Fotó: Arcanum/Vasárnapi Újság/Mikos Gizella

Nem sok hiányzott hozzá, hogy magyar császárnéja legyen Mexikónak, ugyanis egy szép magyar bárónő volt a trónörökös, Salvador de Iturbide felesége. A történelem vihara azonban mindent átírt, így elfelejtettük Mikos Gizellát és az ő történetét is.

Pedig minden úgy indult, mint a tündérmesében. A jómódú földbirtokos, Mikos Ede lányaként született a kis Gizella még 1846-ban. Szép lány volt, de mindenki csak titkon remélte, hogy egyszer egy dúsgazdag arisztokrata felesége lehet. Az édesapja, a jómódú Mikos Ede azonban egy alkalommal megismerkedett Salvador de Iturbide herceggel. Róla tudni kell, hogy a független Mexikó első császárának a fogadott unokája volt, s kimondva, kimondatlanul a trón várományosa. De addig is sokat időzött Európában, Párizsban, Velencében és Bécsben s várta, hogy mikor jön el az ő ideje. Az osztrák fővárosban ismerte meg a 22 éves herceg Mikos Edét, aki az onnan nem messze fekvő, mikosszéplaki kastélyába invitálta a trónörököst.

Salvator de Iturbide herceg.
Fotó: Arcanum/Vasárnapi Újság

A magyar báró büszke volt a kastélyra, hiszen 63 szoba volt benne, a parkjában pedig csodás halastó. Itt, a kastélyban pillantotta meg Mikos Gizellát Salvasor de Iturbide. Azonnal megtetszett neki a három évvel idősebb hölgy, s rövid időn belül el is vette feleségül. Az színpompás esküvőt 1871 nyarán, a kastélyban tartották, a frigyről pedig a legnagyobb hazai lapok is beszámoltak, hiszen szenzációnak számított, hogy egy magyar lány lett a mexikói trón várományosának felesége.

A friss házasok aztán Velencében telepedtek le, ahol egy mesés palotája volt a trónörökösnek, aki 1871-ben már sejtette, kevés az esélye a trónra. Pedig a korábbi mexikói császár, I. Miksa őt szerette volna utódjának, ám aztán jött a történelem vihara, Miksa trónjára törtek, a császárt kivégezték és Benito Juárez lett az ország vezetője. A történelmi kavalkád ellenére a mexikói herceg boldogan élt Velencében a magyar feleségével, aki három lánynak adott életet. Bejárták a világot, sokat időztek Angliában, nyaranta pedig a francia Riviérán. Anyagi gondjaik nem akadtak, s bár a trón távolodott, Salvador de Iturbide élete legjobb döntésének tartotta, hogy anno elment Mikos báró kastélyába.

Mikos Gizella apja még 1873-ban, tehát két évvel az esküvő után meghalt, a kastély ügyeit pedig a báró fia, János igazgatta. Pocsékul, s idővel el is adták a fenséges épületet. Mikos Jánosról tudni lehet, hogy a spiritizmus megszállottja lett, ő alapította az első hazai spiritiszta újságot, a Rejtelmes világot. A Vas megyei kastélyt később egy bankár vásárolta meg, a II. világháború után pedig államosították. Volt benne kórház, majd gyermeküdülő, az állapota viszont csak romlott. Ma is Mikosszéplak első számú látványossága, ám hiába a nagyszabású tervek, egyelőre romos az állapota. Pedig csodájára járna mindenki, ha ismét a régi fényében tündökölne a kastély. Jelenleg ismét árulják, 342 millió forint az ára a jobb sorsra érdemes épületnek.

A meseszép mikosszéplaki kastély jelenleg. Megmenthető lenne…

De visszatérbe a majdnem császárnéhoz. Salvador de Iturbide aztán 1895-ben, csupán 45 évesen meghalt Franciaországban, így végképp elszállt annak az esélye, hogy valamikor Mexikó első számú irányítója legyen. Iturbide éppen Korzika szigetén vendégeskedett, amikor hirtelen rosszul lett és már nem lehetett rajta segíteni. A temetési szertartást Velencében tartották, fekete vászonnal bevont hajók és gondolák alkották a gyászmenetet. Az egyik hajón ott volt Mikos Gizella is a gyászoló feleség a három lányával, no meg több magyar arisztokratával, hiszen Salvador de Iturbide élete végig kiváló viszonyt ápolt magyar előkelőségekkel. Mikos Gizella később újra megházasodott, ám a második férjét is túlélte.

A magyar báróné, aki mexikó hercegnéként élte le az életét, s kevés hiányzott, hogy mexikói császárné váljon belőle, végül 1921-ben, 75 éves korában aludt el örökre Grazban. Idős korában sokat mesélt a leszármazottaknak a családi kastélyban tartott fényűző esküvőről, amikor is, a mexikói trónörökös felesége lehetett.

Nyugodj békében, Mikos Gizella!

Előző cikkA TAVASZ TIZENHÉT PILLANATA, AVAGY STIRLITZ, A SZOVJET JAMES BOND
Következő cikkAMIKOR MARÓ GÚNY TÁRGYÁVÁ TETTÉK A LEROMBOLT BUDAVÁRI PALOTÁT