Sophie Marceau mindössze 13 esztendős volt. Mondhatni egy, a helyes francia fruskák közül. Nem voltak különösebben merész álmai, talán csak szeretett volna kicsit jobban élni.

Az édesapja kamionsofőrként, az édesanyja bolti eladóként dolgozott és nem dúskáltak a földi javakban. Így aztán Sophie is munka után nézett, a suli mellett nyaranta bármit elvállalt volna, hogy zsebpénzhez jusson. Azon a nyáron is kereste, kutatta a lehetőségeket, amikor az édesanyja rátalált egy hirdetésre. Reklámfilmhez kerestek szereplőket, és azt mondta a lányának: menj, próbálj szerencsét!

A Házibuli a nézettségi listák élére repült.

A kis Sophie-t lefotózták, a képei pedig Claude Pinoteau rendező kezébe kerültek. Ő nézte, nézegette, s azt mondta magában, hiszen ő az, hiszen ő kell nekem! Aztán behívták egy film szereplőválogatására, de az már a meghallgatás volt, az utolsó vizsga, és ott eldőlt, hogy az átlaggyerekből híres színésznő lesz. Nem sokkal később már ott állt a kamerák előtt híres művészek társaságában, és a könnyű nyári munka, amelyet keresett, nagyon is fajsúlyos vállalkozássá vált. Ő játszhatta a Házibuli című film főszerepét, a 13 éves Vic karakterét kelthette életre. Sophie a forgatás alatt kapott művésznevet is. A rendező azt mondta, bökjön rá Párizs térképére, és válasszon magának egy utca, tér, vagy valamelyik városrész neve közül és az lesz a művészneve. A lelkes tini a Marceau sugárútra mutatott, így lett belőle Sophie Marceau.

Szerte a világon nem volt olyan fruska, aki ne cserélt volna vele, a filmbéli Vic-kel. Mert nincs is annál édesebb, mint titokban Éva wermouthot kortyolni, esetleg száraz Martinit ízlelgetni a félhomályban, miután a rendes villanykörtét piros színűre cserélték. Nincs annál izgalmasabb, mint jóképű osztálytársakkal táncolni, hozzájuk bújni egy lassú szám közben, miközben nincsenek otthon a szülők. Ezt az életérzést lovagolta meg a világsikerű francia film, amelynek alapötleteként a forgatókönyvíró Daniéle Thompson saját sztorija szolgált. Egyszer amikor délután korábban ért haza, nem kis meglepetésére egy házibuliba csöppent. Caroline, a tizenéves lánya titokban összetrombitálta a haverokat egy jó bulira.

Sophie Marceau 13 éves volt a film forgatása idején, ma 55 esztendős.

A film eredetileg tévésorozatnak készült. Daniéle Thompson azt gondolta, hogy megírja milyenek is a fiatalok, a szerelemre vágyó tinik, akik hol a világ végét emlegetik, hol pedig önfeledten kiáltanak bele az éjszakába, hogy de jó élni Istenem, de jó élni! Egy 1974-es amerikai sorozat, a Happy Days lett volna a minta, aztán az egészből nem lett semmi. Illetve minden lett és még annál is több, hiszen a Házibuli elképesztő sikerszériát tudhat maga mögött. A kasszasiker az csak az egyik szelete a diadalútnak. Az 1980-ban bemutatott filmet többen látták Európában, mint A Birodalom visszavág-ot, vagy az E. T-t. Lassan indult be a gépezet. A bemutató hetében még csupán a hatodik helyen állt a tinisztori, hogy aztán meglóduljon és nyolc hónapon át őrizze vezető helyét a nézettségi listán. Hihetetlen, de csaknem négy és fél millió jegyet adtak el a filmre Franciaországban. De Olaszország még erre is rátett egy lapáttal, ott nyolcmillió tikett fogyott! Jellemző a Házibuli-őrületre, hogy 1982-ben, mindössze két évvel a bemutató után regény formájában is megjelent, s persze hogy az is bestseller lett.

Ehhez Sophie Marceau szépségén, tehetségén és a jól megírt forgatókönyvön kívül kellett Vladimir Cosma is. Neki köszönhetjük a filmzenét, amely hamar világsiker lett. Pedig eredetileg nem is Cosmát, hanem egy popsztárt, Michel Polnareffet kérték fel, de ő valamiért nem vette komolyan a feladatot, küldött valami zenét, de inkább köszönték szépen, nem kértek belőle. Így jött a felkérés a Romániában született, egyébként virtuóz hegedűművész és karmester Cosmához, akinek sok köze nem volt a könnyűzenéhez. Ihletet keresve aztán 9 hónapon át hallgatott popzenét, s megírta a film zenéjét, amely aztán 27 millió példányban kelt el a lemezboltokban.

A francia színésznő kedvenc írója a magyar Szabó Magda.

Magyarországon 1985. február 28-án mutatták be a filmet, s bizony a korabeli kritika igencsak lehúzta a rendre tömött széksorok előtt vetített filmet. S természetesen két esztendő múltán jött a folytatás, a Házibuli 2, hasonló sikerrel. Sophie Marceau világhírű színésznő lett, akiről tudni kell, hogy egy ideig még Lengyelországban is élt, akkori férje, a filmrendező Andrzej Zulawski miatt, akitől 16 év után vált el. A színésznőről tudni kell, hogy Szabó Magda az egyik kedvenc írója, ő maga is írt már regényt, és később az ugyancsak világhírű Cristopher Lambert felesége is volt. A filmben az édesapját alakító Claude Brasseur két éve hunyt el 84 esztendősen. A filmbéli szerelme, Matthieu, pontosabban az őt alakító Alexandre Sterling ellenben nem futott be nagy karriert.

A Házibuli ellenben igen. 42 éve itt van a szívünkben…

Előző cikkSAMU, A HŰSÉGES SOFŐRJE VOLT TOLNAY KLÁRI MELLETT AZ UTOLSÓ ÉVEIBEN
Következő cikkMAKÓN SZERELT ARATÓGÉPEKET GYEREKKÉNT A NÉLKÜLÖZŐ PÁGER ANTAL