Fotó: Arcanum/Pajtás

Egy különleges mókus, aki izgalmas kalandokba csöppen. Következzék 5 érdekesség a Misi Mókus kalandjai bábfilm-változatáról!

1. 1982-ben mutatták be a 13 epizódot megélt bábfilmet és a korabeli kicsik rajongtak Misi Mókusért. A főszereplő mókus hangját Kútvölgyi Erzsébet adta, aki még ma is csak 69 esztendős. A kiváló színésznő másik ismert rajzfilmes szerepe a Pom Pom-hoz kapcsolódik, ő szólaltatta meg Picurt, a fura szőrmók kis barátját.

Így készült Misi Mókus. A vázlat után készítették el a figurát, amely igazán szerethető lett
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

2. A bábfilm Tersánszky Józsi Jenő 1953-ban megjelent meséjéből készült 1980-ban. Tersánszky igazi bohém lélek és kalandvágyó volt. Jellemző módon a jogi karra összespórolt pénzét egyszerűen elmulatta, így az egyetem helyett egy ideig segédmunkásként tengette életét. Az I. világháború alatt önként ment a frontra, több mint egy évig olasz fogságban sínylődött. Aztán 1919-ben szimpatizált a Tanácsköztársasággal, amiért mellőzték a Horthy-rendszerben. Mindez olyannyira megviselte, hogy 1921 nyarán az Erzsébet-hídról vetette magát a Dunába, ám sikertelen volt az öngyilkossága, de nyert vele egy csodás feleséget. Molnár Sári ugyanis azután írt levelet Tersánszkynak, hogy olvasott az író drámai tettéről. Harminckilenc évig voltak házasok. Főszereplőnk a II. világháború alatt, 1944-ben hamis papírokkal mentett zsidó embereket, az ötvenes években pedig odáig merészkedett, hogy amikor felkérték, írjon verset Rákosi Mátyás születésnapjára, ő egy gúnyolódó írást nyújtott be „A nadrágtartógyáros” címmel. A bohém Tersánszky – idős korában Budán, az Avar utca környéki borozókban sztorizott a vendégeknek egy (több…) pohárka után – 80 éves korában hagyott itt minket.

3. A mesét a legendás Foky Ottó rendezte. Az ő nevéhez fűződik a Mirr-murr és a Varjúdombi mesék is. Szép kort élt meg, 85 éves korában távozott az élők sorából.

A magyar bábfilm reklámja egy korabeli Pajtás újságban
Fotó: Arcanum/Pajtás

4. Misi három testvére közül az egyiknek Benkő Márta színésznő adta a hangját. Nem annyira közismert, hogy a testvére Benkő László, az Omega együttes, mostanában sokat betegeskedő legendája. A mellékszereplők között olyan nagyágyúk szinkronizáltak, mint Szabó Gyula vagy éppen Harkányi Endre.

5. Ha már elfelejtette volna valaki: az alap szituáció szerint Misi mókus a három testvérével él egy tágas odúban. Kilógott a sorból, mert amíg a többieknek vörös volt a teste, az övé inkább sárgás. Ez a konfliktus elégnek is bizonyult akkoriban ahhoz, hogy meginduljon a cselekmény…

Előző cikkEGY KORMOS ÖREGÚR, AVAGY 5 ÉRDEKESSÉG A RÉMUSZ BÁCSI MESÉIRŐL
Következő cikkLEVÉL FÁBIÁN JULINAK: BRILLIÁNS HANG ÉS EGY RÖVIDKE ÉLET