És akkor Simon Templar felnézett. De nem a csillagoktól fénylő égboltot nézte, hanem a feje fölött hirtelen megjelent glóriát. A családfő fészkelődött a rekamién, aztán kikiabált a konyhába: gyere anyukám, kezdődik az Angyal!

S így ment ez hétről-hétre. A család apraja-nagyja odaült a Duna vagy Kékes márkájú televíziója elé és várta, hogy megszólaljon az a sejtelmes, lélekre és érzelemre ható zene. De olyan zene volt ám az, hogy a mai napig emlékszik rá az ember. Simon Templar hosszú ideig volt családtag. Ha a família beköltözött mondjuk az épülő, szépülő Füredi úti, vagy a József Attila lakótelepre, fel a negyedikre, akkor Simon Templar oda is elkísérte. Az Angyal kalandjai című film afféle televízió-történelmi esemény volt Magyarországon: addig ilyen nyugatról importált, autósüldözős, bunyózós, csókolózós, ultramodern filmsorozatot még soha nem vetítettek.

Roger Moore és a legendás Volvo

Az Angyal kalandjai egy brit televíziós sorozat volt, amelyet 1962 és 1969 között forgattak. Itthon persze senki sem tudta, hogy ez egy 1928-ban írt regény némileg átírt adaptációja. A találkozás a tigrissel című Leslie Charteris által megírt könyvben már egy bizonyos Simon Templar a főhős, akit mindenki csak Angyalnak becéz. Ő a regényben még afféle tolvaj, igazi kalandor, úriember köntösben. A filmsorozat készítői ezen változtattak: Simon Templar ott már magándetektív. Magándetektív betyárvirtussal. Ha kellett jobbegyenessel nyitott, ha a helyzet úgy hozta, szerelmet vallott, nőket menekített gonosztevők markából vagy épp megunt férjük hálószobájából. És közben egy bizonyos Teal felügyelő a Scotland Yard nyomozója próbálta meg minden egyes epizódban letartóztatni. De túljárt az eszén.

Újra meg újra. És beleshettünk, bekukucskálhattunk, hogyan is élnek a nagymenők a vasfüggönyön túl. Persze film volt ez, afféle álomjáték, ám kétség sem férhetett hozzá: bizony vannak igazi playboyok, életművészek, akik valóban így, ilyen formában habzsolják a hétköznapokat. A sorozat 6 évadot élt meg. Összesen 118 rész készült belőle. És ha ehhez még hozzávesszük a két mozifilmet, az Angyal elrablását, majd az Angyal vérbosszúját, kijelenthetjük, hogy igazi sikersztoriról van szó. Az első négy évad 74 epizódja még fekete-fehér filmkockákkal készült, a következő 47 rész pedig már színes kópiákkal hatott. Imádtuk a cselekményét, a zenéjét, a hangulatát. És imádtuk Simon Templart, vagyis Roger Moore-t. Rajongtunk az eleganciájáért, a stílusáért, a megjelenéséért és például az autójáért is. Persze fogalmunk sem lehetett, hogy milyen járgányban is ül. A Trabantokhoz, Wartburgokhoz, Skodákhoz szokott magyar lélek csak tátott szájjal figyelte, a hogy Simon Templar kiszáll, szinte kilibben a Volvo 1800 S típusú sportkocsijából.

Minden lében két kanál. Roger Moore és Tony Curtis.

Bizony Volvo volt az, egy egészen egyedi példány, amelyet 1966-ban készítettek vagy inkább építettek Svédországban, s külön érdekesség, hogy Roger Moore 1967 február elején aláírta az autó regisztrációs papírjait és így az valóban az ő tulajdonába került. Hakan Samuelsson a Volvo elnök-vezérigazgatója így nyilatkozott később: „Az Angyal volt a kedvenc tévésorozatom a hatvanas években Roger Moore-ral. Az 1800 S egy valóban legendás Volvo-modell, amely tökéletes példája a skandináv stílusnak…” Ez a Volvo az Angyal-sorozatban a híres ST 1 rendszámmal közlekedett, és a Hamis a csillogás című epizódban láthatta először a nagyközönség. Ezt a részt 1967 februárjában forgatták. Attól kezdve járt ezzel a járgánnyal Simon Templar. Egészen a sorozat 1969-es befejezéséig.

Roger Moore évekig az első számú kedvenc volt Magyarországon. És nem csak az Angyal sorozat miatt, amelynek a forgatását 1969-ben befejezték, hanem a két évvel később kezdődött másik sikerszéria, a Minden lében két kanál című krimi okán is. Ott már Tony Curtissel verik a rosszfiúkat és ha Simon Templart nagymenőnek tartottuk, akkor Lord Brett Sinclairt, vagyis Roger Moore-t, és barátját, Danny Wilde-ot (Toni Curtist) igazi világfinak. Nőfalók, luxusban élők, igazságosztók. A Minden lében két kanál már a hetvenes évek slágere volt, többször is ismételték. Roger Moore-t az angol királynő 2003-ban lovaggá ütötte. Négyszer járt Magyarországon, egyszer például 2006-ban és meglátogatta az úgynevezett hajléktalan óvodát a Dankó utcában, s ezt a létesítményt az UNICEF magyar bizottsága is támogatta. És ha már ott járt, akkor virágcsokrot nyújtott át Halász Juditnak a sok éves munkájáért, mi több, Kocsis Zoltán zongoraművészt kinevezte jószolgálati nagykövetnek.

Roger Moore-nak hosszú életet adott a Teremtő.

A karrierje során hétszer játszotta el James Bond halhatatlan szerepét. Két könyvet írt, a kezdetek pedig arról szóltak, hogy festői ambíciói voltak, jelentkezett egy művészeti iskolába, majd grafikus-animátorként került kapcsolatba a filmművészettel. Dolgozott grafikusként, volt fotómodell, és statiszta. Aztán 2007-ben övé lett egy csillag a hollywoodi hírességek sétányán. Legjobb barátja egy másik zseniális színész, Michael Caine volt. Négyszer nősült, három gyönyörű gyermeke lett. Majd öt hónappal a 90. születésnapja előtt aludt el örökre még 2017-ben. Ha valakire illik, hogy angyallá változott, az bizony Simon Templar. Bocsánat, Roger Moore.

Nyugodjon békében!

Előző cikkKUGLER HENRIK, AKI SZÍVEN TALÁLTA AZ ARISZTOKRÁCIÁT A BONBONJAIVAL
Következő cikkJÓKAI NEVELT LÁNYA, AKIT KITAGADTAK AZ ÖRÖKSÉGBŐL: JÓKAI RÓZA