Ő volt Charlie Chaplin egyik legjobb barátja és a Guinness Rekordok könyvébe is bekerült, hiszen 67 éven át volt rendező Hollywoodban. Természetesen a kalandos életű King Vidor is magyar származású.

Még 1894-ben született a Texasban található Galvestonban. A nagypapája Vidor Károly 1850-ben, a levert magyar szabadságharc után emigrált Amerikába. Ott részt vett a polgárháborúban majd az üzleti életbe is belekóstolt és dúsgazdag lett a gyapottermesztésből. Nem egyedül döntött így,  több százezer magyar döntött úgy a forradalom leverése után, hogy új életet kezd a tengerentúlon. A legtöbben politikai okokból, de sok földműves is úgy gondolta, Amerika nekik is az ígéret földje. Saját településeket hozta létre az emigránsok, így például New Budát, amely idővel elnéptelenedett. 

Az egyik legfoglalkoztatottabb hollywoodi rendező volt.

A magyar származású fiú már egészen fiatalon a filmezés felé fordult, az elsőt 19 évesen forgatta, Hurrikán Galvestonban címmel. Személyes élmények alapján ugyanis 6 esztendősen átélte a szörnyű pusztítással járó szélvihart. Elmondása szerint az élete egyik legszörnyűbb élménye volt a pusztító szélvihar és úgy érezte, a film segítségével kell „kibeszélnie” magából a traumát. Aztán nem volt megállás. Jegyszedőként kezdte, majd mozigépész lett, s végül King Vidor a némafilmes korszak egyik legkedveltebb rendezőjévé vált. A karrierje során összesen ötször jelölték rendezőként Oscar-díjra, de végül egyik alkalommal sem kapta meg (azt mondják, a Háború és békéért mindenképpen megérdemelte volna). Nem ő az egyetlen, aki öt jelölés ellenére sem kapott soha Oscart, de persze ez nem vigasztalta, igazán sosem tudta megemészteni, hogy a 67 éves életműve nem ért arany szobrocskát. Végül 1979-ben életműdíjjal jutalmazták, ami persze nem ugyanaz az érzés…

Hatvanhét éven át dolgozott rendezőként. Elképesztő szám.

A magas, sármos filmest imádták a hölgyek, ő pedig adott is indokot arra, hogy a bulvárlapok írjanak a magánéletéről. Az első felesége Florence Cobb volt, aki már Florence Vidor néven lett elismert filmsztár. A házasság aztán válással végződött, Florence pedig 250 ezer dollár bánatpénzt kapott. Vidor következő felesége szintén egy csinos színésznő volt, Eleanore Boardman. Két gyermekük is született, ám ez a kapcsolat is zátonyra futott. Mikor Boardman beadta a válópert, 100 ezer dollár készpénzt, valamint a gyerekek után heti 500 dollárt kért. Vidor belement az alkuba, ami a feleségét elgondolkoztatta. Ő elhidegülés miatt adta be a keresetet, de lehet, hogy a híres rendezőnek szeretője is van? Éppen ezért egy magánnyomozót fogadott, aki hamarjában ki is derítette, hogy Vidor egy fiatal hölggyel találkozgat. Ezek után a sértett asszony már 319 ezer dollárt kért és kapott a férjétől. A történet amúgy azért kerülhetett napvilágra, mert a magánnyomozó beperelte a megrendelőjét, hogy nem fizette ki neki a megbízásért járó 1256 dollár 55 centet. A bíróságon aztán – az újságírók nagy örömére – mindent elmesélt.

King Vidor a karrierje során (ne felejtsük 67 éven át rendezett) olyan sztárokkal dolgozott együtt, mint Audrey Hepburn, Gary Cooper, Henry Fonda vagy éppen Clark Gable, egyedül az egyik legjobb barátjával, Charlie Chaplinnel nem filmezett soha. Kevesen tudják, rendezőként szerepet kapott a legendás Óz a csodák csodája című filmben. Történt, hogy az eredetileg felkért rendező, Victor Fleming a forgatás alatt hagyta ott a stábot, hogy megcsinálhassa az Elfújta a szél című alkotást. Ekkor kérték fel Vidort, aki elvállalta a szerepet. Más kérdés, hogy a filmnél végül nem tüntették fel a nevét a stáblistán.

Idős korában végül Oscarral díjazták az életművét.

Vidor számtalan hollywoodi színésznőt fedezett fel. Például a szintén magyar származású Helena Bendát, akit egy áruház előtt szólított le ebédidőben és egyből próbafelvételre hívott. A fiatal lány nem volt szívbajos, azt válaszolta, rendben, de akkor fizessen 200 dollárt, mert ha nem megy vissza a munkahelyére, biztosan kirúgják. Vidor oda adta a pénzt, a hölgy pedig a próbafelvételen megfelelt. A magyar származású filmrendező idős korában kutatásba kezdett, szeretett volna mindent megtudni a magyar gyökereiről. Végül 84 éves korában eljött Budapestre, ahol két napot időzött. Az életműdíjjal kitüntetett, kalandos életű rendező végül 1982-ben, 88 éves korában, Kaliforniában hagyta itt a földi világot.

Nyugodj békében, King Vidor! 

Előző cikkSZOBAFESTŐBŐL LETT A MŰFESTÉSZET ZSENIJE: SCHOLTZ RÓBERT MUNKÁSSÁGA
Következő cikkLEVÉL A NEMZET BOMBÁZÓJÁNAK, AKI EGYÜTT SÍRT AZ APÁMMAL: TICHY LAJOS