Fotó: Fortepan/Inkey Tibor

Szurkot a töröknek, avagy fókuszban az egyik nagy kedvencünk. Következzen 10 érdekesség az Egri csillagok filmváltozatáról!

1. A filmet a Pilisborosjenő határában felépített, kicsinyített „egri várban” vették fel, a tengerparti jeleneteket pedig Bulgáriában, a Fekete tengernél. Igen ám, de az utómunkák során a laborban megsérült a film egy része, így újra kellett venni a tengerpartos jeleneteket. A Balatonnál pótolták, pontosabban Balatonöszödnél, nem messze a strandolóktól.

Sinkovits Imre jelmezét igazítják egy jelenet előtt.
Fotó: Fortepan/Bojár Sándor

2. Az, hogy Venczel Vera és Kovács István lesz a két főszereplő, az az Ifjúsági Magazin című újság közvélemény-kutatása után dőlt el. A fiatal olvasók ugyanis elsöprő számban követelték őket a filmbe.

3. Nem konkrétan a filmhez kapcsolódik, de érdekes: az Egri csillagok írója, Gárdonyi Géza híresen hipochonder volt. 1909-ben a sűrűn jelentkező fejfájásai miatt orvostól orvosig járt, rettegett a halálos diagnózistól. Még az irodalmi munkásságát is felfüggesztette. Aztán 1911-ben az egyik orvos olvasószemüveget rendelt az írónak. A fejfájása és a halálfélelme is elmúlt…

Az egri vár kicsinyített mását Pilisborosjenő mellett építették fel.
Fotó: Fortepan/Főfotó

4. A Bornemissza Gergelyt alakító Kovács István később elárulta, a filmért kétszer 9 ezer forint gázsit kapott, amelyből autónyeremény-betétkönyvet vett s láss csodát, öt (!) gépkocsit is nyert vele.

5. A forgatásra külföldről hozott tevékből három a budapesti állatkertbe került, az utódok azóta is az állatkert lakói. Akkoriban azt beszélték, hogy a pilisborosjenői forgatásról megszökött egy teve és onnan meglehetősen messze, csak a Csillaghegyi strandnál tudták befogni.

Sinkovits Imre (Dobó István) a forgatás szünetében.
Fotó: Fortepan/Főfotó

6. Kevesen tudják, a neves festőművész és porcelánfestő, Szász Endre volt a film látványtervezője, a filmkockákon is feltűnik.

7. A majd százezres török sereget a Magyar Néphadsereg ötezer kiskatonája alkotta. Egyszerűen kivezényelték őket Pilisborosjenő mellé.

8. Néhány éve híre ment, hogy a The Walt Disney Company 40 millió dolláros költségvetés mellett, digitális technikával elkészíti a hollywoodi stílusú Egri csillagokat, még Egerben is érdeklődtek a múzeumnál, ám azóta nincs hír a készülő filmről.

Várkonyi Zoltán, a film rendezője.
Fotó: Fortepan/Főfotó

9. A Török Jancsit alakító Benkő Péter mesélte, hogy az egyik felvétel során be kellett lovagolnia a várba, méghozzá Dobó István kapitány (Sinkovits Imre) színe elé. Igen ám, de egy statiszta besétált a jelenetbe, s majdnem feldöntötte a lovával. A rendező Várkonyi Zoltánnak így is jó lett volna az akció, ám Benkő meglepetésében azt találta mondani a statisztának, hogy „bocs”. A középkorban ezt a szót még véletlenül sem használták, vehették újra az egész jelenetet.

10. A filmben a magyar néphadsereg bakancsai feltűnnek egy-egy janicsáron, ám a várat ostromló karórás török nem látható, pedig később ez terjedt el.

Előző cikkAKI ELHOZTA A ROCK AND ROLLT: A 75 ÉVES FENYŐ MIKLÓS SZÜLETÉSNAPJÁRA
Következő cikkBÁR VOLNA EZER OLY IFJÚ, MINT TE: AZ ALIG ISMERT HŐS, FORINYÁK GÉZA ÉLETE