A cuki földönkívüli és egy kisfiú galaxisokat átívelő barátsága. 40 éve, 1982. június 11-én mutatták be az E. T., a földönkívüli című Spilberg-filmet az amerikai mozik. Az Újságmúzeum 12 pontban emlékezik a szívünknek oly kedves filmre!

1. Magyarországon 1983. december 22-én debütált a mozikban az E. T. Jó napjuk volt azoknak a gyerekeknek, akik ott lehettek a premieren, hiszen délelőtt a szünidei matinéban még megnézhettek egy Tarzan-filmet, aztán jöhetett az E. T. a moziban.

2. A premier napján megjelent újságok nem írtak az új moziról, arról viszont sokkal többet, hogy a káposztásmegyeri lakótelep bővítése hamarosan megkezdődhet és az is kiderült, Soltész Rezső a Skála Budapest Nagyáruház II. emeletén dedikálja az új lemezét.

3. Nem meglepő, a film itthon is hatalmas kasszasiker lett, néhány hónap alatt 6 millió ember látta a mozikban. A Moképnál pedig dörzsölték a tenyerüket, hiszen elképesztő bevételt könyvelhettek el még a jogdíj kifizetése után is.

Henry Thomas alakította E. T. legjobb barátját.

4. A kis földönkívüli figuráját egy olasz szobrász, Carlo Rambaldi alkotta meg.  E. T. váza aluminiumból és acélból készült, mellette műanyagot és habszivacsot használt az olasz művész. A mechanikusan és elektronikusan is irányítható kis űrlény 150 mozdulatra volt képes, így még a szemöldökét is tudta ráncolni.

5. A hazai kritikusok szerint E. T. története szerethető volt és azt is megjegyezték, az új Hollywood már nem a színészi játékról, hanem a technikáról szól. Csupán egy lap fanyalgott, a cikkíró szerint E. T. rettenetesen néz ki, egyáltalán nem cuki. 

6. A legtöbb kisgyerek abban az időben E. T. figurát szeretett volna magának, mellette pedig már itthon is tombolt a Moncsicsi-őrület.

A film egyik leglátványosabb pillanata.

7. A film főszereplője E. T. mellett a kisfiú, Elliott volt, akit Henry Thomas alakított a filmvásznon. A kisfiú aztán felnőtt és később is színész lett, ám bármit is csinált, évtizedekkel később is mindenki az E. T. forgatásáról kérdezte. Henry Thomasnak volt néhány elhajlása, legutóbb tavaly találtak rá az autójában úgy, hogy a tudatmódosító szerek miatt nem nagyon tudta, hogy hol van. Henry Thomas még most is csak 50 esztendős.

8. Elliott édesanyját (Mary) Dee Wallace alakította. A színésznő ma is él, 73 esztendős.

9. Az E. T., a földönkívüli volt a második filmje Drew Barrymore-nak, aki a forgatás idején csupán hatéves volt. Barrymore révén mi magyarok is részesei lehettünk a sikernek, hiszen az édesanyja a magyar származású, Németországban született Makó Ildikó. Drew Barrymore még ma is csak 47 esztendős.  

10. Az E.T. nem csak a gyerekek kedvence lett, a hírek szerint a már elhunyt, korábbi amerikai elnök, Ronald Reagan is rajongott a moziért.

Az E. T. magyar moziplakátja.

11. A film rendezője, Steven Spielberg 13 évesen, a szüleitől kapott kamerával készítette az első filmjét. Számtalan sikerfilmet forgatott, de saját bevallása szerint is az egyik személyes kedvence az E. T.

12. A film 1983-ban négy Oscar-díjat kapott. Spielberg lemaradt a rendezői Oscarról, ám a legjobb vizuális effekt, hangeffekt és hang Oscar-díját az E. T. kapta, valamint a legjobb filmzene arany szobrocskája is a stábhoz került, John Williams zeneszerző érdemelte ki. Williams igazi nagyágyú a filmzene terén, ő írta többek között a Csillagok háborúja filmek zenéjét, de a Cápa című film zenéje is neki köszönhető és a Reszkessetek betörők dallamait is ő komponálta.

Előző cikkPUFI KISGYEREKBŐL LETT LEGENDÁS SZÍNÉSZ: MÁRKUS LÁSZLÓ ÉLETTÖRTÉNETE
Következő cikkGÁBOR ZSAZSA ELFELEDETT HÚGA, AKI JOBB SZÍNÉSZNŐ VOLT: GÁBOR ÉVA ÉLETE