Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Minden kornak megvan a maga nőideálja a színésznők között is. Ferrari Violetta, Krencsey Marianne, Pécsi Ildikó. Az ötvenes-hatvanas évek szépségei. Aztán pedig jött Sáfár Anikó, aki ma 75 esztendős.

1967-ben mutatták be a Harlekin és szerelmese című filmet. A film főszerepét az ifjú Bujtor István, na meg egy akkor még ismeretlen, különleges szépségű hölgy játszotta. És a női főszereplő cseppet sem volt szégyenlős. Ahogy akkoriban fogalmazták: felfedte rejtett bájait. Ez volt Sáfár Anikó első filmje. Azonnal felfedezték és nem csak a közönség csodálkozott rá, hanem a szakma is. Sáfár Anikó ugyanis akkor még nem rendelkezett diplomával, korábban segédszínészként dolgozott a Nemzeti Színházban. Mondani sem kell, egyik filmszerep követte a másikat és mindezek hatására végül is felvették őt a színművészetire, ahol 1973-ban diplomázott. A hetvenes évek voltak az legsűrűbb évei.

Sáfár Anikó szépsége megbabonázta a nézőket.

A hazai szexszimbólum lett. S ebben nem volt semmi túlzás. És nem volt fikarcnyi szégyenlősség sem. Ha a szerep úgy kívánta, ruhátlanul jelent meg a különböző jelenetekben. Ebben talán az is közrejátszott, hogy viszonylag hamar felnőtt. Jóval érettebb volt a koránál, ezt jelzi, hogy 1966-ban, 17 évesen, korengedménnyel ment férjhez. Hogy milyen, mindent elsöprő szerelem lehetett ez, ami egy tinit ennyire komoly lépésre késztessen, arról később már nem beszélt. Az első férje a Színház és Filmművészeti Főiskola filmrendezői szakán tanult, ám abbahagyta és nem diplomázott le. A kapcsolatuk végül válással végződött. Onnantól kezdve a rendkívül vonzó, elvált lányt férfiak ezrei ostromolták és szerepei miatt azt gondolták róla, hogy „könnyű préda”. Pedig nem ilyen volt.

Sáfár Anikó hamar az újságok címlapjára került.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika, Filmvilág

Sáfár Anikó 1978-ban ment újra férjhez, és ebből a második házasságból született meg a lánya, Viktória, aki azóta már egy gyönyörű unokával, Laurennel ajándékozta meg. De ez a kapcsolat sem tartott a sírig, ugyancsak válás lett a vége. Ám a sors úgy akarta, hogy legyen mellette még egy férfi, Berecz János, a Kádár-rendszer egykori vezető politikusa. Berecz János fontos ember volt. A politikai elit egyik legfontosabb alakja. Végül 1988-ban vette el feleségül Sáfár Anikót. Együtt maradtak jóban, rosszban, a rendszerváltás után is, amikor Berecznek már nem volt hatalma, befolyása. Egészen tavaly nyárig, amikor a politikus 91 éves korában örökre elaludt. A halála megviselte Sáfár Anikót, és a családja adott erőt neki a folytatáshoz.

Sáfár Anikó nem csupán a kisugárzásával hódított. Az olykor pőrén bemutatott teste tette őt igazán híressé, ám több volt mint egy tökéletesen megformált női alak. Temperamentumos, különleges egyéniség. A Harlekin után tíz évvel a Münchausen fantáziaországban című filmben is megcsodálhatták a bájait. De láthattuk a Magánbűnök, közerkölcsök, a Magyar rapszódia, az Allegro Barbaro, a Redl ezredes című filmben, de ugyanígy feltűnt a Lindában és a Kisvárosban is. És hiába szaladtak az évek, a szépsége nem kopott. „Szerencsés géneket örököltem, édesanyám gyönyörű asszony volt. Ennek ellenére soha nem tartottam magam tökéletes nőnek. Rengeteg görccsel, komplexussal küszködtem, de erről csak kevesen tudnak…”

Jelenet az Ezeregyéjszaka meséiből című tévéjátékból.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Itthon rajongtak érte – s persze külföldön is felfedezték. Erről így beszélt: „1967-ben Amerikába szerződhettem volna, méghozzá öt évre. Akkor örökre el kellett volna hagynom az országot, de nem volt kedvem disszidálni. Maradtam és folyamatosan kaptam a szerepeket. Hálás vagyok, hogy még mindig játszhatok…” Sokan azt gondolják róla, hogy fitnesztermekben izzad. Szó sincs ilyesmiről. Az ő edzése a kertészkedés. Legszívesebben ott tesz, vesz, a természet közelsége és a jó gének tartják fiatalon a színésznőt, aki ma 75 éves.

Boldog születésnapot, Sáfár Anikó!

 

Előző cikkAKI EGY SAJÁT VILÁGOT TEREMTETT: FÓKUSZBAN TOLKIEN ÉS A GYŰRŰK URA
Következő cikkEGY PIARISTA SZERZETES, AKI MIATT MEGSZERETTÜK A FIZIKÁT: ÖVEGES JÓZSEF