A legtöbben Kojak nyomozó magyar hangjaként, majd a magyar Kojakként emlékeznek Inke Lászlóra, aki már nagybetegen, negyven fokos lázzal is vállalta a színpadra lépést, hogy aztán onnan vigyék kórházba.

1925. január 16-án született Aradon. Azért pont ott, mert az édesapja, Inke Rezső színészként pont az aradi társulat tagja volt, amikor a kis László megszületett. Mindenki azt gondolta a családból, hogy a testvéréből lesz színész, ám nem így történt. Inke László csupán 22 éves volt, amikor a főiskola elvégzése után a debreceni színház szerződtette. Négy nap alatt nyolcszor el is játszotta Ádám szerepét Az ember tragédiájában. A szerző Madách Imre amúgy is a kedvencei közé tartozott, egész életében kutatta az életét, később Madách-esteket is tartott.

Inke László (balra) egy 1963-as felvételen.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Aztán Miskolc és Budapest után Szegedre szerződött, ahol egy társulatban szerepelt a feleségével, a színésznő Ambrus Edittel. A Széchenyi tér és a Károlyi utca sarkán laktak egy kétszobás lakásban négyen, hiszen előbb Laci, majd Rudi is meglátta a napvilágot. A színészházaspár később elvált, Ambrus Edit pedig még ma is él, 94 esztendős. Inke László 1956-ban került Budapestre, s attól kezdve csak pesti színházakban játszott. Őt sem kerülte el a beskatulyázás, intrikus, cinikus, sokszor gonosz szerepeket osztottak rá, pedig szeretett volna vidám karaktereket is, amely később azért eljött az életében.

A második felesége is színésznő volt, Garamszegi Márta, aki két lányt (Gabriella és Krisztina) szült az egyre inkább elismert színésznek. Számtalan történelmi filmben láthattuk, s imádtuk a hangját, főleg mikor a hetvenes években itthon is elkezdték vetíteni a Kojak című bűnügyi sorozatot. A szinkronrendező jó érzékkel Inke László hangján szólaltatta meg Telly Savalast, s nem volt meglepetés, hogy a hasonlóság miatt idővel elkészült a Kojak Budapesten című film is, ahol már maga Inke volt Kojak-nyomozó. A népszerű színész hihetetlen alázattal közelített a hivatása felé.

Márkus László (balra) és Inke László a Kojak Budapesten című filmben.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Megesett, hogy egy vasárnap, a szokásos szaunázás után kapott egy telefonhívást, hogy Tapolcán, a helyi színházban megbetegedett egy színész, aki pont azt a szerepet alakította, amit ő Budapesten a Házszentelő című darabban. Inke egy percet sem gondolkozott, másnap reggel kocsiba pattant és megmentette az előadást. Tisztelte a színjátszást és gyűlölte, ha valamelyik kollégája késett a próbákról vagy nem tanulta meg rendesen a szerepet. Azt is tartotta, hogy a színész nem reklámember, éppen ezért, amikor kiderült, hogy a Kojak Budapesten című film idején, a tudta nélkül egy hajnövesztő szer utcai reklámplakátjára felkerült a fizimiskája, gondolkozás nélkül perre ment (pedig akkoriban nem volt szokás). Végül másod fokon 50 ezer forint bánatpénzt kapott.

Imádta Nógrád megyét, így Kozárdon vásárolt egy autentikus parasztházat, ahol sokat pihent a családjával (az épület jelenleg a Palóc Ízek Házaként funkcionál). Karakteres véleménye volt mindenről, a színházról leginkább, de ha a fociról kérdezték, akkor sem finomkodott. A nyolcvanas években például azt mondta, a közönség létszámától tegyék függővé, hogy mennyi pénzt kapnak a futballisták, ha pedig egy edző megbukik a kispadon, menjen vele együtt az elnök is, aki kinevezte…

A magyar Kojak 67 évet kapott a sorstól.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Inke László aztán idősebb korára sokat betegeskedett, ám a színpadtól nem akart elköszönni. Így megesett, hogy negyven fokos lázzal is a világot jelentő deszkákra lépett, majd az előadás végén vitték kórházba. A kiváló színész végül 1992 augusztus 19-én (napra pontosan 30 éve), Budapesten aludt el örökre. Csak 67 évet adott számára a sors.

Nyugodj békében, Inke László!

Előző cikkKRITIKÁVAL ILLETTÉK A LAPOK FERENC JÓZSEFET, MERT KEVESET IDŐZÖTT BUDÁN
Következő cikkMI LETT A TENKES KAPITÁNYA FŐSZEREPLŐIVEL A FORGATÁS UTÁN?