Fotók: Arcanum/Film Színház Muzsika

Mindenkinek megvan a maga keresztje. Az egyik legelegánsabb magyar színésznek, Benkő Gyulának is megvolt. A I. világháborúban felderítő-repülősként dolgozó édesapja az utolsó bevetésén szenvedett halálos repülőgép-balesetet.

A későbbi színész a tragédia idején még az anyukája hasában pihent, mire megszületett 1918 augusztusában (napra pontosan 105 éve), el is temették az édesapját. Sosem dolgozta fel a hiányát. A visszaemlékezései során elmesélte, ötéves lehetett, amikor felbátorodott annyira, hogy karácsony este megkérdezze az édesanyját: nekem hol van az apukám? Az anya zokogásban tört ki, a kis Gyula pedig úgy érezte, hogy rosszat tett, bűntudata lett, pedig csak tudni akarta, miért van az, hogy más gyerekeknek van apukája, neki pedig nincs. Olyannyira úrrá lett rajta a feszültség, hogy a karácsonyra kapott falovat pillanatok alatt darabokra zúzta.

Benkő Gyula (balra) és Tordy Géza egy 1960-as felvételen.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

A családfő nélkül anyagilag sem bírta a família. Ráadásul a Józsefváros mélyén éltek, közel e Teleki térhez, ez a környék pedig megkeményítette az embert. A kis Gyula nem is álmodott arról, hogy komoly tanulmányokat végezhet, konflis-kocsis akart lenni kiskorában. A hősi halált halt édesapja után, mint első szülött fiúnak, járt a vitézi rang. Az édesanyja – aki sosem házasodott újra és élete végéig gyászolta a férjét – azért is támogatta, hogy vitéz legyen a fiúból, mert az anyagi előnyökkel járt, pénzük pedig nem sok volt.

Így fordulhatott elő, hogy a mindössze hatéves Benkő Gyulát felvette a vitézi rend. Mindez a család életében is változást hozott, hiszen hozzá jutottak egy trafikhoz a József körúton, méghozzá a Deák és a Spolarich kávéház között, amit a nagymama üzemeltetett. A helyszínnek sajnos jelentősége van, mert a kávéházakat járó szerencsejátékosok bűvkörébe került az idős asszony, aki szép lassan eljátszotta a trafikot. Benkő Gyula a következő drámát már kezdő színészként élte át. Huszonhárom éves volt és mérhetetlenül szerelemes a kolléganőjébe, Zádor Gyöngyibe. Már a házasságot tervezték, amikor a menyasszonya hirtelen meghalt. Benkő teljesen összezuhant és a színjátszásba temetkezett.

Csákányi László (balra) és Benkő Gyula. A kép 1964-ben készült.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Aztán a karrierje mindenért kárpótolta. Már a negyvenes években számtalan filmben szerepelt és innentől kezdve évtizedeken át meghatározó színésze volt az országnak. Az összes nagyszabású filmben (Kőszívű ember fiai, Báthory Zoltán, Egri csillagok) vagy sorozatban (A koppányi aga testamentuma, Bors, Egy óra múlva itt vagyok) szerepelt. A nagy szerelmét meggyászolta, majd később megházasodott és megszületett a fia, Benkő Péter, a későbbi remek színész. A sors kegyetlensége, hogy Benkő Péter az édesapjához hasonlóan 1975-ben repülőgép-szerencsétlenségben vesztette el az egyik legfontosabb embert az életében. A légiutas-kísérőként dolgozó felesége ugyanis fent volt azon a repülőn, amely a Ferihegyi reptéren leszállás közben a földbe csapódott.

Benkő Gyula a fiával, Péterrel.
Fotó: Fortepan/Lugosi Szilvia

Benkő Gyula 59 évet töltött a színpadon, szinte az utolsó percig fellépett. 1997-ben, 78 évesen távozott az élők sorából a sok sebet cipelő színészlegenda, akit valamelyest kárpótolt a színpad a magánéleti drámákért.

Nyugodj békében, Benkő Gyula!

Előző cikkEGY SOROZAT, AMELY HÍRESSÉ TETTE SZTANKAY ISTVÁNT: A BORS HÁTTERE
Következő cikkEGY LONDONI BALESETBEN HUNYT EL A TEHETSÉGES MAGYAR SZÍNÉSZNŐ