Jöjjön a Kockázat! Az emberek pedig leültek a televízió képernyője elé, és várták a filmet. A filmet. Benne Kloss-kapitánnyal, a Kockázat című legendás lengyel filmsorozat főszereplőjével.

A hetvenes években még úgy várták az emberek a színészek és az újságírók rangadóját, mint valami különleges eseményt. Nem csoda, a korszak leghíresebb művészei léptek fel a Népstadionban rendezett SZÚR-on. Volt, aki dresszben, stoplis csukában, mások mikrofonnal a kézben, a pálya kellős közepén, énekelve. Mindegy is volt mi történik, az a színes forgatag lenyűgözte a közönséget. De ezen a fotón nincs labda, és nincs gólöröm. Sőt, még vidám bohóckodás sem látszik. Ehelyett két komoly arcú férfi fog kezet: Szepesi György, a legendás sportriporter épp üdvözli Stanislaw Mikulski lengyel filmszínészt. A 28. SZÚR-on történt mindez, 1970. május 31-én.

Stanislaw Mikulski, avagy a lengyel James Bond.

Ha akkoriban létezett volna már valamilyen közvéleménykutató cég, és megkérdezik az embereket, ki most a legnépszerűbb, ki az, akiért leginkább rajonganak, akiket a hölgyek túlcsorduló szeretettel figyelnek és a férfiak irigyelnek, nos, Stanislaw Mikulski előkelő helyen végzett volna ezen a listán. Sőt, még az is lehet, hogy elsőként futott volna át a képzeletbeli célvonalon. Merthogy akkoriban az ország apraja-nagyja ücsörgött otthon a rekamién, a karosszékben, a hokedlin, a kis sámlin, és izgult, hogy a szemfüles, bátor, vakmerő lengyel kém alaposan túljárjon a nácik eszén. Merthogy beépült közéjük és csak küldte és küldte a titkos jelentéseket a szovjet főhadiszállásra. Ő volt Kloss-kapitány, a hétköznapi hős, aki családtaggá vált Magyarországon.

Az 1929. május 1-jén született Stanislaw Mikulski Lódzból indult, ha nem is világhódító, de nagyon is sikeres útjára. A háborút átvészelve, a vérzivataron túljutva, már pontosan tudta, hogy színész lesz. Ez volt az egyetlen dolog, ami igazán érdekelte őt. Így aztán már 1949-ben kisebb szerephez jutott a feltűnően jóképű, jó kiállású, magabiztos fiatalember. Akkor még csak egy háborús film epizódszerepe jutott neki, hogy aztán kellő rutint és ismertséget szerezve néhány évvel később a lengyel filmtörténet egyik legfontosabb, legfajsúlyosabb alkotásában, Andrzej Wajda kultikus mozijában, a Csatornában szerepeljen. Ott és akkor kapták fel a nevét igazán, ott lett belőle népszerű művész.

Egy kép 1968-ból. Balról Mikulski, majd az első női űrhajós, Valentyina Tyereskova és Pécsi Ildikó.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Nem csoda, hogy újabb ugrással már egy legendás sorozat főszerepében találhatta magát. A 18 részes Kockázat afféle keleti James Bond-történet volt, megannyi izgalommal, cselszövéssel, látványos akciójelenetekkel. Hans Kloss kapitány, vagyis Stanislaw Mikulski egyik epizódból rángatta át a többibe a nézőket, a hiteles, lebilincselő alakításával és túlzás nélkül állítható: a lakosság valóban izgatottan várta a következő részt. Igaz, ehhez kellett a lengyel művészre valóban hasonlító, ugyanolyan karakterű Bitskey Tibor magyar hangja.

Kloss-kapitány népszerűségben majdnem felért Bors Máté kalandjaihoz. Csoda-e, ha újra és újra Magyarországra hívták? Hol azért, hogy a SZÚR-on hajoljon meg a nyolcvanezres publikum előtt, hol azért, hogy a sármját, a kisugárzását, a mosolyát nézhesse ifjú és idősebb rajongótábora. Hol pedig azért, hogy játsszon, hogy színészkedjen, merthogy ez volt a mestersége. Így történt, hogy az 1971-ben készült a Gyilkos a házban van című krimiben alakíthatott főszerepet. Bán Róbert, a rendező biztosra ment: ha maga a film nem is volt annyira felejthetetlen, Stanislaw Mikulski vendégjátéka mégis emlékezetessé tette.

Mikulski 85 évet kapott a sorstól.

A színész hazájában, no meg a szocialista országokban valóban sztárrá változott. Később mégis más, egészen más területen kamatoztatta rátermettségét és tudását. Egyrészt politizált, másrészt pedig évekig a moszkvai Lengyel Kulturális Központ igazgatójaként dolgozhatott. De sokrétűségére jellemző, hogy akadt egy olyan időszak, amikor az egyik televíziós csatorna műsorvezetőjeként láthatta őt a közönség. Aztán elvállalt kisebb-nagyobb szerepeket is, kisebb-nagyobb, de jellemzően felejthető szappanoperákban is. A Kloss-kultusz sokáig élt Magyarországon. A Kockázat című sorozat megette hatását, a részenként 55 perces kémhistória a mai napig élénken él sokak emlékezetében. Lengyelországban is, így nem csoda, hogy 2009-ben Kloss-múzeum  nyílt Katowicében. Stanislaw Mikulski természetesen ott volt a megnyitón, már idős fejjel, de teli s tele életenergiával. A sors, a teremtő még öt évet adott neki. 85 esztendősen hunyt el 2014. november 27-én Varsóban.

De nekünk, magyaroknak a fiatal Kloss-kapitányként marad meg az emlékezetünkben. Örökkön örökké…

Nyugodj békében, Stanislaw Mikulski!

Előző cikkVALAMI NAGYON NEM JÓ ITT A VILÁGBAN: SEGÍTSÉGET VÁRÓ LEVÉL A KIS HERCEGNEK
Következő cikkKIGÚNYOLTÁK, VÉRÉT VETTÉK, PEDIG CSAK ADNI AKART: SPÉTER ERZSÉBET ÉLETE