Egy legendás film, legendás alakításokkal. Nézzük, mi történt az 1965-ben bemutatott vígjáték, A tizedes meg a többiek szereplőivel a forgatás után? A legtöbbjüknek hosszú életet adott a sors, kivéve Márkus Lászlót és Pálos Györgyöt. A Grísát alakító színész, Cs. Németh Lajos pedig még ma is él.

SINKOVITS IMRE (Molnár tizedes). A II. világháború a gyerek Sinkovits Imrét sem kímélte. Tizenéves kora ellenére tankcsapdát, lövészárkot ásattak vele, vagy éppen a margitszigeti Víztoronyban kellett ülnie, mint kárfelmérő. Aztán bejöttek az oroszok, de abból sem volt köszönet, három vonatról is sikerült megszöknie, amely kényszermunkára vitte az embereket. Az 1956-os, levert forradalom után nem sokkal elbocsátották a Nemzeti Színháztól, volt, hogy játék-fröccsöntőként dolgozott. Sinkovitsot végül hét év után engedték újra a Nemzetiben játszani. A halála előtt fél nappal még a színpadon állt, ám onnan már csak segítséggel tudott lejönni a 72 éves legenda. Néhány órával később, az otthonában érte a halál. Mindvégig kitartott a felesége, a színésznő Gombos Katalin mellett.

Sinkovits Imre lubickolt a szerepben.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

MAJOR TAMÁS (Albert). Remek karakterszínész volt, de a kollégák közül sokan nem szerették. Elkötelezett baloldaliként a II. világháború alatt az ellenállásban dolgozott, Kádár János, Révai József vagy éppen Péter Gábor közeli jó barátja lett. A szovjet megszállás után Major azonmód felhasználta a politikai kapcsolatait, villámgyorsan a Nemzeti Színház igazgatója lett. A színészekről káderlapot vezetett, a jelenlétében elhallgattak az emberek. Nem véletlen, hogy 1956-ban, a forradalom alatt eltávolították a székéből. Tevékenyen részt vett benne Sinkovits Imre is, aki ugyebár a Petőfi szobornál szavalta a Nemzeti Dalt. Ehhez képest, kilenc évvel később ketten alakították a Tizedes meg a többiek című film főszerepét. Major 1986. április 13-án, 76 éves korában halt meg.

Major Tamás remekül alakította Albertet, az inast.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

DARVAS IVÁN (Gálffy Eduárd). A gesztusai alapján mindenki azt hitte, Darvas Iván arisztokrata származású, pedig csak annyi köze volt az uraságokhoz, hogy a Szent-Iványi család kastélyában született 1925-ben. Huszonegy évesen beleszeretett a nála 11 évvel idősebb Tolnay Kláriba. Hét év után véget ért a szerelem, elváltak, Darvas pedig nem sokkal később feleségül vette Házy Erzsébet opera-énekesnőt. Ebből a kapcsolatból sem született gyermek, majd 1972-ben – negyvenhét évesen – új életet kezdett a fotós Morocza Irénnel. A nála jóval fiatalabb hölgy két gyermekkel ajándékozta meg a színészt. Darvas Iván 2007-ben, 81 éves korában halt meg. A hamvait hazavitte a család.

PÁLOS GYÖRGY (Szíjjártó István). Sokkal tehetségesebb volt annál, mint amilyen pályát végül befutott. A legszebb orgánumú színészek egyike volt, ám kevés időt adott neki a sors. Fiatalon hadifogságba esett a II. világháború alatt és csak 1948-ban tudott hazajönni. A fogság fizikailag és lelkileg is kikészítette, ráadásul – talán be akarta pótolni a nyomorúságában töltött éveket – két végén égette a gyertyát. Öt évvel a Tizedes és a többiek forgatása után, 1970-ben a színházban lett rosszul. Csupán 49 évig élhetett.

Sinkovits Imre és Darvas Iván. Legendák egymás alatt.

UNGVÁRY LÁSZLÓ (Barokányi). A remek színész, aki a Tizedes meg a többiek előtt két évvel szenzációsan alakította báró Eckbert Eberstein bárót már nagyon régen, 1982-ben hagyta itt a földi világot. Hetven esztendős volt, mikor meghalt.

KOZÁK LÁSZLÓ (Gáspár Imre). A fiatalabbak Purci úrként emlékezhetnek rá a verekedős Bujtor-filmekből. A kiváló színész felesége a nála 14 évvel fiatalabb Lorán Lenke volt. A színésznőnek ez volt a második házassága, korábban Lemhényi Dezső olimpiai bajnok pólóssal élt együtt. Kozák László 1997-ben, 84 évesen halt meg, Lorán Lenke húsz évvel élte túl a szeretett férjét.

SZABÓ GYULA (Fekete György). Minden szerepben tökéletest alkotott. Ő volt Buga Jakab a Tenkes kapitányában majd később Józsi a Robog az úthengerben, de ha szinkronról volt szó, azt is legendássá tette. Elég ha csak Columbo magyar hangjaként vagy dr. Bubóként említjük vagy akár a Magyar népmesék narrátoraként. Szabó Gyula hosszas betegség után, 2014-ben, 83 éves korában hagyott itt minket.

A tizedes meg a többiek című klasszikust 1965-ben mutatták be.

MÁRKUS LÁSZLÓ (SS Obersturmführer). 1985. december 30-án esett össze és halt meg a Kongresszusi Központ egyik öltözőjében. Tíz évvel korábban diagnosztizálták nála a leukémiát – csupán 48 éves volt akkor – ám a színház és a színészet éltette, sokáig nem engedett a halálnak. Már ahhoz is csoda kellett, hogy megérje a felnőtt kort, hiszen kisgyerekként többször is a Duna felé terelték a nyilasok az édesanyjával együtt, de végül mindig megúszta. A tragikus napon Gálvölgyi János is ott volt az öltözőben, amikor Márkus élettelenül terült el a padlón. Hiába érkezett gyorsan a mentő, hiába küzdöttek az életéért, a magyar színjátszás zseniális alakja ezen az estén sajnos tökéletesen alakította a halált… Csupán 58 esztendős volt.

HORVÁTH TIVADAR (Gutnacht). Sokoldalú ember volt. Hegedű szakon végzett a Zeneakadémián, mellette pedig filozófiát hallgatott a Pázmány Péter Tudományegyetemen. Aztán színész lett, énekes, rendező és egy munkájára mindig igényes, maximalista ember. 2003-ban, 83 esztendősen hagyott itt minket.

A forgatás egy pillanata.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

CS. NÉMETH LAJOS (Grísa). A főszereplők közül már csak ő él, 82 éves jelenleg. Számtalan filmben szerepelt a karrierje során és szinkronszínészként is ismerhetjük a hangját. A legtöbben mégis a sebesült orosz katonaként, Grísaként emlékeznek rá. Innen is jó egészséget kívánunk neki!

Előző cikkKESERVES GYEREKKORA VOLT A NŐK BÁLVÁNYÁNAK: JEAN MARAIS ÉLETE
Következő cikkŐ VOLT KIS MARI AZ ABIGÉLBEN: ZSURZS KATI MANAPSÁG IS SZÍNPADRA LÉP