Imádta a világ Tarzanként, hiszen bátor volt, ha kellett, a vérszomjas krokodillal is megküzdött. Johnny Weissmullerként már nem volt ennyire pozitív hős. Volt olyan felesége, aki azért vált el tőle, mert veszekedés közben rendszeresen bútorokat vágott hozzá. A Magyarországon született fenomenális úszó és rajongott karakterszínész végül elszegényedve halt meg.

A Temesvár melletti Szabadfalván született Weissmuller János néven. Egészen pici volt, amikor a család kivándorolt Amerikába, ahol Chicagóban telepedtek le. A kis Johnny sokat betegeskedett, az orvosa küldte el úszni. Az edzője szerint egy szürke egérke volt, senki sem gondolta volna, hogy néhány évvel később ő lesz a világ legjobbja. Pedig így történt, összesen öt olimpiai aranyérmet nyert és 67 világrekordot állított fel gyorsúszásban.

Öt olimpiai aranyérmet nyert úszóként.

Az 1924-es párizsi olimpia után (ott háromszor lett első) Budapestre is ellátogatott, a Császár uszodában tartott úszóbemutatót. Száz gyorson úszott, majd a versenyzőtársával, Harold Krügerrel vízi kabaréval szórakoztatták a nagyérdemüt (a pocsék úszástechnikákat figurázták ki). A bankettet a Margitszigeten tartották, ahol Weissmuller egy ezüst stoppert kapott, amelybe belegravírozták, hogy a pesti látogatásának emlékéül. Rendszeresen játszott az amerikai pólóválogatottban is, az 1928-as, amszterdami játékokon például ott volt a vízben, amikor a magyar válogatott 5:0-ra páholta el az amerikaiakat.

Aztán 1931-ben jött a hír, hogy őt választották ki a Tarzan című film főszereplőjének. Véletlenül alakult így. Tudni kell, ebben az évben Weissmuller feleségül vett egy New York-i táncoslányt, nevezetesen Bobby Arnst. A hölgy volt fültanúja annak, hogy a Metro filmgyár két igazgatója azt beszélte, még nincs meg a film főszereplője és kezdenek aggódni. Odalépett a filmesekhez és azt mondta, próbálják ki a férjét. Kipróbálták, őrületes kasszasiker lett belőle. Itthon is imádták a filmet. 1932-ben a Radius Metro Filmpalota külön felhívta az emberek figyelmét, hogy elővételben vegyék meg a jegyüket, mert mindenki Tarzanra kíváncsi. A filmről Komjádi Bélát, a vízilabda-válogatott legendás edzőjét is megkérdezték. Ő csak annyit mondott: „Johnny filmje a legjobb állatos film, amit eddig láttam.”

A Tarzan-filmek színészként is halhatatlanná tették Weismullert.

Weissmuller immár színészként is világhírű lett, Hollywoodban élt a mesés, medencés villájában, a házassága viszont hamar tönkrement. A felesége azzal indokolta a válópert, hogy a színész rendszeresen éjjel jár haza és nem eszi meg a főztjét. Kimondták a válást, a volt felesége pedig később úgy nyilatkozott, a filmipar tette tönkre az életüket, Hollywoodban egy jóvágású férfival ugyanis nem lehet boldog házasságot élni. Weissmuller hamar vigasztalódott, 1933-ban a mexikói filmsztárral, Lupe Vélezzel kötötte össze az életét. Ez a frigy sem sikerült túl jól. Már ebben az évben arról cikkeztek a lapok, hogy egy londoni forgatáson Vélez lila foltokkal jelent meg a szeme alatt. Mikor megkérdezték Weissmullert, ő azt mondta, fogalma sincs mi történt. A mexikói színésznő többször is beadta a válópert, aztán meggondolta magát. Egy esetben azt mondta a bíróságon, „amikor a férjem megvadul, bútordarabokat dobál felém és gyakran igen jól céloz.”

Az sem tett jót az amúgy dúsgazdag Weissmuller megítélésének, amikor 1935-ben híre ment, a Chicagóban élő, szakácsként dolgozó édesanyja nyomorog, csupán heti 15 dollárt keres. Weissmuller összesen tucatnyi Tarzan-filmet készített, ám annyira rátelepedett a karakter, hogy más filmekben kevés lehetőséget kapott. Az élete során összesen ötször házasodott (három gyermeke született) ráadásul idővel elfordult tőle a filmipar. Idős korára teljesen elszegényedett, volt idő, amikor Las Vegasban az egyik helyi kaszinó használta reklámembernek, a játszani betérő vendégeknek kellett köszöngetnie. Megalázó szerep. Aztán egyre több betegség is gyötörte – több infarktusa is volt, egy ideig pedig tolókocsiba kényszerült –  az utolsó éveiben pedig teljesen visszavonult a nyilvánosságtól.

Johnny Weissmuller végül elszegényedve halt meg.

Az elszigetelődés előtt még nyilatkozott egy újságnak a helyzetéről. „Én vagyok a hibás, mindent rosszul csináltam. Én vagyok a hibás – és Hollywood. Az volt az életem, s amikor már nem kellettem, eldobtak, mint egy használt gyufát. Az olimpiai aranyérmeimet is el kellett adnom. Tarzan voltam, de már semmi vagyok.” Johnny Weissmuller végül 79 éves korában, 1984-ben halt meg Mexikóban. Napra pontosan 40 éve… A temetésén, miközben a föld alá eresztették a koporsóját, a Tarzan-filmekből ismert üvöltés hallatszott a magnóból. Tarzan örökre megpihent…

Nyugodt békében, Johnny Weissmuller!

Előző cikkA LOBBANÉKONY ŐSTEHETSÉG: MADARAS JÓZSEF ÉLETTÖRTÉNETE
Következő cikkEGY MAGÁNYOS KOMIKUS: A 100 ÉVE SZÜLETETT BENNY HILL ÉLETTÖRTÉNETE