Tony Curtis 85 esztendősen, szívrohamban halt meg. A búcsúztatásán ott volt a 200 vendég között a Las Vegas-i Luxor Hotel különtermében például Arnold Schwarzenegger is. A gyászbeszédekben mindenki kihangsúlyozta: mindig tele volt élettel!

És valóban, Tony Curtis nagykanállal merte a jót, a szépet, az ízeset. Mindazt, amit a teremtőtől kapott. Itt van előttünk Tony Curtis arca kitörölhetetlenül. Az a sármos, mosolygós, már-már tökéletesre faragott arcél, ahogy zsivány módjára grimaszol, ahogy utánozhatatlanul pózol, és halljuk Sztankay István hangját is, amely annyira, de annyira illett hozzá.  

Van aki forrón szereti. Marilyn Monroe és Jack Lemmon társaságában.

Bernard Schwartznak hívták, vagy írjuk le még pontosabban, Schwartz Bernátnak. Az apja, Schwartz Manó Mátészalkáról, az anyja, Klein Ilona Nagymihályról származott, és ők ketten az első világháború utáni zűrzavarban, a nagy útkeresés közben vándoroltak ki Amerikába. New Yorkban találkoztak és ott született meg a kis Bernát is 1925-ben. Otthon csak magyarul beszéltek, angolul ekkor még nem is tudtak, nem véletlen, hogy a kisgyerek azt gondolta, ők valójában Magyarországon élnek. „Hatéves koromig azt hittem Magyarországon élek. Aztán Bronxban rájöttem, mégsem. Sokszor megvertek azért, mert más, mert magyar voltam” – emlékezett erre az időszakra Tony Curtis, aki a tengerentúlon ünnepelt magyar származású rendező, Michael Curtiz előtt tisztelegve választott magának művésznevet később.   

Az apja sokat tépelődött azon, hogy nem jutnak egyről a kettőre. Egy szabóműhelyt vitt, de nem ment az üzlet, így nehezen tartotta el a három gyerekét (Tony egyik testvérét fiatalon halálra gázolták Bronxban).  „Apám nem volt boldog ember, látszott az arcán. Napi egy doboz Lucky Strike-ot szívott, ami aztán negyvenéves korára megölte a fél tüdejét. Marta magát, mert nem volt házunk, mire viszont híres színészként már házat vehettem volna neki, nagyon beteg lett” – nyilatkozta már idős korában Tony Curtis.

Minden lében két kanál. Tony Curtis és Roger Moore.

Fiatalemberként már jó fizikummal és előnyös külsővel rendelkezett, aztán a II. világháborúban a haditengerészetnél szolgált, ahol még jobban megemberesedett. Talán ott mondhatták neki, hogy ezzel a külsővel legyen inkább filmszínész, mert nem sokkal később már Los Angelesben élt, és tett egy próbát. Bombaötlet volt. Az a pillanat meghatározta az egész életét. Meglátták és felfedezték. Fiatal volt, feltűnően jóképű, ráadásul tehetséges. Kell ennél több?

Schwartz Bernátot akkor már Tony Curtisnek hívták. És az ötvenes években már a legnagyobbak között emlegették. Kasszasikerek fűződtek a nevéhez, s olyan filmek, amelyeket azóta is vetítenek, és imádja a közönség. Például a Van aki forrón szereti, amelyben egy bohém szaxofonost alakított, Marilyn Monroe és Jack Lemmon partnereként. Lenyűgözte a közönséget. S a nők elhomályosult tekintettel nézték a játékát, a gesztusait, az arcát, a fizimiskáját. Hát még amikor a Spartacusban viszonylag lenge öltözetben is megcsodálhatták őt a rajongók. De a hódolat, a kíváncsiság és a vágy kölcsönös volt.

Tony Curtis falta a nőket. Először 1951-ben házasodott össze azzal a Janet Leigh-el, aki a legendás Psycho-ban játszott – ő volt a felejthetetlen, félelmetes zuhanyzós jelenet áldozata. Viharos kapcsolat volt az övék, és furcsa ezt leírni Tony Curtissel kapcsolatban, de sokszor rendezett féltékenységi jelenetet. Úgy bizony. A világ első számú macsója attól félt, hogy a bájos Janet megcsalja őt. Az első házasságából gyönyörű leányok születtek, Jamie Lee Curtis, aki később ugyancsak híres színésznő lett, valamint Kelly Curtis. Ám ez sem segített a kapcsolaton, hamarosan elváltak. Tony Curtis összesen hatszor nősült.  

Tony Curtis rajongott a hölgyekért és a hölgyek is érte…

Magyarországról és Mátészalkáról az apjától hallott, ami arra inspirálta, hogy keresse a gyökereit. Ha partit adott, nem hiányozhatott az asztalról a gulyásleves, a palacsinta, a rétes és a magyar borok. 1985-ben aztán, közel a hatvanhoz eljött Magyarországra. A Hiltonban szállt meg, esténként töltött káposztát evett meg disznótorost, Szentendrén vásárolt három bő ujjas parasztinget, meg egy huszármentén, majd Mátészalkára is elment, ahol nem bírta ki könnyek nélkül az élményt. Három évvel később ismét eljött Budapestre. A megérkezése után hajnalban taxiba ült és a várost járta. És minden utcánál azt gondolta, talán az édesapja is itt járt egykoron…  Itthon a Minden lében két kanál című sorozatból ismerték a legtöbben. Imádtuk azt a filmet. Imádtuk az eleganciáját, a humorát, a hangulatát, az álomvilágát, amelyben gyönyörű autók és gyönyörű nők szerepeltek.

Tony Curtisnek amúgy 6 gyermeke született, a filmezést később festészetre cserélte és bizony ebben is tehetséges volt, hiszen műveit híres galériákban állították ki. A lélekben is magyar színész végül 2010 szeptemberében, 85 éves korában aludt el örökre.

Nyugodj békében, Tony Curtis!

Előző cikkHAJÓS ALFRÉD ELFELEDETT TESTVÉRE: HAJÓS HENRIK ÉLETTÖRTÉNETE
Következő cikkA BEJÁRÓNŐJÉRE HAGYTA A VILLÁJÁT AZ IRODALOM HÍRES MECÉNÁSA