Fotó: Arcanum/Színházi Élet

Budapest a lábai előtt hevert, az operettkirály Kálmán Imre a lakásán könyörgött, hogy szerződjön Bécsbe, ám nemet mondott. Inkább hozzá ment feleségül a nála 13 évvel idősebb Csortos Gyulához, ami egyben a karrierje végét jelentette. Következzék Vígh Manci élete!

1896 nyarán született Budapesten. Már kiskorától imádott táncolni, énekelni, így nem csoda, hogy beiratkozott az Országos Színészegylet iskolájába. Már 18 évesen a kecskeméti színházban játszott, ahol imádták és a szépségét is díjazták. 1914-ben a színház házi szépségversenyén a közönség szavazatai alapján a második helyen végzett. Aztán Nagyváradra került, ahol már a váradi Fedák Sáriként emlegették, nem is csoda, hogy Budapesten találta magát, a nagy hírű Városi Színház szerződtette. A temperamentumos szépségről az is kiderült, az operett műfajában is kiváló. Zsúfolt nézőtér előtt lépett színpadra, az újságok pedig mindent megírtak róla. Így derült ki az is, hogy 1919-ben, a Tanácsköztársaság rémes hónapjai alatt vidéken húzta meg magát, ahogy az egyik újság írta: „egy egészséges kis faluban itta a tejet és ette a rántott csirkét. Neki a legjobban telt a kommün.”

Amikor még minden szép volt: Csortos Gyula és Vígh Manci.
Fotó: Arcanum/Színházi Élet

Aztán azt is megírták az újságok, hogy a következő év nyarán a legtöbbet a Margitszigeten és Siófokon pihent. A sztárok közé került, a Színházi Élet például a keresztrejtvény-pályázat helyes megfejtői között egy dedikált Vígh Manci fotót sorsolt ki. Csak érdekességként, a második díj egy Floris márkájú doboznyi bonbon volt, a harmadik pedig egy finom kölni. Rajongtak érte a férfiak, az egyik lap azt is megírta, mikor egy 22 éves fiú meglátta Vígh Manci fényképét, annyira belé habarodott, hogy belebolondult és az angyalföldi tébolydába helyezték el. Az operettprimadonna amúgy egy újságnak mesélte el azt is, hogy az első nagy szerelme átejtette. Éppen harisnyáért ment be egy üzletbe, amikor meglátta a férfit, aki éppen egy fürdőruhát mutogatott egy másik lánynak. Soha többé nem kereste.

Egy különleges fotó 1925-ből: Vígh Manci, Kabos Gyula és Honthy Hanna.
Fotó: Arcanum/Színházi Élet

Vígh Mancit mindenki ismerte a húszas évek Budapestjén. 1925-ben például a világhírű operettszerző Kálmán Imre ment el a lakására és szó szerint könyörgött neki, hogy tanuljon meg németül és szerződjön Bécsbe. Nem tette meg. Ekkor ugyanis már nagy titokban neki udvarolt a kor ünnepelt színésze, Csortos Gyula, aki néhány évvel később a Hyppolit a lakáj főszereplőjeként vált igazi sztárrá. Nemet mondott Kálmán Imrének, Csortos Gyulának viszont 1926. március elsején, egy hétfői napon igent. Nem lehet azt állítani, hogy Csortos színpompás esküvőt rendezett, csak a terézvárosi anyakönyv-vezetőhöz mentek el, még a színházban sem szólt a házasságáról, csak mikor a próbán nem jelent meg, akkor derült ki, hogy éppen házasodik.

Vígh Manci boldog volt, ellenben hamar kiderült, Csortos azt szeretné ha felhagyna a karrierjével és csak a házasságukra koncentrálna. Így történt meg, hogy az akkor 30 éves Vígh Manci hátat fordított a színpadnak, Kálmán Imrének, mindenkinek. Három évig bírta. 1929-ben nagy szenzációt jelentett, hogy besétált a bíróságra és beadta a válókeresetet. Az egyik lapnak meg is indokolta az okát: „Nagy áldozat volt amikor Csortos Gyula kedvéért lemondtam a színpadról. Az esküvőm előtt erről egyáltalán nem volt szó.”

Vígh Manci és Sziklay József.
Fotó: Arcanum/Színházi Élet

Vígh Manci tehát visszatért a színpadra, ám a kihagyás megtette a hatását. Új primadonnák jöttek, új sztárok, ő pedig hiba próbálkozott, már nem ért el olyan sikereket, mint korábban és már a lapok sem foglalkoztak vele annyit. Csortos ellenben a Hyppolit után végképp elismert színész lett, fürdött a népszerűségben. Csortos aztán a II. világháború alatt elszegényedett, megbetegedett és magányos emberként élt. Amikor 1945 júliusában a Fasor szanatóriumban haldoklott a súlyos cukorbetegség szövődményeivel szenvedő színész, kevesen látogatták. Vígh Manci igen, pedig pont a házassága miatt nem lett belőle korszakos primadonna. A további életéről keveset tudni. Annyi bizonyos, hogy 1971-ben, 75 éves korában aludt el örökre Budapesten. Elfeledtük őt is. Pedig már csak az embersége miatt is többet érdemelne!

Nyugodj békében, Vígh Manci!   

Előző cikkAZ 1956-OS FORRADALOM ISMERETLEN HŐSE: PÉCH GÉZA, A KIVÉGZETT MENTŐS
Következő cikkMÉG MA IS OTT LEHETNE A KÉPERNYŐN: NAGY GYÖRGY TRAGÉDIÁJA