Fotó: Wikipedia, Arcanum/Tolnai Világlapja

Meghökkentő merénylet tartotta lázban 1908 őszén a budapestieket. A híres színésznőt, a 48 éves Márkus Emíliát ugyanis a korábbi kellékesnője próbálta megölni, ám a pisztolygolyó célt tévesztett.

A Gregus Janka névre hallgató merénylő aztán maga ellen fordította a fegyvert, ám felépült s végül elmegyógyintézetbe zárták. De mi is történt pontosan és miért akarták megölni a kor ünnepelt színésznőjét? Ami bizonyos, hogy a 45 éves Gregus Jankát nem sokkal korábban elbocsátották a Nemzeti Színháztól, mert nem kevés pénzzel rövidítette meg a teátrumot. A nő pedig bosszút forralt. Azt viszont senki sem értette, miért Márkuson próbált elégtételt venni, hiszen nem volt köze az elbocsátásához. Mégis így történt.

Márkus Emília (balra), az ünnepelt színésznő és a merénylője, Gregus Janka.
Fotó: Arcanum/Tolnai Világlapja

Utóbb kiderült, Gregus Alagon szerzett egy pisztolyt, majd a Rákóczi úton töltényeket vásárolt hozzá. Így ment el október 4-én éjszaka Márkus Emília Múzeum körút 2. szám alatt található bérpalotájába. Kellékesként volt kulcsa a lakáshoz, így besurrant és elbújt a toalettszobában található szekrényben (egy másik feltevés szerint nem kulccsal ment be, hanem hajnalban beszökött a nyitott ajtón). A színésznő reggel felébredt és nyolc órakor mit sem sejtve leült a tükör elé, hogy megfésülködjön. Ekkor lépett ki a szekrényből Gregus Janka, pisztolyt szegezett a színésznőre, majd elsütötte a fegyvert. A golyó átütötte Márkus hálóingét, de csodával határos módon a primadonnát nem érte, hanem a falba fúródott.

Márkus gyorsan eszmélt, kirohant a toalettszobából és bezárkózott a hálószobába. Gregus Janka erre lehuppant Márkus férjének dohányzószobájában egy bőr fotelre, majd maga ellen fordította a pisztolyt. Két lövést adott le, ám utóbb kiderült, egyik sem volt halálos. A Rókus kórházba szállították, ahol heteken belül teljesen felépült. Gregus búcsúlevelet is írt, amelyben közölte, hogy a Nemzeti Színház vezetősége tehet mindenről, amúgy meg temessék a testét Márkus Emília mellé. Az utóbbi megjegyzés meglehetősen furcsán hangzott, ám az egyik lapnak a merénylet előtt elküldött levelében azt írta, hosszú ideig „bűnös szerelmi viszonyt” folytatott Márkus Emíliával.

Ha további izgalmas történeteket olvasna a századelőről.

Minderről a színésznőt is megkérdezték, aki elmondta, egy szó sem igaz az egészből, meghibbant szegény kellékes az elbocsátása után. Gregus Janka néhány hét után felépült és letartóztatták gyilkossági kísérlet miatt. Éppen ezért volt meglepő, hogy még a tárgyalást sem várták meg, hanem felmentették a vád alól és szabadon távozhatott. A mindentudók szerint Márkus Emília járt el az érdekében. A közlemény szerint Gregus kihallgatása után bizonyságot nyert, hogy nem akarta megölni a színésznőt, ezért történt, hogy bár közvetlen közelről lőtt, nem találta el.

A kellékes boldog volt, hogy elhagyhatta a rendőrségi fogdát, még hálálkodott is Márkus Emíliának. Akadt olyan lap, amely felvetette, meglehet, azért járt el Márkus Emília a kellékes érdekében az igazságügyi miniszternél, mert attól tartott, a nyilvános bírósági tárgyaláson Gregus, rá nézve kellemetlen és kínos dolgokat mond, mint például a már említett bűnös, szerelmi viszony. Talán sosem tudjuk meg az igazságot…

A Nemzeti Színház épülete, innen rúgták ki a bosszúszomjas kellékest.

Gregus Janka tehát megúszta a felelősségre vonást, ám néhány nappal később többek előtt kijelentette, hogy megtisztítja a Nemzeti Színházat azoktól, akik ártottak neki és itt már nem Márkusra gondolt. Mindez már sok volt a hivatalos szerveknek, s Gregust elmegyógyintézetbe szállították. A további sorsa ismeretlen. Márkus Emília végül szép kort megélve, 1949 karácsonyán, 89 éves korában halt meg Budapesten.

Negyvenegy évvel élte túl a merényletet…

Előző cikkMAGÁNOS FÉRFIAK GONDOLTÁK KI: AZ ÖNFELADÓ SZÍNÉSZNŐ, SIMON JOLÁN
Következő cikkADJON NEKED POFONT A CZÁJA JÓZSEF!: Ő VOLT PEST RETTEGETT ERŐS EMBERE