Nyár, Balaton, pofonok. Idén 42 éve, hogy a magyar tengernél forgatták A Pogány Madonna című, első verekedős Bujtor-filmet. Az Újságmúzeum 20 pontban hajt fejet a ma már legendás film készítői előtt.

1.A film társrendezője Mészáros Gyula volt, aki kevésbé került előtérbe. Mészáros 1928-ban született és még ma is él, 93 esztendős. Ugyancsak 93 éves a film operatőre, Hildebrand István.

2. A Pogány Madonna bemutatása után a Tihanyi Apátság múzeumában szinte mindenki a Pogány Madonna szobrát akarta megnézni. A teremőrök nem győzték elmagyarázni, hogy ilyen szobruk nincs. Később aztán odakerült.

Ötvös Csöpi akcióban, avagy magasan szállnak a rosszfiúk.
Fotó: Arcanum/Tükör

3. A rendező és a főszereplő is Bujtor István volt, akinek kiválóan állt a szerep. Fiatal korában utánpótlás-válogatott kosárlabdázóként jegyezték, felnőttként pedig rendszeresen teniszezett. Nagy szerelme volt a vitorlázás. Kiváló hajós vált belőle, összesen hatszor nyert magyar bajnokságot, a Rabonbán fedélzetén ötször. Az első felesége Perényi Eszter hegedűművész volt. Két gyermekük született, Balázs, aki szintén hegedűművész lett és Anna, aki jogászként és drámapedagógusként végzett.  Judittal, a második feleségével harminc évig éltek együtt nagy szeretetben. Az asszony sosem bírta feldolgozni a népszerű színész halálát, amely 2009-ben következett be. Bujtor István csupán 67 éves volt.

4. A tétova nyomozót, Kardos doktort alakító Kern András 14 évesen a Ki Mit Tud-on? tűnt fel, mint fiatal parodista, már akkor látszott, hogy a színpadra termett. A kiváló színész 1963-ban egy film forgatásán ismerte meg a feleségét, Kováts Juditot, akivel azóta egy párt alkotnak. Kern András 73 esztendős.

Milliók látták a moziban az első verekedős Bujtor-fimet.
Fotó: Arcanum/Ifjúsági Magazin

5. A filmben szereplő Pogány Madonnát gipszből készítették és a forgatás után egy vitorlásverseny fődíjának ajánlotta fel Bujtor István. Egy bizonyos Holovits György nyerte a versenyt s vele együtt a Pogány Madonnát is hazavihette. Később Bujtor István özvegyének ajándékozta, innen került Bujtor István fiához, majd az apátságba.  

6. A Szemere nyomozót játszó Benkő Péter is számtalan legendás filmben szerepelt (például az Egri csillagokban). A színész, akinek Benkő Gyula volt az édesapja, háromszor házasodott. Az első felesége, Varga Katalin rajta volt azon a Malév gépen, amely 1975-ben lezuhant.

7. Zenthe Ferenc volt a filmben Záray István, a balatonfüredi rendőrkapitány. Őt a Tenkes kapitányában is imádtuk, idős korára pedig az Oscar-díjra jelölt Jób lázadásában megmutatta, hogy drámai szerepben is zseniális. A jutalomjátéka a Szomszédok című teleregény volt, ahol Taki bácsiként szerette az ország. A kiváló színész 2006-ban, 86 éves korában, tüdőgyulladásban halt meg.

8. A filmben hallható pofonhangokat stúdióban vették fel, egy fél sertést püfölt valaki, majd visszhangot kevertek alá.

9. A Pogány Madonna zenéjét Aldobolyi Nagy György szerezte, az ő nevéhez fűződik a Keménykalap és krumpliorr legendás főcímzenéje is. A kiváló zeneszerző ma is köztünk van, 82 éves.

