Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Talán az 1964-es esztendő volt a fordulópont. Az az év, amikor itthon először került képernyőre a Delta, és átadták az új Erzsébet hidat. S akkor jelent meg a Beatles és a Rolling Stones vadonatúj lemeze.

1964 azért is lehetett számodra különleges, mert édesapád, a Széchenyi-díjas közgazdász, Bródy András világgá ment… Egészen pontosan meg sem állt a Harvard egyetemig, ahová ösztöndíjjal utazhatott ki, s ahol egy évet töltött. Édesapád aztán hazatérve elhozta magával a szabadság illatát. S az az illat belengte a nappalitokat, tán az egész kerületet, s te vitted, vitted magaddal a próbákra, a koncertekre, a sikoltozó lányok közé. Vitted magaddal az Illés nevű zenekarba. Édesapád 1969-ben védte meg akadémiai doktori disszertációját. Ekkor már a Magyar Tudományos Akadémia munkatársa volt, amit soha nem hagyott el.

Az Illés együttes 1972-ben.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Talán te sem hagytad volna el soha az Illést, minden idők egyik legjobb magyar beatzenekarát. Tudod, mi, fiatalok, a hatvanas-hetvenes években szerettünk volna úgy énekelni és gitározni, ahogy te. Szerettünk volna olyan költői vénát kapni, amennyi benned volt. Az Illés több volt, mint egy népszerű zenekar. S az Illés belőled is táplálkozott. A te világképed, mondanivalód, szerelmi vágyakozásod, csalódásaid, mind-mind ott voltak a dalokban. A mi dalainkban. A mi életünkben. Helyettünk is írtad, és mi önfeledten énekeltünk veled, utánad.

Rég volt. Mi, minden és mindenki ellen lázadó ifjak megöregedtünk. Már nem ugrálunk a koncerteken, már lelassított bennünket a múló idő. De a lemezek, a bakelitek ott vannak a polcon és te még mindig énekelsz nekünk. Gyönyörű dalokat énekelsz. S a varázs nem múlik, a gondolatgazdagság ugyanúgy hat, mint ötven évvel ezelőtt. Maradandót alkottál. Az Illéssel, később a Fonográffal, aztán szólóban is. Dolgozott benned az új iránti vágy folyamatosan. Színházaknak, színdaraboknak írtál zenét, önálló estekkel szórakoztattad a publikumot, és szinte soha nem tetted le a gitárt. S a gitár a mai napig jól áll neked. Kapaszkodtunk beléd sokszor. Beléd, s persze belétek, akik megmutattátok nekünk, hogy a beatnemzedék nem csak valamiféle duma, hanem maga a valóság. Még itt, a vasfüggönyön mögött is. Amikor a hatvanadik születésnapodon a Madách színházban saját dalaiddal köszöntöttek fel ifjú tehetségek, talán arra gondoltál: gyors volt, túlságosan gyors ez az elvágtatott hatvan év. Hogy jó lenne megállni, lelassítani az időt. De minden ment tovább, de már nem úgy, valami megváltozott benned.

Bródy János és Zorán egy 1981-ben készült felvételen.
Fotó: Fortepan/Urbán Tamás

Pánikbetegséggel küzdöttél, amiről akkoriban nem is tudtuk, hogy létezik, hogy van ilyen lelki trauma, amely bezárja saját magába az embert. Aztán a rákkal is harcoltál, de úgy, hogy a közönség, a szépkor felé sétáló beatnemzedék tagjai nem tudtak róla. Aztán egyszer csak, jóval később meséltél erről az időszakról és azt mondtad: „2001-ben ki kellett venni az egyik vesém, mert kiderült, hogy rosszindalatu daganatom van. Ám úgy gondolom a betegség kialakulásában jelentős szerepe volt annak, hogy a kilencvenes évek végén lelkileg is kicsúszott a lábam alól a talaj.”

Azt is kevesen tudták, hogy milyen titkokat cipelsz magadban, hogy az édesapád a II. világháború alatt munkatáborba került, hogy édesanyád megtagadta a sárga csillag kitűzését és nevet változtatott. Amikor azt kérdezte tőled egyszer egy újságíró, félsz-e a haláltól, ezt válaszoltad: „Nem, kíváncsi vagyok rá mi lesz utána…”

Bródy János. A kép 1984-ben készült.
Fotó: Fortepan/Urbán Tamás

Ne legyél még kíváncsi, még sokáig ne! Mert nem csak a gyerekeidnek, a családodnak, hanem nekünk, a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas évek gyerekeinek is szükségünk van rád. A zenédre, a gitárodra, a hangodra. Rád. Holnap leszel 77 éves. Nem kor. Főleg annál, aki már az életében halhatatlan.

Boldog születésnapot, Bródy János!

Előző cikkFELTŰNT EGY KIS MANÓ: 35 ÉVE MUTATTÁK BE PUMUKLI KALANDJAIT
Következő cikkKIKTŐL KAPTÁK A HANGJUKAT A MÉZGA CSALÁD IMÁDOTT SZEREPLŐI?