze az is kellett, hogy Tibi bácsi elintézze, hogy a rendőrség gyakorlatilag lezárja a fél várost. Hihetetlen, hogy micsoda hatalma volt akkoriban a televíziónak. Sőt, egy szórakoztató műsornak. Ha ment a telefon a rendőrségre, hogy ez meg az kellene, esetleg kordon, esetleg lezárások, máris szolgálatba helyezte magát a közeg.

Dévényi Tibor manapság a Retro rádióban hallható.

A műsor tekintélyére az is jellemző, hogy a stáb 22 országban járt, Japánban és Ausztráliában is forgattak. Alighanem valamennyien őrzünk vicces pillanatokat a Három kívánságból. Ilyen jelenet volt, amikor Pataki Attila Batmanként jelent meg, vagy amikor Antal Imrének – aki köztudottan irtózott a lovaktól -, a Margitszigeten lóháton kellett vicceket mesélnie. Dévényi Tibor egyébként azóta is aktív, miután 1999-ben véget ért a Három kívánság, a folytatásban is szerepelt hol a képernyőn, hol a rádióban. Sőt, a mai napig hallhatja a hangját a közönség a Retro rádióban. Olykor még most is felhangzik a kultikus mondat: dobom a pontos labdát! S az idősebb hallgatók ilyenkor becsukják a szemüket, s már látják is maguk előtt újra, ahogy David Hasselhoff gázt ad és elpöfög a Trabanttal…

Előző cikkHŰSÉG, JÓKEDV, SZERELEM: MA LENNE 79 ESZTENDŐS TAHI TÓTH LÁSZLÓ
Következő cikkEMBEREK! ADJÁTOK A GYEREKEITEK KEZÉBE A TÜSKEVÁRT VAGY A TÉLI BEREKET