Forrás: Wikipedia

A trónörökös Ferenc Ferdinánd feleségeként, rangon aluliként azt a megaláztatást is el kellett viselnie, hogy az ünnepségeken nem ülhetett egy páholyba a férjével. A történelem játékszereként a trónörökössel együtt aztán őt is meggyilkolták 1914 nyarán Szarajevóban. Következzék Chotek Zsófia tragikus élettörténete!

1868-ban született Stuttgartban, egy cseh nemesi családban. A német Izabella főhercegné udvarhölgyei közé tartozott. 1899-ben Izabella az Iparművészeti Múzeumba is ellátogatott Budapestre. Az intézmény Üllői úti palotájában pedig szintén megnézte a kiállítást az udvarhölgye, Chotek Zsófia is, aki évekkel korábban Prágában ismerkedett meg Ferenc Ferdinánddal. A kapcsolatot titokban tartották, csak 1899-ben szellőztette meg a sajtó. Lett is nagy botrány belőle. A Habsburg ház, főleg Ferenc József osztrák császár és magyar király nem nézte jó szemmel, hogy egy rangon aluli nő kerül a famíliába. Olyannyira nem, hogy megpróbálták rábírni Ferenc Ferdinándot, hogy szakítson kedvesével, ám nem volt hajlandó rá. Azt is elfogadta, hogy a házasság esetén az utódaik nem kerülhetnek a trón közelébe.

Chotek Zsófia, akit megalázott az udvar.
Fotó: Arcanum/Új Idők

A hazai lapok élénk érdeklődést mutattak a menyasszony iránt és nem fukarkodtak a dicsérő jelzőkkel: „Kellemes, langyos levegőjű, félhomályos enteriőrökben látni olyan pasztellképet, amelyekhez Chotek Zsófia grófnő hasonlít” – írta az egyik lap. „Megjelenése előkelő, termete magas. Nem feltűnő szépség, annál kedvesebb és szellemesebb. Majdnem minden idején zenével és irodalommal tölti” – fogalmazott egy másik újság. Mindent kiderítettek róla. Például azt is, hogy ő is hódol az arisztokrácia kedvtelésének, a vadászatnak, ám madárra sosem lő, mert „nem engedi a szíve.” Azt is megírták a lapok, hogy Zsófia az irodalom mellett a zene szerelmese, a hangszerek közül pedig a cimbalmot kedveli, amit még Izabella főhercegné udvarhölgyeként ismert meg, mikor hetente kétszeres a kastélyban vendégeskedett Lányi Géza, a híres cimbalmos.

1900 nyarán nagy terjedelemben foglalkozott a házassággal a sajtó, főleg, hogy Ferenc József és népes családja meg sem jelent az eseményen. Chotek Zsófiát az uralkodó famíliájában olyannyira másodrendűként kezelték, hogy nem tehette be a lábát a bécsi színház császári páholyába. A házasságból aztán három gyermek született (Zsófia, Miksa és Ernő), ám ők is kitaszítva éltek. Ferenc Ferdinánd és felesége ritkán járt Magyarországon. 1904-ben udvari bálra volt hivatalos a trónörökös, azonban csak órákat töltött a budai Várban, aztán sietett vissza a Nyugati pályaudvarra. Zsófiát itt is megalázó helyzetbe hozták, hiszen amíg a férje a bálban járt, addig neki a pályaudvaron, a szalonkocsiban kellett várakoznia… 1909-ben több időt töltöttek a magyar fővárosban. Még egy kétfogatú bérkocsira is felültek és azzal nézték meg a várost. Jártak a Rákóczi úton és az Andrássy úton is, ahol a kérésüknek megfelelően kétszer is végighajtott a kocsis. A lapok azt is megírták, hogy a 141-es számú bérkocsira ültek fel. A hír megjelenése után egy tehetős pesti hónapokra kibérelte magának a nevezetes hintót.

Ferenc Ferdinánd és Chotek Zsófia egy 1900-ban készült grafikán.
Forrás: Arcanum/Friss Újság

Ferenc Ferdinándot sok kritika érte azért mert kevés időt tölt Pesten, no meg azért is, hogy csak felnőtt fejjel tanult meg valamennyire magyarul. Mindezt ő is bánta, és egy alkalommal el is árulta: sok mindenre tanították gyerekként, ám sajnos a magyarra nem. Ő nem követte el ezt a hibát, mindhárom gyerekének volt magyar nevelője, tanítója. Az is kevesen tudták itthon, hogy a könyvtárszobájában helyet kaptak Jókai Mór és Mikszáth Kálmán kötetei is. Szerette Petőfi Sándor verseit, a Szeptember végén című költeményt németre is lefordítatta.

Hogy milyen magyar király lett volna belőle, sosem derülhetett ki, hiszen1914-ben, Szarajevóban gyilkos merénylet áldozata lett a feleségével, Chotek Zsófiával együtt. Gavrilo Princip Ferenc Ferdinánd és Zsófia életét is kioltotta a pisztolyával. Később a merénylő azt mondta a nyomozóknak, hogy Zsófiát nem akarta megölni, csak a trónörököst. A merénylet következményeként aztán kitört az I. világháború. A trónörökös csupán 50 esztendős volt és soha nem adatott meg neki, hogy bebizonyítsa, feleslegesen tartottak az uralkodásától. Chotek Zsófia 46 évet élhetett és a halálukkal három gyerek maradt árván.

Az Est című napilap beszámolója a gyilkos merényletről.
Forrás: Arcanum/Az Est

A gyalázatos merénylet után a holttesteket Bécsbe szállították, ahol aztán csupán két órára ravatalozták fel a trónörökös párt és nem járt az állami dísztemetés sem. Július 4-én temették el őket Ausztriában, az artstetteni kastély kriptájában. Azóta is ott pihennek…

(További izgalmas, nosztalgikus cikkek a budai Várról és a megújuló Budavári Palotanegyedről a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalánhttps://www.facebook.com/nemzetihauszmannprogram)  

Előző cikkAZ IS SZERETTE, AKI NEM SZERETTE: GYŐRFFY MIKLÓS ÉLETTÖRTÉNETE
Következő cikkA GYEREKEK SZEMÉBEN ÉLETE VÉGÉIG Ő VOLT AZ IMÁDOTT MOHA BÁCSI