Pálok Gábor alakította Bencét, Matuska unokáját, aki segített megoldani a bűntényt.
Fotó: Arcanum/Magyar Ifjúság

10. Hernádi Judit alakította a filmben Vályi Zoltánnét, a nádasban megölt férfi feleségét. Már akkor örökre megjegyeztük volna, ha csak a Soha se mondd című slágert énekli el, de mellette számtalan filmben szerepelt. A lánya, Tarján Zsófia vitte tovább az énekesi vénát, ő a népszerű HoneyBeast énekesnője.

11. Bánhidi László volt a filmben Matuska. A ma Romániához tartozó Szatmárnémetiben látta meg a napvilágot. Sokáig csak epizódszerepeket kapott, aztán 1967-ben bemutatott Tüskevár a csúcsra emelte. Bánhidi László a magánéletéről keveset beszélt, a felesége mellett élte le az életét, egy fia és egy lánya született. 1984-ben, 78 éves korában hagyott itt minket. 

12. Az első forgatókönyvben még az szerepelt, hogy a gyilkos Soltész Gábor magyar állampolgár. Mindezt fent nem nézték jó szemmel – ne felejtsük, 1980-at írtunk – ezért Bécsben élő magyarként szerepelt.

13. Soltész Gábort Kovács István játszotta, akit imádtunk az Egri csillagokban Bornemissza Gergelyként és nem szerettünk – csak a szerepe miatt – az Abigélben Kuncz Feriként. Kovács István 77 éves.

14. A diszkós verekedés díszletéül szolgáló Helka hajó még ma is aktív, nosztalgiahajóként szeli a habokat a magyar tengeren.

Ma már tudják, kár volt kikezdeni Ötvös Csöpivel.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

15. A vitorlázóversenyző Csík Istvánt Kállai Ferenc játszotta. A nők kedvence volt az életben, Fényes Alice, Ruttkai Éva és Ferrari Violetta is a szerelme volt egykoron, de egy francia színésznőért is rajongott már a házassága alatt, amit Csoma Idával kötött, ám az asszony elnézte a színész kikacsintgatását. Mindenkinek A tanú Pelikán elvtársa ugrik be elsőként, pedig számtalan filmben volt zseniális. Kállai Ferenc 2010-ben, 84 évesen aludt el örökre.

16. Csík Ferenc feleségét pedig Gór Nagy Mária alakította. Ő is rengeteg filmben játszott, később pedig a színitanodája is nagy siker lett. A híres operatőr, Gulyás Buda a férje. Gór Nagy Mária is köztünk van, 74 esztendős.

17. A tihanyi úton lezajlott autós üldözés során a baleset nem volt betervezve, ám gyorsan átírták a forgatókönyvet és egy újabb kocsi ellopásával folytatódhatott a hajsza.

Bujtor István volt a film lelke.
Fotó: Arcanum/Pajtás

18. A Bujtor filmek nélkülözhetetlen gyermekkarakterét Pálok Gábor alakította, ő volt Bence, Matuska unokája. Később még szerepelt a Linda egyik epizódjában, ám aztán eltávolodott a filmezéstől. Még ma is csak 47 esztendős.

19. Kihagyhatatlan a néha feltűnő, de annál jelentőségteljesebb Benedek Miklós, aki Mr. P. Smith-t, az angol ékszerészt alakította A Pogány Madonnában. Benedek Miklós – aki 75 esztendős – édesapja is színész volt, Benedek Tibor. Benedek Miklós fia a háromszoros olimpiai bajnok pólós, Benedek Tibor, aki tragikusan korán hagyta itt ezt a világot.

20. A verekedős Bujtor-filmeket imádták a nézők, A Pogány Madonnát több mint egymillióan nézték meg a mozikban. Talán nem véletlenül…  

Előző cikkÁLMÁBAN ÉRTE A HALÁL A RENESZÁNSZ EMBERT: GRUBER HUGÓ TÖRTÉNETE
Következő cikkAKI A NÉMAFILMEK ÜNNEPELT SZTÁRJÁBÓL LETT AGYONKRITIZÁLT ÍRÓNŐ