New Yorkban ő volt a Broadway ünnepelt operaénekese, az első magyar hangosfilmek egyikében pedig Jávor Pál partnereként tűnt fel. Külföldön Marta Eggerth-ként említik, pedig Eggerth Mártaként Budapesten látta meg a napvilágot.

1912-ben született egy jómódú bankigazgató lányaként. Valódi csodagyerekként robbant be a köztudatba, 11 éves korában már felállva tapsolt neki a Pesti Vigadó szakértő közönsége. A koloratúrszoprán (a legmagasabb énekhang) kislány egyik előadásán aztán ott volt a híres zeneszerző, az akkor már Bécsben komponáló Kálmán Imre húga is, aki már másnap szólt a neves operett-szerzőnek, hogy gyémántra lelt Budapesten.

A sztárpár: Eggerth Márta és Jan Kiepura.

Kálmán Bécsbe invitálta a kislányt, ahol aztán Eggerth Márta villámgyorsan sztár lett. Mindenki őt akarta hallani, így Hamburgban majd Berlinben lépett színpadra, ahol a filmes karrierje is elkezdődött. Tizenöt éves volt ekkor. Nem véletlen, hogy az első magyar hangosfilmek egyikére is őt kérték fel. A Csak egy kislány van a világon című, 1929-ben forgatott mozival debütált a filmvásznon az akkor 27 éves, még kevéssé ismert Jávor Pál is. De visszatérve Eggerth Mártához. Berlinben negyven zenés filmet forgattak vele, ő viszont kikötötte, magyar dal is legyen a repertoárban. Megtehette, hiszen mindenki a varázslatos énekhangú szőke énekest és színésznőt akarta hallani és látni. Más kérdés, hogy már idős korában egyszer azt nyilatkozta, bántotta, hogy Magyarországról soha, senki nem köszönte meg neki ezt a nemes gesztust.

Aztán 22 évesen, 1934-ben egy filmforgatáson megismerkedett a kor ünnepelt operaénekesével, színészével, a nála tíz évvel idősebb lengyel Jan Kiepurával. Egyből egymásba szerettek és két év múlva megházasodtak. A nácizmus előretörése miatt azonban a rózsaszín álom véget ért. Eggerth Mártának a zsidó származása miatt el kellett hagynia Németországot. A páros előbb Dél-Franciaországba költözött, majd úgy döntöttek, Amerikában telepednek le. Egy évvel később már New Yorkban, a Broadway ünnepelt duója volt az övék. Hollywood is csábítgatta, egy közös filmet készített Judy Garlanddal (őt a legendás Óz a csodák csodája című klasszikus filmből ismerhetjük, ahol Dorothy-t formálta meg.) Márta végül nem kért a filmezésből, az éneklésre koncentrált, no meg a családjára. Két fia született Jan Kiepurától. Az üldöztetés ellenére a gyökereihez ragaszkodó Eggerth Márta magyarul is beszélt a gyerekekhez.

Énekesnőként és színésznőként is kivételes volt.

Az énekes pár bejárta a világot és boldogan éltek Amerikában. Márta már idős korában azt nyilatkozta, ami jó volt az életében, azt a férjétől kapta. Ezért tört össze teljesen lelkileg, mikor 1966-ban Jan Kiepura váratlanul elhunyt szívrohamban. A magyar énekes akkor kijelentette, soha többé nem lép színpadra, de végül öt év múlva sikerült rábeszélni a folytatásra. Itthon sokáig nem tudtunk Eggerth Mártáról. Habár Kiepura még az életében ünnepelt hősként tért vissza Lengyelországba – több ezren fogadták könnyezve a repülőtéren – Magyarországon senkinek nem jutott eszébe meghívni Eggerth-et. Így fordulhatott elő, hogy amíg idős korában Bécsben is többször fellépett, Pestre már nem jött, pedig már nyitva voltak a határok. Nem jött, mert bár túl voltunk a rendszerváltáson, mégsem gondolta úgy a politika, hogy meghívják az idős, világhírű művészt. Utóbb egy nyilatkozatban elmondta, amikor a 90. születésnapját ünnepelték Bécsben, megfordult a fejében, hogy milyen jó lenne, ha otthon, Budapesten tartanák ezt az ünnepséget, ám büszkébb volt annál, hogy ő jelentkezzen be a pesti kultúrfelelősöknél. Aztán főleg egy Németországban élő magyar rajongójának, Kőniger Miklósnak köszönhetően újra rátaláltunk egy picit Eggerth Mártára. De csak egy picit…

Eggerth Mártának hosszú életet adott a sors, 101 évesen aludt el örökre.

Jellemző módon Lengyelországban ma is többet emlegetik, mint itthon. A Facebook-on külön lengyel nyelvű emlékoldalt üzemeltetnek a házaspárról. Itthon viszont sokan még ma sem tudják, hogy volt egy énekes-színésznőnk, aki egykor meghódította a világot. Mikor száz esztendős volt, a Los Angeles-i magyar főkonzul telefonon köszöntötte és egy emléklapot is küldtek az egykori dívának. A neves Washington Post pedig megkérdezte tőle, hogy milyen érzés száz esztendősnek lenni? Az operák korábbi sztárja azt válaszolta, nem tudja, mivel nincs összehasonlításai alapja. Majd hozzá tette: kérdezzenek meg majd kétszáz éves koromban és akkor megmondom, milyen volt száz évesnek lenni.”

Sajnos erre már nem volt mód, Eggerth Márta végül 2013-ban, napra pontosan 10 éve, 101 éves korában aludt el örökre New Yorkban. Nyugodjon békében!

Előző cikkAKI KARÁCSONYKOR DOBTA EL MAGÁTÓL AZ ÉLETET: 20 TÉNY DOMJÁN EDITRŐL
Következő cikkAKI A SZERELEMBE VOLT SZERELMES: BESSENYEI FERENC KALANDOS ÉLETE