Mi Szergejként, a magyart édesen törő, szomorú bohócként szerettük a televízióban, akit mindig bántott az a gonosz istállómester. A valóságban sem volt vidám az élete.

Az első feleségét megölték Budapesten, ő pedig 1985-ben disszidált, hogy aztán 67 éves korában, Kanadában elragadja a gyilkos kór. De ki volt a Szervusz Szergej főszereplője, az orosz Szergej Kurepov? A II. világháború kitörése előtt néhány nappal, 1939 augusztusában született egy cirkuszos családban. Az apja a Moszkvai Nagycirkusz elismert bohóca volt és az édesanyja is a társulatnál dolgozott.  A kis Szergej egy vidéki turné alatt, Groznijban látta meg a napvilágot.

Egy főcím, amelyért gyerekek százezrei rajongtak.

A háború alatt a szülei a fronton szórakoztatták a katonákat, így a kisfiút a leningrádi nagynénire bízták. Amit akkor még nem sejtettek, Leningrádnál volt a legnagyobb pusztítás, a nagynéni a német támadások közben, egy szánon húzta ki a szétlőtt városból a gyermeket. Szergej aztán a szülei nyomdokaiba lépett. Moszkvában elvégezte az artistaképzőt és a tagköztársaságokban vendégszerepelt a cirkusszal. Mígnem egy nap Moszkvában megismert egy mérnöknek tanuló magyar lányt. És minden eldőlt. Korábban egy szót sem tudott magyarul, ám annyira szerelmes lett, hogy Budapestre is követte a kedvesét. Aztán némi szerencsével itthon is felfedezték. 1979-ben a Szervusz, Szergej pillanatok alatt a gyerekek kedvence lett.

Szergej Kurepov hamar a magyar kicsik kedvence lett.
Fotó: Arcanum/Ország-Világ

Drukkoltunk a szomorú bohócnak, akit mindig bántott az istállómester és hangosan kacagtunk a tört magyarságán és a rímeken. Ma már tudjuk, a szöveget a zseniális Romhányi József írta a szereplőknek, aki Frédi és Béni párbeszédeit is megalkotta, a műsort pedig a Süsü rendezője, Szabó Attila vitte sikerre. Nem mellékesen a zenét a már akkor is legendás Bergendy zenekar szolgáltatta. Szergej Kurepov ismert ember lett, a gyerekek imádták, azt viszont senki nem tudta, hogy a kedves bohóc magánéletében tragikus fordulatok vannak. A magyar feleségével rövid időn belül elváltak, a hetvenes évek végén pedig az asszonyt meggyilkolták egy budapesti lakótelepen. A hírek szerint futni indult, ám sosem ért haza, több késszúrással végezetek vele. A gyilkost azóta sem találták meg, a nyomozók pedig Kurepovot is kihallgatták. Hamar kiderült, a szörnyű gyilkosság idejében éppen Moszkvában volt, így lekerült a gyanúsítottak listájáról.

Mi gyereke erről persze semmit sem tudtunk, mi csak kacagtunk Szergejen és mérgesek voltunk az istállómesterre. Katona János csak évekkel később mesélte el, volt olyan felvétel, amikor Szergejt a gyerekek közé kergette, ő pedig utána rohant. A kicsik a testükkel védték a bohócot, őt megkarmolták, a ruháját tépték és volt olyan gyerek, aki le is köpte. Katona János sincs már közöttünk, ő 2015-ben, 65 évesen halt meg. A szereplők közül a Cecíliát alakító Borbáth Ottília ma is él, 76 esztendős, de például a Pepitát alakító Szakácsi Sándor is korán, csupán 54 évesen hagyott itt minket.

A szomorú orosz bohóc már nincs közöttünk…
Fotó: Arcanum/Új Tükör

De visszatérve Szergej Kurepovhoz. A Szervusz, Szergej véget ért, ő pedig általános meglepetésre 1987-ben az új magyar szerelmével disszidált. Meg is lett a következménye, a Szervusz Szergejt ettől kezdve nem ismételhette a Magyar Televízió, az újságok pedig nem írhattak Kurepovról a rendszerváltásig. Mint kiderült Kanadában, Vancouverben telepedtek le. Az új felesége egy kislányt hozott a kapcsolatba, akit sajátjaként nevelt Kurepov, a nevelt lánya pedig később unokákkal is megajándékozta a házaspárt.  

A generációk kedvenc bohóca végül 2006-ban, hosszú betegeskedés után, 67 éves korában halt meg Kanadában. Egy kicsit magával vitte a gyerekkorunkat is…

Nyugodj békében, Szergej!

Előző cikkHŰSÉG ÉS VÉGTELEN HARMÓNIA: MA 80 ESZTENDŐS MOÓR MARIANNA
Következő cikkEGY JÓLELKŰ ÓRIÁSRA EMLÉKEZVE: 14 ÉVE ÖLTÉK MEG MARIAN COZMÁT