Fotók: Arcanum/Film Színház Muzsika

Minden idők egyik legjobb televíziós sorozata, Sztankay Istvánnal és Antal Imrével a főszerepben, avagy Bors Máté kalandjai. Következzék 10 érdekesség a kultikus Borsról!

1. Kevés hiányzott ahhoz, hogy Dezső (Bujtor István) és Oszi (Koncz Gábor) a 6. rész végén meghal, ám a két színész egyszerűen nem volt hajlandó „kimúlni” a forgatás alatt. A 9. részben aztán egyáltalán nem szerepeltek, a rendező pedig 250 tiltakozó levelet kapott. Utóbb kiderült, a felét Bujtor írta, a másik felét pedig Koncz.

Bujtor István és Koncz Gábor. Zseniális kettőst alakítottak.

2. Amikor a sorozatban Dezsőt alakító Bujtor István – csupán 67 évesen – örökre elaludt, a barátjának, Kern Andrásnak azonnal beugrott a remek színész egy korábbi megjegyzése. „Legyünk jókedvűek, nem sok nyár van már hátra.” Ma már tudni, egy ritka fertőzés támadta meg a szervezetét, 56 napig tartották mesterséges kómában Veszprémben, majd Budapestre szállították. Másnap tüdőembóliát kapott és összeomlott a keringése. Igazi életigenlő ember volt. Imádta a színészetet, imádta a Balatont és a vitorlázást és teniszt (ehhez képest válogatott kosárlabdázó volt fiatalon). Frenreisz Istvánként született (az apja neves orvosprofesszor volt), ám Keleti Márton filmrendező tanácsára nevet változtatott. A zenész Frenreisz Károly volt a testvére, a színészkirály Latinovits Zoltán pedig a féltestvére. Senki nem csinált jobb reklámot a Balatonnak, mint Bujtor a verekedős filmjeivel.

3. Az epizódszerepeket is korszakos színészek játszották, Garas Dezső egy francia katonatisztet, Bilicsi Tivadar vidéki bárót, Csákányi László bécsi rendőrnyomozót alakított.  

4. Az Oszkárt alakító Koncz Gábort az apja papnak vagy orvosnak szánta, ám pap a cölibátus miatt nem akart lenni, orvosnak pedig a vér látványa miatt nem ment. Végül színész lett s számtalan filmben láthattuk. Érdekesség, hogy A dunai hajósban pont riválist alakított az amúgy két jó barát. A gonosz Ivan Striga a már említett Bujtor István volt. Koncz Gábor komikus és drámai szerepekben is feltűnt a karrierje során. Szerencsére még ma is jó egészségnek örvend, habár a kora miatt (85 esztendős) ma már kevésbé hódolhat két nagy szenvedélyének, a vízisínek és a lovaglásnak.

Sztankay István a Bors főszerepének köszönhetően a legnépszerűbb hazai színészek közé került.
Fotó: Arcanum/Filmvilág

5. Egy bizonyos Mészáros Gábor nevű kommunista fiatal élete adta az ihletet, őt alakította zseniálisan Sztankay István. Habár a színész később is remekelt, sokan mégis leginkább Bors Mátéval azonosították. Az apja görög katolikus papként hirdette az igét, ami nem volt jó ajánlólevél a Rákosi-rendszerben. A színművészetire is csak nehezen jutott be, így volt, hogy földalatti építkezéseken dolgozott csillésként, de segédkántorként és kifutófiúként is próbált megélni. Aztán mikor 1957-ben harmadszorra felvették, arra a kérdésre, hogy mi az apja foglalkozása, azt mondta, hogy pásztor. Nem hazudott, hiszen lelkipásztor volt. Sztankay István a Bors Máté szerepével lett országosan ismert színész és nem volt megállás. Szinkronszínészként is ragyogó volt, ő adta a hangját Jean-Paul Belmondónak és Tony Curtisnak is. A kiváló művész végül 2014-ben, hosszú betegség után a családja körében aludt el örökre. 78 éves volt.

6. Szinte minden epizódot más rendezett, így Sándor Pál és Szabó István nevéhez is fűződik egy-egy rész.

7. A Tanácsköztársaság 50. évfordulójára időzítették a sorozatot, amely nem nélkülözi a munkásmozgalom és a kommunizmus dicséretét, ami miatt a rendszerváltozás után sokan kritizálták a készítőket. Korábban felvetődött, hogy 1848-ban játszódó filmet készítsen ugyanez a stáb, ám végül elvetették és maradtak a Tanácsköztársaságnál.

Sztankay István (Bors Máté) és Antal Imre (Dániel Ede) éppen álruhában.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

8. A filmben a tévés műsorvezető Antal Imre játszotta Dániel Edét, a nagy műveltségű tanárembert, tegyük hozzá ragyogóan. Az ő példája is megmutatta, a színészi tehetséghez nem kell papír. Színésznek is remek volt, humoristaként és műsorvezetőként is imádtuk, de hiába a rajongás, Antal Imre nem volt boldog ember. Édesanyja 1988-ban bekövetkezett halálát – akihez olyannyira ragaszkodott, hogy a hamvait sokáig Damjanich utcai lakásán tartotta – sosem heverte ki igazán, szinte szimbiózisban éltek. Szintén nagy törés volt az életében, hogy az ígéretes zongoraművészi karrierjének egy ízületi gyulladás véget vetett. A televíziózás volt a kapaszkodó, így letaglózta a hír, mikor az újságokból tudta meg, hogy nyugdíjazták. Sosem vetette meg az italt és számtalan olyan emberrel hozta össze a sors poharazás közben, akik kihasználták, pénzt kértek és kaptak tőle. Az utolsó hónapjait menthetetlen betegsége miatt egy hospice házban töltötte. A tehetséges zongorista, műsorvezető, színész és humorista 2008-ban halt meg 72 évesen. Ma már együtt pihen imádott édesanyjával a Farkasréti temetőben, a végakarata ugyanis az volt, hogy anyja hamvait mellé temessék.

9. Gobbi Hilda (Piri néni) a kommunista mozgalom tagját alakította a filmben. Nem állt messze tőle a szerep, hiszen a II. világháború alatt a kommunista ellenállásnak dolgozott, sokszor az életét kockáztatva. Ha kellett munkaszolgálatosoknak szerzett hamis papírokat, de megesett, hogy zokogva bár, de titokban végignézte a zsidók Dunába-lövését, hogy később tanúskodni tudjon a nyilasok ellen. Még az ellenállás idején ismerkedett meg Kádár Jánossal, a későbbi pártvezérrel és Major Tamással. Gyereke sosem lett és az önéletrajzi könyvében megírta, hogy gyereklányként rendszeresen szexuálisan zaklatta a család egyik ismerőse, ez okozott akkora törést, hogy egy életre megundorodott a férfiaktól. 1988-ban, 75 éves korában hagyott itt minket.

10. Eredetileg 5 részt terveztek a Borsból, de végül 15 epizód született. A film első és utolsó része között a cselekmény szerint 26 év telt el, ám senki sem öregedett. Ahogy akkoriban magyarázták: a munkásmozgalom örök…

Előző cikk40 ÉVE MUTATTÁK BE A VÁROSLIGETBEN AZ ISTVÁN, A KIRÁLY ROCKOPERÁT
Következő cikkSORSCSAPÁSOK ÉS FILMSIKEREK: 105 ÉVE SZÜLETETT BENKŐ GYULA