Fotó: Arcanum/Színházi Élet

A mulatók és kabarék nagyasszonya volt, akit fiatalon kutyakorbáccsal ütlegelt a nyílt utcán egy elcsábított férfi dühös felesége. Aztán jó útra tért és Pest ünnepelt primadonnája lett. Következzék Türk Berta kalandos élete!

Bécsben született, 1888-ban, magyarul kezdetben alig tudott s mindig is a színpad és az éneklés vonzotta. Így került csupán 17 évesen a budapesti Városliget kétes hírű mulatónegyedébe, az Ős-Budavárba, ahol a neves Foliés Caprice mulató szerződtette a szőke lányt, aki sokakat megbabonázott a szépségével. Így esett meg, hogy 1905-ben az újságok is megírták, amikor Türk Bertára rátámadt egy vérig sértett feleség. Mint kiderült, az asszonynak gyanús lett, hogy a férje félrekacsint, ezért magánnyomozót fogadott. Közben egy névtelen levelet is kapott, amelyben felhívták a figyelmét, hogy a férje hevesen udvarol egy fiatal énekesnőnek. A magánnyomozó ezek után hamar kiderítette, hogy a csalfa férj szombatonként a Foliés Caprice fiatal énekesnőjével találkozgat, sőt, lakást bérel neki és még öltözködésre is ad pénz.

A Foliés Caprice mulató reklámja. A századelő legendás szórakozóhelye volt.

Több sem kellett a feleségnek, kutyakorbácsot ragadott, kiment a Városligetbe, megkereste a csábítót, vagyis Türk Bertát és megkorbácsolta. Több száz ember nézte végig, amint átkergette a ligeten. A nem mindennapi jelenetről még nagyon sokáig beszéltek a pestiek, sőt, az újságok is részletesen megírták a nagy pesti korbácsolást.

Türk végül komolyabb sérülés nélkül megúszta az esetet, túltette magát rajta, majd évekkel később egy másik csábítónak, Rott Sándornak mondott igent. Róla tudni kell, ő volt a kabarék, mulatók világának egyik leghíresebb alakja, s bár húsz évvel idősebb volt Bertánál, ez egyiküket sem zavarta. Türk is tisztában volt vele, hogy ez a házasság elhozhatja számára az ismertséget, hiszen Rott befolyásos ember volt. Így is történt. Rott Sándor amúgy a Folié Caprice mellett a Kis Komédia mulatót is felvirágoztatta, ám az utóbbit a Tanácsköztársaság alatt államosították. Rott nem csak igazgatóként, színészként is közismert volt. Az író Heltai Jenő is megemlékezett Rottról és a következőket írta idős korában: „Hatvan évvel ezelőtt a vidéki urak és gavallérok művelődni jártak Pestre, színházba, orfeumba. Budapestre utazni ezt jelentette: elmenni a Folies Caprice-ba, mulatni a kis Rotton, a nagy komikuson, a legújabb német és zsidó vicceket hazavinni a kaszinóba.”  

Rott Sándor, a kis Istvánka és Türk Berta.
Fotó: Arcanum/Színházi Élet

A Rott-Türk duó hosszú évtizedekig a pesti éjszakai élet ünnepelt párosa lett. A legmenőbb mulatókban léptek fel, némafilmekben szerepeltek, Türk aztán az operett színpadán is bemutatkozott. Az emberek imádták a szőke hölgyet, akinek kifejezetten jól állt, hogy a pályafutása során végig német akcentussal beszélt magyarul. Sőt, ez lett a védjegye, így ugyanis mindenkinek egyből beugrott, igen, ő az a furcsán beszélő énekesnő.

Két közös gyermekük született, 1912-ben István, majd 1919-ben a kis Kató. Sőt, volt egy fogadott fiúk is. Történt, hogy a I. világháború végén a frontról jövő katonák magukkal hoztak Pestre egy árva orosz kisfiút. Türk Bertáék magukhoz vették, felnevelték, a fiú pedig ahogy felnőtt lett, önálló életet kezdett. Aztán hosszú évekkel később ismét jelentkezett. Mint kiderült, dúsgazdag emberré vált, három gyára volt Párizsban és azért kereste meg a nevelőszüleit, hogy kivigye őket magához a francia fővárosba. Türk Bertáék végül maradtak.  

További izgalmas századelős történetek a kötetben.

Aztán a II. világháború előtt Rott Sándort a zsidó származása miatt leparancsolták a színpadról. Türk tovább játszhatott, mivel katolikus családból származott és így nyithatott egy lakberendezéssel foglalkozó elegáns üzletet is a Párizsi utca 1. szám alatt. Aztán 1942-ben, néhány nap alatt két feldolgozhatatlan tragédia is érte. Előbb 74 éves korában meghalt az imádott férje, Rott Sándor, majd a közös fiú gyermeküket érte tragédia. Történt, hogy a 30 éves Rott István szerelembe esett egy elvált hölggyel, ám idővel szerette volna befejezni a kapcsolatot. Mindezt megneszelte a nő, aki nem bírta elviselni a helyzetet. Fegyvert vásárolt és lelőtte szerelmét, majd több emelet magasságból kivetette magát az ablakon. Még kórházba tudták szállítani, sőt vallomást is tett a nyomozóknak. Elhaló hangon mesélte el, hogy már két éve téma volt a férfi és közte a házasság, ám Rott István csak kitérő válaszokat adott. „Szégyelltem a dolgot az ismerőseim előtt, így elhatároztam, hogy örökre végzek ezzel a problémával.” Többet már nem tudott mondani, elájult és még aznap este belehalt a sérüléseibe a meggondolatlan, sértett asszony.

Türk Berta és az automobilja, amely nagy feltűnést keltett Pesten.
Fotó: Arcanum/Színházi Élet

Türk Berta depressziós lett, ám továbbra is fellépett, de a II. világháború után egyre fogyott körülötte a levegő a Rákosi-rendszerben, így 1949-ben disszidált, s Ausztráliába költözött a lányához, Katóhoz. Hatvanegy éves volt ekkor. Még az ötödik kontinensen is fellépett néha, aztán 1960-ban, 72 évesen meghalt. Egyes források szerint önkezével vetett véget az életének a kabarék és mulatók ünnepelt énekesnője, aki sosem tudta feldolgozni a férje és a fia halálát.    

Nyugodj békében, Türk Berta!

Előző cikkA LAKBERENDEZŐK KIRÁLYA, AKI A SZENT ISTVÁN-TEREMBEN IS CSODÁT ALKOTOTT
Következő cikkA TAVASZ TIZENHÉT PILLANATA, AVAGY STIRLITZ, A SZOVJET JAMES BOND