A pesti állatkert madárháza és az építész síremléke. Fotók: Arcanum/Építészfórum/Fiumei úti sírkert

Ő volt a budapesti állatkert egyik tervezője, ám az I. világháború mindent tönkre tett. A tehetséges építész, Zrumeczky Dezső csupán 33 éves volt mikor meghalt.  

1883-ban látta meg a napvilágot a Pest megyei Inárcspusztán, ahol a jómódban élő édesapjának földbirtoka volt. Sokáig úgy tűnt, a föld hosszú távon eltartja a családot, ám az élet közbeszólt. A családfő tönkrement, így kénytelenek voltak eladni a birtokot és a fővárosba költözni, de már szegényes körülmények közé. A kis Dezső hamar kitűnt a rajztehetségével, V. osztályosként például a szentgotthárdi csata tervrajzát vetette papírra, amiért dicséretben részesült.

Herczeg Ferenc budai villáját is Zrumeczky Dezső tervezte (a gyenge minőségű kis képen, már katonaként).
Fotó: Arcanum/Építőművészet/Friss Újság

Aztán felvették a műegyetemre. Nappal tanult, éjjel viszont dolgoznia kellett, mindez pedig megviselte az egészségét. Úgy végeztek el sikeresen a messze földön híres egyetemet, hogy állandóan kialvatlan volt és fáradt, ám az akarata és a tehetsége minden nehézségen átsegítette. Még az egyetemen lett kiváló barátja az erdélyi származású Kós Károly, akivel később közös tervezőirodát nyitottak Pesten. Amikor aztán felkérték őket, hogy a budapesti állatkert átalakításának terveit is készítsék el, nagy lendülettel kezdtek munkához. Nem volt kérdés számukra, hogy az erdélyi építészet motívumait álmodják meg az állatkertben. Közösen dolgoztak a terveken, az író Balázs Béla visszaemlékezései szerint mindenkit lenyűgöztek a terveik, s éjjel-nappal az irodában készültek a nagy művel.  

Nem csak Kóst, Zrumeczkyt is izgatta az erdélyi építészet, éppen ezért a helyszínen tanulmányozta a székely népművészetet és 1910-ben előadást is tartott róla Marosvásárhelyen. Az erdélyi stílusban elkészült állatkerti munka után (különösen a Madárház tervére volt büszke) a fiatal építész egyre több megrendelést kapott. Nem véletlenül, hiszen a pesti állatkert motívumai messze földön híressé tették a kettőst, s felhívták a figyelmet a népi motívumok fontosságára. Zrumeczky Kós Károllyal együtt sokat időzött a Baross kávéházban, ahol a legendás Balszélfogó asztaltársaság üldögélt. Sokszor megfordult itt Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Karinthy Frigyes, de a festő Rippl-Rónai József is a társasághoz tartozott. No meg Móricz Zsigmond, aki nagyra tartotta Zrumeczky munkásságát. Móricz ugyanis szintén rajongott Erdélyért és a népművészetért, s úgy tartotta, az erdélyi motívumokra épülő stílusa nagy értéke a nemzetnek.

Kós Károly, Zrumeczky Dezső építésztársa, már idős korában.

Aztán minden összeomlott. Az I. világháború kitörése után Zrumeczky önként jelentkezett katonának. Önként jelentkezett, pedig megtehette volna, hogy kivárja, míg hónapokkal vagy akár évekkel később megérkezik a behívója. Ő viszont menni akart, s nem törődött azzal sem, hogy fel kellett függesztenie a szépreményű tervezőmunkáját. Mivel ekkor már közismert volt, nem fegyvert adtak a kezébe, hanem azzal bízták meg, hogy a helyszínen tervezze újra a lerombolt kárpátaljai falvakat. Nagy lendülettel fogott a munkához, s bár a feladat sokkal egyszerűbbnek tűnt, mint mondjuk egy budai villa megtervezése, szeretett volna valami különlegeset alkotni.

Zord időjárás mellett, hideg időben kellett bejárnia a helyszínt. A hideg kikezdte az egészségét, sajnos hamar kiderült, végérvényesen. Hazahozták, s úgy tűnt, felépülhet, ám mellhártyagyulladást kapott, s a szervezete nem bírt a betegséggel. Csupán 33 esztendős volt, mikor rövid szenvedés után örökre elaludt. A halálhíre mindenkit sokkolt, hiszen a korszak egyik nagy tehetségének tartották. Az író Herczeg Ferenc évtizedekkel később azt mondta, ha nem jön közbe a tragédia, Zrumeczky Dezső híres ember lett volna Magyarországon. Herczeg jó ismerője és nagy tisztelője volt a tervezőnek. Olyannyira, hogy a budai villáját is Zrumeczky tervezte, de ugyanígy az író Tormay Cécile hűvösvölgyi házát is.  

A fiatalon elhunyt építész síremléke.
Fotó: Fiumei úti sírkert

A fiatal elhunyt építészt végül a Fiumei sírkertben helyezték örök nyugalomra. A temetésre így emlékezett évekkel később Kós Károly: „Mikor temettük, hullott a hó. Csendes-szelíden, hang nélkül. Szép, méltóságosan szomorú, fehér téli nap volt az. Sárgán lobogó gyertyák és néma, könnyes arcú emberek, akik hirtelen halála hírére összeverődtünk temetni az embert, a katonát, a művészt. Az özvegy édesanyja, katonatársai, barátai, tisztelői és mi, ketten-hárman, viharvert, megviselt művésztestvérei.” Zrumeczky Dezsőt sajnos az idők folyamán elfelejtettük. Ma már akkor is ritkán kerül elő a neve, ha valaki az állatkert pompás épületeit csodálja. Pedig többet érdemel ennél. Sokkal többet!

Nyugodjon békében!

Előző cikkASZALÓÜZEMBŐL INDULVA LETT SZÍNÉSZNŐ: MA 76 ÉVES BENCZE ILONA
Következő cikkAKINEK A HANGOSFILM TETTE TÖNKRE A HOLLYWOODI KARRIERJÉT: KOVÁCS ILONKA