Derelye, Csöröge és Dínom-dánom ország. Következzen 7 érdekesség a régmúlt idők egyik imádott mesefilmjéről, A palacsintás királyról!

1. A film rendezője, Katkics Ilona még ma is él, 96 esztendős. Számtalan remek ifjúsági film fűződik a nevéhez, például a Barátom, Bonca, a Három szabólegény vagy éppen a Fantasztikus nagynéni. Katkics Ilona sosem tagadta, hogy Rákosi Mátyás titkárságán dolgozott fiatalon és a pártvezető beszédeit gépelte. Azt is Rákosinak köszönheti, hogy filmrendező lehetett, őt kérte meg rá, hogy kimehessen Moszkvába tanulni a helyi filmművészeti főiskolán. Rákosi azt javasolta, hogy inkább legyen bányamérnök, de Katkics rendező szeretett volna lenni. Végül az lett, méghozzá kiváló rendező.

Derelye (Kaló Flórián) és Csöröge (Harsányi Gábor).
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

2. Először 1973. december 25-én és 26-án vetítették a két részes, zenés filmet a magyar televízióban. Később is hozzá tartozott a karácsonyhoz, no meg a Mikuláshoz is, hiszen december 6-án is vetítették a mesét. A debütálás napján, 1973. december 25-én 18 óra 30 perctől vetítették az első részt, s a tévéújságban azt is feltüntették, hogy színes filmről van szó. Más kérdés, hogy akkoriban még keveseknek volt valódi színes televíziója.  

3. A zenés filmben Harsányi Gábor zseniálisan alakította Csörögét az udvari bolondot, aki aztán leleplezi Derelye főszakács gonosz üzelmeit. Harsányinak jól állt a szerep, ugyanolyan kiváló volt benne, mint az Egy óra múlva itt vagyok című sorozatban Láng Vinceként. A remek színész 76 esztendős.

4. A Derelyét alakító Kaló Flórián is pazarul hozta a nagyravágyó és kapzsi udvari főszakács szerepét. Róla tudni lehet, hogy ő volt a férje a tragikus sorsú Domján Editnek. A színésznő már a válásuk után lett öngyilkos, de Kaló mindvégig próbált lelki támasza lenni a labilis művésznek. Kaló Flórián két évvel A Palacsintás király bemutatója után vette el feleségül a filmben Kökényszemű Katicát alakító Detre Annamáriát. Kaló 2006-ban, 73 éves korában aludt el örökre. 

5. A Tóbiás királyt alakító Greguss Zoltán kis túlzással annak köszönheti, hogy megszületett, hogy a szülei egy fiút is szerettek volna. Hat nővére után látta meg a napvilágot még 1904-ben. Az egyik testvére, Margit is színésznő lett, de ő 1942-ben agyvérzésben meghalt. Greguss hosszú ideje nincs közöttünk, 1986-ban halt meg 82 évesen.

Éliás király (Balázsovits Lajos) és Tóbiás király (Greguss Zoltán).
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

6. Ne feledkezzünk meg a film zenéjét író Tamássy Zdenkóról sem. Káprázatos zenéket írt, attól függetlenül, hogy mesefilmre vagy drámára kérték fel. Ő írta a zenéjét – többek mellett – a Hannibál tanár úrnak, a Régi idők focijának és az Oscar-díjas Mephistónál is közreműködött. Sajnos már ő is régen meghalt, még 1987-ben temették el a Farkasréti temetőben.

7. A Palacsintás királyt az író Fésűs Évának köszönhetjük. Gyors és gépírónőként végzett, de aztán rátalált a meseírásra. Nem kétséges, a pályafutása csúcsát jelentette A Palacsintás király. 1950-től, vagyis 69 éven át élt Kaposváron. 2019-ben, 92 éves korában hunyt el. Három fia és 12 unokája született.   

Előző cikkTIZENHÉT PESTI PALOTÁJÁT MULATTA EL A VÖRÖS BÁRÓNÉ, FREYSTADTLER FLÓRA
Következő cikkNEM FELEJTÜNK, KÓBOR JÁNOS!