Fotó: Arcanum/Színházi Élet

Három Oscar-díjat nyert látványtervezőként, magánrepülőgép is dukált a kastélyához, ám egy szégyenfolt azért akadt az életében. Miután 1914-ben Amerikába emigrált, úgy vett el egy fiatal színésznőt a tengerentúlon, hogy elfelejtette közölni vele, hogy Budapesten felesége van és két fia, akik kétségbeesetten keresik.

Ő Sándorházi Béla, aki William S. Darling néven hódította meg Hollywoodot. A kalandos életű, befutott látványtervező még 1882-ben látta meg a napvilágot az akkor Magyarországhoz, ma Romániához tartozó Sándorházán. Az apja ragaszkodott hozzá, hogy építész legyen, ám végül Budapesten már festészetet tanult. Abból is próbálta eltartani a családját, a feleségét és két kisgyermekét, Vilmost és Imrét. Aztán 1914-ben, az Elemér utcai lakásukban csúnyán összeveszett a feleségével. Nem bírom tovább, elmegyek Amerikába! – mondta az akkor 32 éves Sándorházi, majd elrohant a lakásból. Korábban is volt példa hasonló vitára, így a feleségében fel sem merült, hogy legközelebb 14 évvel később, egy filmhíradóban látják viszont az apjukat a gyerekei.

Sándorházi Béla elhagyott magyar felesége, és ő maga, még festőként.
Fotók: Arcanum/Színházi Élet

Mint kiderült, a festő komolyan gondolta, amit mondott, elment a Műcsarnokba, visszavette az ott kiállított festményeit, eladta őket, majd egy-két barátjától elbúcsúzott és elindult Amerika felé. A családja égen-földön kerestette, de senki nem akadt a nyomára. Abból lehetett tudni, hogy él, hogy két éven át minden hónapban pénzt küldött a feleségének, de aztán az is elmaradt. Az asszony és a gyerekek idővel belenyugodtak, hogy az apjuknak nyoma veszett, talán meg is halt (Sándorházi testvére is ezt mondta a csonka családnak…). Aztán 1928-ban, tehát 14 évvel később minden megváltozott. A férfivé cseperedett fiúk éppen moziban ültek, amikor a filmhíradóban, amely az amerikai Fox-stúdió munkáiról tudósított, megpillantották az apjukat. Hazarohantak és azonnal szóltak az édesanyjuknak, aki a pesti Fox-stúdióba sietett, ahol közölték vele, hogy tévedés lehet, mert a híradóban látott urat William S. Darlingnak hívják és ő a Fox-stúdió művészeti vezetője.

A hazai lapok is beszámoltak Sándorházi kínos ügyéről.
Fotó: Arcanum/Új Nemzedék

Az asszony viszont nem nyugodott bele és elkérte William S. Darling hivatalos önéletrajzát, amelyben viszont szerepelt, hogy korábban Budapesten élt és itt volt elismert festőművész. A kis család ezek után boldogan írt levelet Darlingnak, még a fiúk fotóit is beletették a borítékba, de válasz nem érkezett. A csalódott és elhagyott feleség aztán a külügyminisztériumhoz fordult, a hivatalos megkeresés után aztán kiderült, hogy William S. Darling, bocsánat, Sándorházi Béla miért kerüli a kapcsolatfelvételt. Amikor ugyanis 1914-ben rácsapta a lakás ajtaját a családra és meg sem állt Amerikáig, ott hamarosan megismerkedett és feleségül vett New Yorkban egy fiatal színésznőt, Gwendolin Darlingot, akinek a nevét is felvette, mert a Sándorházit nem tudták kimondani a tengerentúlon. Arról viszont még a fiatal kedvesének sem szólt, hogy hivatalosan Budapesten van egy felesége és két gyermeke. Aztán pillanatok alatt elismert látványtervező lett belőle Hollywoodban és abban reménykedett, hogy az előző élete soha többé nem kerül szóba. Tévedett, hiszen a fiai ugyebár felismerték a moziban.

A kínos helyzetbe került filmest aztán a magyar konzul is megkereste, ám letagadta, hogy neki valaha is felesége és gyerekei lettek volna Budapesten. Még azzal sem törődött, hogy az első felesége a házassági anyakönyvi kivonatot is kiküldte Amerikába. Mivel a bigámiát a tengerentúlon is büntették és a karrierjének is ártott a kínos helyzet, ezért az ügyvédein keresztül mégis egyezkedni próbált. Kezdetben kétezer dollárt ajánlott az elhagyott asszonynak, hogy hivatalosan elváljanak, ám nem egyezett bele, mondván, egyedül nevelte fel a gyerekeket, fizesse meg az árát a kalandvágyó férje.

Sándorházi a Kavalkád című film díszletéért aztán az Oscar-díjat is megkapta.

Végül elült a vihar (a látványtervező fizetett), Sándorházi Béla pedig 1934-ben, első magyarként kapott Oscar-díjat a Kavalkád című film díszletéért. Összesen hétszer jelölték az aranyszobrocskára és háromszor meg is kapta. Dúsgazdag ember lett, saját magánrepülővel, kastéllyal. A második felesége halála után még egyszer megházasodott (de már legálisan…), majd 81 éves korában, 1963-ban hagyta itt ezt a földi világot az Oscar-díjas magyar látványtervező, aki viszont sosem mosta le magáról a szégyent, hogy letagadta a kisfiait és a feleségét…

Előző cikkA NÉPSZERŰ MAGYAR TÉVÉS VOLT FÖLDI TERI ÉLETÉNEK NAGY SZERELME
Következő cikkNEM MÚLÓ FÁJDALOM: NAPRA PONTOSAN 20 ÉVE HUNYT EL FEHÉR MIKLÓS