Mark Hamill, Carrie Fisher és Harrison Ford.

Habár a mozi előtt tömött sorok kígyóztak, a jegyüzérek pedig méregdrágán adták a jegyeket, a magyar sajtó fanyalogva fogadta, a ma már klasszikusnak számító amerikai sci-fi, a Csillagok háborúja hazai bemutatóját.

Rohan az idő, lassan negyvenkét éve, 1979. augusztus 16-án, fél 3-tól vetítették először a ,,blőd, unalmas, infantilis és bárgyú” filmet a Corvinban. Időutazás Luke Skywalkerrel és Darth Vaderrel egy messzi-messzi galaxisban. Nem, a hetvenes évek Magyarországán…

Helényi Tibor elmondás alapján tervezte meg a hazai plakátot, a filmet nem láthatta.

A rothadó Nyugaton két éve már láthatták a filmet, amikor 1979 nyarán hozzánk is megérkezett, ekkor döntött úgy a kultúrpolitika, hogy a Mokép forgalomba hozhatja. Olyannyira kevés információ jutott el a filmről Magyarországra, hogy az első hazai moziplakátot Helényi Tibor szinte elmondás alapján tervezte, így került rá például sárkány és így lett egészen groteszk Darth Vader sisakja.

Még 1977-ben a lapok „űrwesternként” írták le, ahol a lovakat rakéták helyettesítik. Még ugyanebben az évben a Népsportban jelent meg, hogy a duisburgi asztalitenisz Európa-bajnokságon szereplő magyar sportolók megnézték a helyi moziban a Csillagok háborúját, de csalódtak, mert „blőd és unalmas film.” Egy évre rá a Magyar Nemzet kritikusa tovább ment: „A Csillagok háborúja sci-fi és rémfilm keverékének infantilizmusán pedig – uram bocsá’ – halálra röhögtem magam.”

Luke Skywalker és Joda mester.

Mindezek ellenére a hazai fiatalok már alig várták, hogy itthon is láthassák, pedig a sajtó mindent megtett, hogy a szülők inkább tiltsák őket George Lucas mozijától. A Film Színház Muzsika újságírója a debütálás évében például azt írta, inkább elmegy a Planetáriumba, ha csillagokat akar látni. Olcsóbbak és nem is kell sorban állni, de a Ludas Matyi is beállt a sorba, unalmas bárgyúságnak titulálta azt a filmet, amely amúgy évtizedekkel megelőzte a korát. Még a Jövő Mérnöke című lap is rúgott egyet rajta, a cikk írója szerint a majmok bolygója a Corvin mozi előtt volt azon a csütörtöki délutánon. Igen, lemajmozta a jegyért sorba álló szülőket, gyerekeket.

Így engem is, hiszen a premier után néhány héttel én is láttam a sci-fit, méghozzá a Mártírok útján (mai Margit körút), a Május 1. moziban. És nem értettem miért bántják, mivel az egész terem közönsége oda volt a látványtól. Ne feledjük, máshoz voltunk szokva. A Pirx kalandjai jelentették a magyar sci-fit, ahol kávéfőző volt az űrhajó és citromfacsarók repültek ide oda. 1979. augusztus 16-án tehát tömött sorokban álltak a pénztáraknál az emberek, a jegyüzérek is ráéreztek a lehetőségre, volt, aki 200 forintért árulta a 12 forintos jegyet.

A jók. Ezért hiányzik a képről Darth Vader.

A Csillagok háborúja debütálásról – várható volt – egy sort sem írt az aznapi Népszabadság, inkább olyan témákkal foglalkoztak, hogy Vietnamban országos vitára bocsátották az új alkotmány tervezetét, meg, hogy megnyílt a Szovjetunió mezőgazdasági és élelmiszeripari kiállítása a nemzetközi vásárközpontban. Arról is beszámolt az újság, hogy felavatták a pécsi kesztyűgyárat (igen, ezért lett a mind, mind pécsi kesztyű reklám) és a Centrum Áruházak nyári vásáráról is olvashattunk.

A Csillagok háborújáról egyetlen sorban sem… Mindez persze minket, gyerekeket nem zavart különösebben, hiszen másfél óráig a csillagok között jártunk, együtt fénykardoztunk Luke Skywalkerrel és mi is szembe szálltunk Darth Vaderrel. Aztán a film végén felültünk a 4-6-os villamosra és elzötykölődtünk a Moszkva térre. Vissza a magyar valóságba.

Végállomás, kiszállás…

Előző cikkAUGUSZTUSBAN AVATJÁK A MEGÚJULT ÉKSZERDOBOZT, A SZENT ISTVÁN TERMET
Következő cikkSZTORIK A BUDAI VÁR KORÁBBI ÉLETÉBŐL: MEGLÉPTEK A TRÜKKÖS ÉKSZERTOLVAJOK