Nagybeteg Básti Lajos, körülrajongott Szerencsi Éva, napi kétszáz rántott hús a stábnak. Az Újságmúzeum a korabeli lapok alapján nézte meg, hogyan készült az imádott filmsorozatunk. Következzék 11 érdekesség az Abigélről!

1. 1977 februárjában jelent meg az első hír arról, hogy film készül Szabó Magda regényéből, az Abigélből. A rövid beszámolóból az is kiderült, a Hunnia Filmstúdióban már az első felvételek is elkészültek. A színészek felsorolásánál azonban Garas Dezsőt még az utolsó helyen említették.

2. Azt is megjelent az egyik lapban, hogy egy forgatási napon több mint kétszáz rántott húst ettek meg a színészek és a statiszták.

Egy jelenet az imádott sorozatból.

3. A könyv az írónő, Szabó Magda személyes élményeiből fakadt, Debrecenben a Matulához hasonló zárt iskolában tanított, ezt még a forgatás előtt mesélte el.

4. 1978. április 14-én, 44 éve mutatta be a Magyar Televízió az első részt. 18 óra 35 perctől ment a Tudomány a termelésért című riportfilm, aztán jött az esti mese, a tévétorna és a Híradó, majd este nyolctól a Delta, a népszerű tudományos magazin. 20 óra 35 perctől pedig az Abigél, amely hatalmas sikert hozott. Vasárnap a második részt már 3 és fél millióan nézték és sokan reklamáltak, hogy a harmadik epizódra a következő péntekig várni kellett.

5. Április 14-én mutatták be az első részt, s ugyanezen a napon az újságok arról is beszámoltak, hogy Biszku Béla könyve megjelent oroszul és azt is megírták a lapok, hogy a Statisztika asztalitenisz-csapata immár nyolcadszor is Európa legjobbja lett.

Szerencsi Éva és Kovács István.

6. Básti Lajos még egészségesen mondott igent Zsurzs Éva rendezőnek a film egyik főszerepére, ám a forgatás kezdetekor már tudta, nagy a baj, ám eszébe sem jutott, hogy visszamondja a szerepet.

7. Básti elhatalmasodó betegsége miatt az utolsó forgatási napokon változtatni kellett a szövegen. Mivel már nehezére esett a munka, úgy oldották meg, hogy Balázsovits Lajos mondta el Básti szerepét, azzal a felütéssel, hogy Torma igazgató úr ezt meg azt üzeni.  

8. Egy olvasói levélből az is kiderült, hiába készült nagy műgonddal a négyrészes sorozat, egy apró hiba így is becsúszott. Az egyik jelenetben ugyanis elhangzik, a polgári védelem parancsnoka jelentést kér a növendékek származásáról. Akkoriban a polgári védelem kifejezés még nem létezett, légoltalomnak nevezték.

Zsuzsanna testvér (Piros Ildikó), Kőnig tanár úr (Garas Dezső) és Vitay Georgina (Szerencsi Éva).

9. A bemutató után Szerencsi Éva egyszeriben ismert ember lett, boldogan mesélte egy újságnak, hogy a gyerekek csapatostul követik az utcán, mutogatnak felé, hogy itt van Abigél!

10. Annyira népszerű lett a film, hogy egy hölgy például a következőt apróhirdetést adta fel: „164 centi magas, csinosnak mondott, elvált asszony megismerkednek korrekt férfival, aki nem italozó és családszerető. Abigél jeligére a kiadóba.”

Milliók nézték a különleges hangulatú sorozatot.

11. 1978 októberére kiderült, hogy a film nagyon jót tett Szabó Magda könyvének is, az Abigél az első helyre került az eladási listán, pedig 1970-ben jelent meg az ifjúsági regény első kiadása. A második és a negyedik helyen Moldova György egy-egy könyve állt, a Magyar Atom és az Akit a mozdony füstje megcsapott. De ez már egy másik történet…

Előző cikkAZ AGRESSZÍV APJA MIATT SZÖKÖTT EL OTTHONRÓL A FIATAL LESLIE NIELSEN
Következő cikkNINCS EL NEM RONTOTT ÉLET: A SZÍNÉSZNŐ MOLNÁR PIROSKA TÖRTÉNETE