Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Imádták a nők a mély, búgó hangját, nem véletlen tartották az egyik legsármosabb magyar színésznek. Következzék 22 érdekesség Sztankay Istvánról!

1. Az édesapja, Sztankay András görög katolikus pap volt, édesanyja pedig Smóling Sarolta postáskisasszony. A párnak hat gyermeke született, de abból négyet hamar elragadtak a gyermekbetegségek, egy pedig a Bodrogban lelte halálát. Ezért voltak boldogok, hogy később még két baba született. A legkisebbet Istvánnak keresztelték…

2. A család mélyen vallásos volt, s a vallás a kis Sztankay István életében is iránytű lett.

3. A színművészetire csak nehezen jutott be, nem volt jó ajánlólevél, hogy az apja pap. Egy ideig földalatti építkezéseken dolgozott csillésként (például metróépítkezésen), de kifutófiúként is próbált megélni.

Törőcsik Marival egy 1965-ös színházi előadáson.
Fotó: Fortepan/Kotnyek Antal

4. 1956-ban nem volt messze attól, hogy a forradalom alatt elhagyja Magyarországot. A családi legendárium szerint az osztrák határra tartó teherautóról azzal a felkiáltással ugrott le, hogy én magyar színész akarok lenni!

5. 1957-ben mikor harmadszorra felvették a színművészetire, arra a kérdésre, hogy mi az apja foglalkozása, azt mondta, hogy pásztor. Nem hazudott, hiszen lelkipásztor volt.

6. A Bors főszerepét egy bizonyos Mészáros Gábor nevű kommunista fiatal élete alapján formázták, őt alakította zseniálisan.

7. Szinkronszínészként is ragyogó volt, ő adta a hangját Jean-Paul Belmondónak és Tony Curtisnak is.

8. Két különleges hobbija is volt: szenvedélyesen gyűjtötte a zseblámpákat és a rádiókat.

Az Egy szerelem három éjszakája című film forgatásán. A biliárdgolyóval a rendező, Révész György.
Fotó: Fortepan/Révész György

9. Rövid ideig a nővére férje volt a komikus Kibédi Ervin, de véget ért a szerelem.

10. Szerette a labdarúgást, hosszú ideig kapusként játszott, ám hamar ráébredt, nem elég magas a játékhoz. Fiatal korától kezdve a Ferencváros labdarúgóinak drukkolt, kiváltképp a csapat két kapusát, Csikóst és Hennit kedvelte. A tenisznél nem volt jelentősége a magasságnak, ezt a játékot is imádta.

11. Négyszer házasodott. Az első feleségével, a színésznő Mészöly Júliával még a főiskolán ismerkedett meg, de hamar elváltak, a hölgy pedig Amerikába ment.

12. A második házasságában – amit Kun Magda színésznővel kötött – született meg a két gyermeke, Ádám és Orsolya. Ádám ismert újságíró lett, Orsolya pedig a színészi pályát választotta. A feleségéhez általában csak magázódva szólt. Mint utóbb elmesélte, az első együtt töltött éjszaka után reggel tegezve szólt hozzá, Magda viszont azt válaszolta: ott még nem tartunk, hogy tegeződjünk! Sztankay (persze poénból) ettől kezdve magázódott a gyermekei anyjával.

Ráday Imre és Sztankay István. A fotó 1973-ban készült.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

13. Orsolya színésznő lett, amit az édesapja sokáig nem tartott jó ötletnek, féltette a lányát. Ezért előbb a jogi egyetemre iratkozott be, ám végül mégis színésznőként csinált karriert. Megadatott neki, hogy több darabban is együtt játsszon az imádott édesapjával.

14. A harmadik házassága során már egy civilt vett el feleségül, Sárközy Györgyi kozmetikus volt a párja.

15. Hetvenéves korában ismerte meg a későbbi negyedik feleségét, a nála 21 évvel fiatalabb Bedők Beát.

16. Sztankay legendás párost alkotott Schütz Ilával a Jövőre, veled, ugyanitt című darabban, sokan azt gondolták nem csak a színpadon, az életben is együtt vannak. A 78-as körzet című tévésorozatban is egy párt alkottak Schütz-el. Nagyon megviselte, mikor Schütz Ila 2002-ben öngyilkos lett.

Latinovits Zoltán partnereként az Utazás a koponyám körül című filmben.
Fotó: Fortepan/Révész György

17. Szenvedélyes dohányos volt. Huszonkét éves korában kezdett el cigarettázni és 46 év után, egyik pillanatról a másikra tett le orvosi tanácsra. Később aztán visszaszokott a cigarettára.

18. Gyűlölte az öregedést, a megszaporodó ráncokat és rettegett attól, hogy a felmenői után az ő szervezetét is megtámadja az Alzheimer-kór. Élete végén aztán őt is utolérte a betegség.

19. Garas Dezső halála után választották meg a Nemzeti Színészének.

20. A kiváló színész végül 2014-ben, hosszú betegség után a családja körében aludt el örökre. 78 éves volt.

Horváth Terivel a Magyar Rádióban.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

21. A keramikusként dolgozó Bedők Bea készítette azt a díjat, amit a színész halála óta minden évben egyvalaki kaphat meg a Sztankay által imádott József Attila színházban. Az özvegy férje több ruhadarabját is megtartotta, például a kedvenc zakója is ott lóg a ruhásszekrényben.

22. A Városmajor utcában egy emléktábla jelzi, hogy melyik házban élt csaknem harminc esztendeig. A sírja a Farkasréti temetőben van, nem messze Schütz Ilától… Nyugodj békében, Sztankay István!

Előző cikkEGY SÁRMOS GRÓF, AKI AZ OLAJMÁGNÁS LÁNYÁT IS MEGSZÖKTETTE: SALM LAJOS
Következő cikkA HALÁL SAJNOS TÉNYLEG NEM VÁLOGAT: EGY ÚJSÁGÍRÓ FÁJDALMAS EMLÉKEI