Tagja-e a világválogatottnak Leonardo DiCaprio? Odasorolhatjuk-e abba a csapatba őt, amelynek oszlopos tagja Paul Newman, Henry Fonda, Marlon Brando, Robert De Niro vagy Al Pacino?

Korszakos egyéniségek, világsztárok, akikről tíz, húsz, harminc év múlva is beszélnek majd. Segítek. Szerintem például A Wall Street farkasa című film a a XXI. század egyik legjobb mozija. Minden egyes pillanata, vágása, mondata, képsora tökéletes. S elsősorban Leonardo DiCaprio miatt. A Jordan Belfortot alakító Leo élete alakítását nyújtja. Mindent elhiszünk neki. De tényleg mindent. A nagyképűségét, a lekezelő stílusát, az élvhajhász gesztusait, a mámort. Szóval, világválogatott Leo?

A Wall street farkasa című filmen is tökéletes volt.

Az a fiatalember, aki 1974. november 11-én született (napra pontosan 49 éve) Los Angelesben, egy bizonyos George DiCaprio képregényrajzoló és forgalmazó, valamint egy titkárnő egyetlen gyermekeként. Az édesanyja orosz származású, az édesapja pedig félig olasz, félig német. A szülők a főiskolán szerettek egymásba és amikor megszületett egy szem, eleven fiúk, nem sokat gondolkodtak a névválasztáson. Leonardo da Vinci után szabadon… S a névadásnak is megvan a misztikus története. Tudniillik Leo édesanyja épp az itáliai művészzseni festménye előtt álldogált és rácsodálkozott a mű tökéletességére, amikor a fia, ott bent a pocakjában először rúgott egyet. Így lett a gyerekből Leonardo. Aztán a nagy szerelem véget ért, a szülők elváltak és az aprócska Leo mindössze egyévesen az anyjával maradt. Gyerekkorában különös hobbiknak szentelte az idejét, előbb kosaraskártyákat, majd képregényeket gyűjtött. De imádott múzeumba járni, az apja, aki olykor-olykor felbukkant, vitte magával és magyarázott neki.

Magyarázta a művészetet. Később aztán Leo egyik mostohatestvére, aki már reklámfilmekben szerepelt, ajánlotta, hogy próbálkozzon meg ő is, hátha szeretni fogja a kamera. És szerette, de mennyire szerette! A kezdeti időszak persze még nem a világhírről, a népszerűségről szólt. Az ifjú Leo feltűnt különböző filmekben, különösebb siker nélkül. Ám 1993-ban Robert De Niro oldalán kapott helyet az Ez a fiúk sorsa című moziban, és ott figyeltek fel rá igazán. Fiatal volt, pályakezdő, de 19 esztendősen már Oscar-díjra jelölték, amiért egy mentálisan sérült fiú karakterét játszotta el megdöbbentő átéléssel.  

A Titanic tette híressé.

Aztán eljött a nagy nap. A dátum 1997, és amikor a még mindig hihetetlenül fiatal Leonardo DiCaprio megkapta Jack Dawson szerepét a Titanicban. Azóta már ezerszer megírták, és talán még azok is tudják, akik soha nem látták: ez volt minden idők legnagyobb bevételét hozó filmje, amely 11 Oscar-díjat kapott. És Leo akkor, ott a vízben elmerülve még csupán „a helyes srác volt…” A helyes srác, akit megismert a világ. Tini szívtipró. Ilyeneket írtak róla és valóságos hisztéria követte minden egyes mozdulatát. Kamaszlányok írtak neki szerelmes leveleket milliószám. Kate Winslet a Titanicban volt partnere Leónak és azt mondta róla: „Ő a legszebb férfi a Földön…” Jellemzi az akkori hangulatot, amely kialakult Leonardo DiCaprio körül, hogy a People magazin a világ legszebb emberei közé választotta.  

Leo nagyon is jól kezelte azt az őrületet, amely körülvette. A Time magazin például ezt írta róla 2000-ben: „DiCaprio még most is úgy gondol magára, mint független filmes színészre, s nem egy címlapfiúra. Azt mondta, nem volt egy nevezőn az egész Titanic-jelenséggel és azzal, amivé az arca vált világszerte… Majd hozzátette: „Sosem fogom újra elérni azt a népszerűségi szintet, s nem is számítok rá, nem is fogom megpróbálni…” Tévedett. És megpróbálta. Merthogy zseniális filmekben szerepelt a folytatásban. S vele, a nevével onnantól kezdve gyakorlatilag bármit el lehetett adni. A Part című kevésbé sikeres mozi is kasszasiker lett. Ám a Kapj el, ha tudsz! szintén Scorsese rendezésében már remek kritikát kapott, és szerették a nézők is, akárcsak a New York bandáit, az Aviatort, és azt a Téglát, amely minden idők egyik legjobb maffiafilmje. Leo közben szép lassan felnőtt. A helyes srácból finom vonású, érett férfi lett. És lubickolt minden egyes szerepében.

Aztán 2007-ben a Time a világ száz legbefolyásosabb embere között jegyezte. Nem csak a színészete, a társadalmi szerepvállalása miatt is. Leoról köztudott, hogy élharcosa a környezetvédelemnek. Az utolsó óra című dokumentumfilmjével legalább akkora sikert aratott, mintha mondjuk A véres gyémántban harcolt volna kézzel és fegyverrel.

Az Oscarral. Megérdemelte!

Leo játszott s élt. De úgy élt, hogy még Jordan Belfort, az ő élvhajhász karaktere is megirigyelte volna. Egyik gyönyörű modell a másik után. A fotósok nem győzték lencsevégre kapni a szebbnél szebb lányokat Leo oldalán. De nem mindig választott jól. 2005-ben például súlyos arcsérülést szenvedett el egy Aretha Wilson nevű modell miatt, akivel összebalhézhattak valamin, a lány pedig egy törött üvegpalackkal nemes egyszerűséggel arcon vágta. Mindez egy hollywoodi partin történt. Az ifjú hölgyet aztán két év börtönre ítélték.

Leonardo DiCaprio 49 éves korára a csúcsra ért. Ehhez képest az első Oscar-díját csak 2016-ban kapta. Kevés Oscarnál tapsoltak annyian a filmtörténelemben, mint amikor átvehette végre a szobrocskát.

Szóval, világválogatott Leó?

Előző cikkAKIRE RÁÉGTEK A NEGATÍV KARAKTEREK: HORKAI JÁNOS ÉLETTÖRTÉNETE
Következő cikkAKI A KISFIA UTÁN SZÖKÖTT A LEVERT FORRADALOM VÉGÉN: SZABÓ SÁNDOR