Csak még egy kérdés… És Columbo hadnagy az ajtóból lazán visszaszól, ám azon a karakteres arcon már pontosan látszik, hogy tudja a megoldást. Mintha egy üzenet lenne az egyre idegesebb elkövetőnek: „Előbb-utóbb rács mögé duglak…”

1968-at írtunk, amikor Amerikában bemutatták A recept: gyilkosság című epizódot. Ez volt a Columbo-sorozat, Peter Falk főszereplésével bemutatott filmsorozat első része. Ezt azért fontos hangsúlyozni, merthogy a ballonkabátos nyomozó alakja már 1960-ban megjelent az Egyesült Államokban egy másik sorozat részeként, s akkor még Columbo szerepét egy bizonyos Bert Freed alakította. Aztán 1968-ban az NBC tévétársaságnál úgy döntöttek, érdemes új főszereplőt és új lendületet adni a sztorinak – így érkeztünk el az igazi nyitányhoz. A sorozat a bűnügyi filmek egészen új, sajátságos variációját alkalmazta. Itt nem volt titok, hogy ki a gyilkos. Az első pillanattól kezdve láthatta a néző, ki a gonosz és azt is, hogy mit követett el. Óriási siker lett a sorozatból. Ehhez persze kellett Peter Falk, vagyis Columbo hadnagy sajátos stílusa, utánozhatatlan alakítása.

Peter Falk Columbo nyomozóként.

Peter Falkkal kapcsolatban sokszor hallani, olvasni, hogy magyar származású. S ebben nincs is semmi túlzás, abban viszont már annál inkább, hogy ő lenne az ismert egykori magyar politikus és újságíró Falk Miksa dédunokája. Ez a tézis sokáig tartotta magát, ám egy lelkes főlevéltáros (Csiffáry Gabriella) a kétezres évek elején időt és energiát szánt a pletyka kibogozására. És a levéltári adatok átnézése után a következőt mondta: „Közel egy éve kutatok Peter Falk magyar gyökerei után és bizony csak az anyai ágon találtam némi nyomra. Falk Miksával való rokonsági kapcsolatot nem is tudom honnan vették. Minden egyes leszármazottjának megnéztem az anyakönyvi bejegyzését, de nem találtam semmiféle bizonyítékot…” Ettől persze még jól hangzik, hogy Columbo hadnagy ősei egykor valahol a Nagykörúton kávéztak. Nos, az igazság ennél jóval árnyaltabb. Peter Falk kelet-európai zsidó származású, felmenői között vannak lengyel, cseh, orosz és magyar bevándorlók is. Az apja, Michael ruhakereskedést és vegyesboltot vezetett, az ő szülei Oroszországból vándoroltak ki az Egyesült Államokba. Az édesanyja könyvelőként és beszerzőként kapott munkát New Yorkban (ott is született) és az ő felmenői között találunk magyar őst.

Ettől még imádjuk Peter Falkot. Azt a színészt, aki már aprócska gyerekként szembenézett a halállal. Hároméves volt, amikor rosszindulatú ideghártya-daganatot diagnosztizáltak nála. Az orvosok behívatták a szülőket, leültették a két riadt embert és egyszer csak azt mondták nekik: „Hölgyem, uram, készüljenek fel rá, hogy el kell távolítanunk a fiúk egyik szemét, ha azt akarják, hogy életben maradjon.” Alighanem nehéz volt megszólalni egy ilyen sokkoló bejelentés után. De nem volt kiút, nem volt más gyógymód, Petert felfektették a műtőasztalra és eltávolították a jobb szemét. Hatalmas trauma volt az életében, ám később már viccelődni is tudott rajta. Történt, hogy már kamaszként egy baseballmeccsen kiállította őt a játékvezető és erre úgy reagált, hogy kivette az üvegszemét, odaadta a bírónak és meglehetősen rezignált arckifejezéssel azt mondta neki: „Próbáld ezzel!”

A kiváló színész már idősebb korában.

Peter Falk egyébként nem színésznek készült. A középiskola után szakács lett az amerikai kereskedelmi flottánál. Később politológiát tanult, majd diplomát szerzett közigazgatásból. Aztán megpályázott egy állást a CIA-nál, de ott köszönték szépen, nem kértek belőle. Így aztán egy cégnél helyezkedett el gazdasági elemzőként. Mennyire messze van ez Columbo hadnagy zsenialitásától… De szerencsére a színészet is egyre inkább érdekelte, sőt, már arról is letett, hogy szövetségi ügynök legyen. Színészi tanulmányokat folytatott és 1956. január 3-án a Broadway színpadán már Moliére Don Juan című darabjában szerepelt. S onnantól kezdve folyamatosan ott volt a színpadon vagy a filmvásznon. A Robin és a hét gengszter című zenés komédiában például együtt játszott Frank Sinatrával.

És 1968-ban felvette a ballonkabátot. Rohan az idő, immár 55 éve mutatták be Amerikában a sorozat első epizódját. Columbo hadnagy megformálásáért Peter Falkot tízszer jelölték Emmy-díjra, ötször nyert is. Kilencszer javasolták Golden Globe-ra, ezt a díjat egyszer vehette át. A sorozatban megannyi későbbi nagy sztár bukkant fel, rendezőként vagy szereplőként. Steven Spielberg, Jonathan Demme ült be a rendezői székbe, és olyan pályatársak villantották meg tehetségüket Columbo hadnagy oldalán, mint Faye Dunaway, John Cassavetes, Johnny Cash, Martin Landau vagy Leslie Nielsen. De nem csak a ballonkabát, hanem az általa használt autó is kultikus darab lett. Egy 1959-es Peugeot 403-as kabriót választott Falk a szerephez – merthogy rábízták a döntést. Azt mondták neki, íme, itt a filmgyár udvarán megannyi kocsi, tessék, döntse el, melyik illik Columbo hadnagy karakteréhez. Ő pedig beült a Peugeot-ba és ment, ment a gyilkos után.

A második feleségével.

Imádtuk, és imádjuk Columbo hadnagyot, már csak azért is, mert a csodálatos Szabó Gyula magyar hangja tökéletes választás volt (csak érdekesség, a legelső epizódban még Garas Dezső szinkronizálta a hadnagyot…) Valahogy megnyugtatja az embert Peter Falk játéka és Szabó Gyula orgánuma. Jó visszautazni, visszarepülni az időben egy 1959-es 403-as Peugeot-tal és közben hallgatni, ahogy a hadnagy a maga különös észjárásával fényt derít minden titokra. A Columbo-sorozat hét évadot élt meg, 69 epizód levetítésével, úgy, hogy jó ideig leálltak a forgatással, aztán 1978-ban az ABC tévétársaság ismét élesítette Columbo hadnagy fegyverét. Később 1989 és 2003 között 24 rész készült még és a „hajrában” már évente csak egy-két epizódot forgattak.

Peter Falk az élete során kétszer nősült. Az első házassága 16 évig tartott Alyce Mayóval és két gyermeket fogadtak örökbe. A második frigy a színész haláláig kitartott, a színésznő Shera Danese volt az élete párja. Falk 2011-ben, 83 éves korában aludt el örökre. Napra pontosan 12 évvel ezelőtt. Nyugodjon békében!

Előző cikkŐ ÚSZTA ÁT ELSŐKÉNT A BALATONT ÉS NEKI KÖSZÖNHETJÜK A KERÉKPÁR SZÓT
Következő cikkAKI KAPASZKODÓ VOLT A FIATALOKNAK: MA 70 ÉVES RÉVÉSZ SÁNDOR