Filmbe illő történet az övé is. Az írófejedelem Jókai Mór rokonaként látta meg a napvilágot, a német megszállás után, húsz évesen, lóháton hagyta el Magyarországot, majd Amerikában az általa kifejlesztett speciális ételekkel repült az űrbe például John Glenn, a legendás űrhajós is. Ő a magyar Jókay-Ihász Lajos, akit sajnos a tengerentúlon jobban ismernek, mint idehaza.

Habár 1924-ben Budapesten született, a tősgyökeres református család birtokán, Hathalompusztán nevelkedett. Ott, ahol az író Jókai Mór is többször megfordult, lévén a bátyja, Jókai Károly igazgatta a birtokot.

Jókay-Ihász Lajos (balra) végül világhírű kutató lett az Egyesült Államokban.
Fotó: jokay.hu

A Bakonytamási mellett húzódó, tekintélyes méretű föld adta a család keresetét, így nem volt kérdés, hogy a kis Lajos is tovább viszi a hagyományt. Pápán, a református kollégiumban érettségizett, majd mezőgazdasági főiskolára ment, ám a politika közbeszólt. A II. világháború szörnyűségeit éltük, túl voltunk a német megszálláson, a csupán 20 éves fiú pedig azon igyekezett, hogy megmentse a hathalompusztai birtokot és az ott dolgozókat. Sikerült elérnie, hogy a németek ne hordják szét az állatállományt, ami ennél is fontosabb, harminc cselédet is kimentett a sokszor halált hozó munkaszolgálat alól. Jókay-Ihász Lajos tisztában volt vele, többet már nem tehet. És azzal is, ha a németek nyerik a háborút, akkor ők számoltatják el, ha viszont az oroszok, akkor ott sincs esélye a családi birtoknak. Lóra pattant és úgy hagyta el az országot. Semmit nem vitt magával.

Ekkor félő volt, hogy soha többé nem hallhatunk a Jókai-leszármazottról. Szerencsére nem így történt. Mint kiderült, meg sem állt az Egyesült Államokig és ott fejezte be az egyetemet, majd Chicagóban vállalt állást az amerikai hadsereg élelmiszer-kísérleti intézetében. A világűrben is fogyasztható élelmiszerek kutatását bízták rá és a zaklatott sorsú tehetség munkáját siker koronázta. Elmondhatta magáról, hogy a legendássá vált űrhajós, John Glenn is az ő általa megalkotott élelmiszereken élt a kozmoszban. Glenn volt az amerikai űrhajózás történetében a harmadik ember, aki a világűrben járt és ő volt az első, aki űrhajójával megkerülte a Földet.

Az írófejedelem Jókai Mór rokona volt a magyar feltaláló.
Fotó: Wikipedia

A dicsfényből Jókay-Ihász Lajosnak is jutott, akinek élelmiszereit később is magukkal vitték a tengerentúli asztronauták, sőt, a hadsereg még ma is használja a túlélő-csomagjaiban a Jókay-Ihász-féle „menüt.” Nem ez volt az egyetlen, ami halhatatlanná tette, egy chicagói gyógyszergyár felkérésére ott volt abban a kutatócsapatban is, amely megalkotta az üdítőitalokban ma is használt „műcukrot” vagyis az aszpartámot.

Jókay-Ihász Lajos a sikerei csúcsán sem felejtette el, hogy honnan jött. Chicagóban cserkészcsapatot toborzott és megszervezte a kivándorolt magyarok kulturális életét és magyar iskolák anyagi támogatásába fogott. 1992-ben, a halála előtt egy évvel látogatott haza utoljára. A humánumára jellemző, hogy mindenképpen útba ejtette Hathalompusztát, a családi birtoknál eltemetett cselédek sírjait. Az itthon sajnos alig ismert kiváló kutató unokái közül többen is hazaköltöztek Magyarországra és jelenleg is itt élnek. A híres nagypapa filozófiája szerint alkotnak, egy alapítványon keresztül – többek között – Jókay-Ihász pápai iskolájának diákjait támogatják ösztöndíjjal és egy weboldalt is üzemeltetnek a neves felmenőkben gazdag famíliáról.

A legendás űrhajós, John Glenn is Jókay-menüt evett az űrben.
Fotó: Life

Jókay-Ihász Lajos 1993-ban Amerikában hunyt el, de a családja a végakaratának megfelelően az imádott birtokon, Hathalompusztán temette el. Ott, ahonnan a II. világháború alatt lóháton vágtatott az ismeretlenbe és végül az űrhajózás történetének egyik ikonikus alakja lett.

Nyugodj békében, Jókay-Ihász Lajos!

Előző cikkAKI GYŐZTES GÓLT LŐTT A REAL ELLEN: MÁJER LAJOS TRAGIKUS HALÁLA
Következő cikkA NAP, AMIKOR FERENC JÓZSEF MEGNÉZTE A BUDAVÁRI PALOTA ÉPÍTKEZÉSÉT