Az ő speciális bőrápoló krémeit használta egykor Marylin Monroe és Jacqueline Kennedy, manapság pedig Madonna és Brad Pitt is Erno Laszlo – vagyis László Ernő – kozmetikumaival harcol az idő múlása ellen.

László Ernő 1897-ben született Felvidéken, aztán Budapestre hozta a sors, itt pedig elvégezte az orvostudományi egyetemet. Egészen fiatalon, 23 évesen szerzett nevet magának azzal, hogy helyrehozta a Habsburg-hercegnő, Stefánia erősen pattanásos arcbőrét. Stefániáról tudni kell, ő volt Rudolf trónörökös felesége, de királyné nem lehetett, mivel Rudolf 1889-ben öngyilkos lett a szeretőjével együtt. Később egy másik trónörököshöz, Ferenc Ferdinándhoz is hozzá akarták adni – őt ugyebár Szarajevóban gyilkolták meg –, végül egy magyar gróf lett a második férje. László Ernő kikezelte a hercegnő aknés bőrét, ami hatalmas szenzációt keltett a Monarchiában. A siker nyomán keresni kezdték a manufaktúrájában saját kezével kevert, csodás krémeket.

A híres színésznő, Gombaszögi Frida is neki köszönhette a gyógyulását.
Fotó: Arcanum/Színházi Élet

Egy másik komoly visszhangot kiváltó sikeres gyógyítása is volt, ami egyrészt országos hírnevet hozott a számára, másrészt megváltoztatta a magánéletét. Történt, hogy 1919-ben egy zavart elméjű fiú közvetlen közelről fejbe lőtte a kor ünnepelt, fiatal színésznőjét, Gombaszögi Fridát, majd öngyilkos lett. A színésznőnek egyrészt óriási szerencséje volt, hogy életben maradt, másrészt veszélybe került a karrierje, mert éktelen seb torzította el az arcát. Sokáig úgy tűnt, hogy a díva soha nem térhet vissza a színpadra. A család László Ernőhöz fordult, az ő kezeléseinek nyomán szinte teljesen eltűnt a lövés nyoma.

A lapok számtalan cikket írtak a hihetetlen gyógyulásról, ettől kezdve László kozmetikai varázslóként élt a köztudatban. Egyszeriben mindenki az ő krémjeiből akart vásárolni, a korosodó úri asszonyok tőle várták a megváltást, hogy a krémjei hatására megfiatalodjanak egy kicsit. Más haszon is származott Gombaszögi Frida kezeléséből. László Ernő egyik látogatásakor megismerkedett betege szintén ismert színésznő testvérével, Irénnel, aki ezután már ritkán mulasztotta el, hogy éppen akkor lépjen be a szobába, amikor a kozmetikus megérkezett. A szerelem gyorsan lángra gyúlt, és házasságban végződött.

Csodájára jártak László Ernő különleges krémjeinek.

Az ifjú férj 1927-ben megnyitotta Budapesten a Tudományos Kozmetológiai Intézetet, ahová dúsgazdag szépülni vágyók jártak. A László-féle bőrápolók valóban csodákra voltak képesek, az üzlet egyre jobban ment, úgy tűnt, a határ a csillagos ég. Csakhogy a XX. századi Magyarországon mindent meg tudtak változtatni a történelem fordulatai. Kitört a II. világháború, és László Ernő pontosan mérte föl a helyzetet. Jobbnak látta, ha nem marad tovább a forrongó kontinensen, és 1939-ben feleségével együtt kivándorolt az Egyesült Államokba. Ott nyitott klinikát, az Erno Laszlo termékcsalád pedig hamar kapós lett. Nem túlzás kijelenteni, hogy minden valamirevaló sztár a páciense lett. Idővel már csak világsztárok ajánlására fogadott valakit kezelésre. Ügyfele volt Marylin Monroe, Greta Garbo és egy bizonyos Jacqueline Bouvier, akit Kennedy-elnök feleségeként ismert meg a világ. Sikk volt hozzá járni, a hollywoodi szépségek egymásnak adták a kilincset, pedig a magyar kozmetikus megkérte a kezelések árát.

A tragikus sorsú Kennedy elnök felesége, Jacqueline is László Ernő kozmetikumait használta.

László Ernő megtestesítette az amerikai álmot, és ő maga is megfelelt példaképnek, bármilyen gyönyörű nők között forgolódott, kitartott első szerelme mellett. Imádott felesége 1967-ben súlyos betegségben halt meg. A hetvenéves férfit mindez összetörte. Hosszú utazásokkal próbálta elterelni a figyelmét. Egy ilyen út során ismerte meg Svájcban a második feleségét, aki miatt végül a vállalatát is eladta, és az Alpokban telepedett le. Háromévnyi boldog házasság adatott nekik. László Ernő végül 1973-ban halt meg szívrohamban. Ő meghalt, az Erno Laszlo bőrápolók viszont halhatatlanná tették, manapság az énekes Madonna és a színész Brad Pitt is László krémjeivel regenerálódik.

Nyugodj békében, László Ernő!

Előző cikk16 TÉNY A NAPRA PONTOSAN 80 ÉVE SZÜLETETT SZÉCSI PÁL ÉLETÉBŐL
Következő cikkMELLŐZTÉK, ELFELEDTÉK, PEDIG IMÁDTÁK A NÉZŐK: VÁRHEGYI TERÉZ TRAGÉDIÁJA