Fotók: Wikipedia

A világ egyik legkeresettebb portréfestője volt, királyok és hercegek álltak sorba, hogy lefesse őket. XIII. Leó pápa is csak neki állt modellt, portrét készített az angol királyi udvarban egy kislányról is, akit később II. Erzsébet királynőként tisztelhettünk. Következzék a magyar László Fülöp Elek kalandos élete!

Még 1869-ben született Budapesten, egy női szabó gyermekeként Laub Fülöp néven. Nem volt tehetős a család, így a festészetben már gyerekként is kimagasló fiút címerfestőnek, később fotóretusőrnek adta a família. Aztán felfedezték a tehetségét, itthon Székely Bertalantól és Lotz Károlytól tanult a rajziskolákban, utána Münchenben a Képzőművészeti Akadémia és Párizsban a Julian Akadémia hallgatója lett. Elsősorban a portréfestészet felé fordult, akadémikus stílusát kedvelték a kor hírességei.

XIII. Leó pápa csak László Fülöpnek engedte meg, hogy portrét készítsen róla.
Fotó: Wikipedia

1894-ben kapta az első állami megrendelését itthon, Szilágyi Dezső igazságügyi miniszterről kértek egész alakos festményt tőle. Következett Ferdinánd bolgár trónörökös, aztán Wekerle Sándor miniszterelnök portréja. 1897-ben pedig László kiállítását maga Ferenc József is megtekintette, és el volt ragadtatva a festményeitől. Olyannyira, hogy a császár többször is modellt ült a magyar művésznek, kifejezetten baráti viszonyba kerültek a napokig tartó munka közben. Még 29 éves sem volt, amikor a brit uralkodótól is befutott egy megrendelés, Viktória főhercegnőt kellett megörökítenie. László meggazdagodott, csodálatos műterem-palotát építtetett magának Budapesten, és hetente járt külföldre, hogy lefesse az előkelőségeket.

1899-ben, harmincéves korában beleszeretett egy tehetős ír lányba, Lucy Madeleine Guinnessbe, a híres sörös dinasztia egyik örökösébe, és feleségül is vette. Aztán egyszer csak jött egy levél, amelyben XIII. Leó pápa üzent Lászlónak, hogy modellt állna neki. Nagy szó volt ez, őszentsége egyáltalán nem volt megelégedve a portréfestőkkel, nem véletlen, hogy évtizedek óta hiába kérlelték, nem készülhetett róla festmény. Lászlóval kivételt tett. Amikor a magyar festő megérkezett Rómába, a hír hallatán több mint húsz európai előkelőség sietett az olasz fővárosba, abban a reményben, hogy a pápa után róluk is készülhet kép.

László Fülöp villája Budapesten.
Fotó: Arcanum/Vasárnapi Újság

Angliában Philip de Lászlónak szólították, franciás-magyaros nemesi néven, néha még az Alexist is odabiggyesztették második keresztnévnek. Öt fiuk született, 1903-ban gyászba borult a család, mert kétéves kislánya, Évike hirtelen meghalt. A magyar piktor idővel végképp Londonban telepedett le. Ott palotája volt, Dublinban kastélya, Budapesten pedig egy előkelő villája. Folyamatosan támogatta itthoni családját is. Angol állampolgárságot kapott 1914-ben, de tudták, hogy a Monarchiából érkezett. A háborús helyzetben az angolok gyanakodva nézték, Budapesten meg hazaárulónak tartották. Ebben a harapófogóban 1917 szeptemberében az angol rendőrség le is tartóztatta, és börtönbe került. Börtönélete csak 1918 májusáig tartott, aztán hosszabb szanatóriumi kezelésre szorult.

Hazatérése után visszatérhetett a festészethez. Igaz, a börtönviselt művész csalódottsága a húszas években abban mutatkozott meg, hogy egyre több tájképet festett. De azért a háború után Gödöllőn festett portrét a kormányzóról, Horthy Miklósról, a brit királyi ház is újra alkalmazta, idős korában lefestette a kis Erzsébetet. Az újságok szerint órákig beszélgettek, mindig várta, mikor állhat modellt az akkor már idős magyar festőnek. A kislányt később II. Erzsébetnek hívták, és ő lett Anglia királynője.

A későbbi brit királynőről is portrét készített László Fülöp.
Fotó: Wikipedia

László Fülöp végül 1937-ben, 68 évesen halt meg Londonban, a szíve vitte el. Az élete során több mint ezer portrét készített. Ferenc József vagy éppen XIII. Leó mellett megfestette a német uralkodót, Vilmos császárt, de több amerikai elnököt is. A végzetes szívroham előtt is éppen egy portrén dolgozott, VI. György királyt álmodta festővászonra. Ez a képe már nem készült el…

Nyugodj békében, László Fülöp!

Előző cikkEGY KORSZAKOS KONFERANSZIÉ: KELLÉR DEZSŐ KALANDOS ÉLETTÖRTÉNETE
Következő cikkHIPPIBŐL LETT KORSZAKOS HOLLYWOODI SZÍNÉSZ: MICHAEL DOUGLAS ÉLETE