Fotó: korabeli képeslap

A mozi áldozata. Ezt írták 1912 augusztusában a lapok a csupán 16 éves kamaszfiú, Kovalik Dénes tragikus halála után. Valóban a mozgókép áldozata volt, hiszen pénzt kapott azért egy filmgyártó vállalattól, hogy leugorjon a Ferenc József híd tetején, ötven méteres magasságban található turulmadárról.

A felvétellel akartak hírverést csinálni egy filmnek, ám az akció tragédiával végződött, Kovalik Dénes nem élte túl a zuhanást. Eleven, izgága fiú volt. Zuglóban, az Utász utca 7. számú ház III. emeletén élt az édesanyjával, aki színésznőként dolgozott és a 11 éves kishúgával, Ibolyával. Nem éltek nagylábon.

A tragikus sorsú fiú kiváló úszó volt, nem egyszer kapták rajta a csendőrök, hogy megpróbálta átúszni a Dunát a pesti szakaszon. 1912 augusztus végén, egy szerdai napon este hazament, vajas kenyeret vacsorázott, megölelte a lefekvéshez készülődő kishúgát, majd az édesanyjához fordult. „Sok pénzünk lesz hamarosan, kitaláltam valamint!” – mondta csillogó szemekkel. Az édesanyja megsimogatta a fejét, de fogalma sem volt arról, mit tervez a gyermeke. Ő tudta.

Kovalik Dénes a szegénységből akart kitörni. Az életével fizetett érte
Fotó: Arcanum/Tolnai Világlapja

Hónapok óta azon ábrándozott ugyanis, hogy híres és gazdag színész lesz, méghozzá Párizsban, ám valami feltűnő tettel akarta megalapozni a hírnevét. Még szerda délután éppen ezért felkereste a párizsi Gaumont mozgóképgyár pesti kirendeltségét és ott Colussi Béla igazgatót kereste. A gazdag mozis fogadta is a fiút, aki azzal az ötlettel állt elő, hogy filmezzék le, ahogy leugrik a Ferenc József híd tetejéről, a Turulmadártól. Colussi ahelyett, hogy hazazavarta volna a gyereket, elgondolkozott, majd előállt az ötlettel: Rendben van fim, lefilmezünk, jó reklám lesz számunkra is. És mennyit kérsz mindezért?”

Kovalik Dénes elgondolkozott, majd bátortalanul azt mondta, ezer koronát. A fösvény mozgóképgyáros alkudozásba kezdett, s közölte, 250 koronát ad az ugrásért, de a pénz nagy részét csak utána.

Az álmodozó fiú boldogan ment haza, ahol aztán elújságolta édesanyjának, hogy végre pénz áll a házhoz. Másnap, csütörtökön, a megbeszéltek szerint hintón érkezett a híd pesti hídfőjéhez Colussi, a fiú és Adler Miksa, aki a filmfelvevő gépet vitte. A mozisok tudták, hogy tilosban járnak, hiszen egy évvel korábban, a szomszédos Erzsébet hídnál drámai véget ért a szintén 16 éves fiú ugrása, azonnal meghalt. Azóta a rendőrség nem engedélyezett egyetlen ugrást sem.

Kovalik Dénes kipattant a hintóból, a két filmes pedig lement a rakpartra és kikészítették a kamerát. A gyerek felmászott a szédítő magasságba, egészen a Turulmadárig. A látványra percek alatt ötezer ember gyűlt össze a híd pesti oldalán, hamarjában a tűzoltók is kijöttek. Kovalik Dénes pedig fent állt a Turulnál és boldog volt, hogy mindenki őt figyeli. Még egy fehér sapkát is a fejébe húzott és úgy integetett lefelé, közben meg azt figyelte, veszik e a filmesek a rakparton.

A megállapodás szerint akkor kellett ugrani, amikor a tűzoltók már közel járnak hozzá Így is tett. Még egy kicsit integetett, majd büszkén mosolyogva a Dunába ugrott az ötven méteres, elképesztő magasságból. Az ugrás közben viszont kapálózni kezdett s végül a hátával csapódott a habokba. Azonnal elmerült, az orvosok szerint pedig abban a pillanatban meghalt. Ötezer ember állt némán és megdöbbenve, a két filmes pedig sunyin megpróbált kereket oldani.

Egy csendőrnek tűnt fel a kettős és igazoltatta őket. Neki azt hazudták, csak a Dunát jöttek filmezni, ám kapóra jött nekik, a merész fiú attrakciója, amit filmre vettek. A mozgóképet elkobozták és a rendőrségen kihallgatták a kettőst. Ott végül azt mondták, nem ők bíztatták a 16 éves fiút az ugrásra, amúgy is megcsinálta volna. Aztán elengedték őket.

Az ötven méteres magasan álló turulmadárra mászott fel és vetette magát a Dunába. Nem élte túl
Fotó: Újságmúzeum

A fia tragédiájáról csak este a házmestertől értesült az édesanyja, aki napközben pont a Ferenc József híd környékén járt és látta is a csődületet, de sietett, nem foglalkozott vele. A szerencsétlenül járt kamasz holttestét végül napokkal később, a Csepel szigetnél találták meg. A zsebében csupán hat korona volt. Ennyi előleget kapott a kétszázötvenből a fukar filmesektől.

Nem lett híres filmszínész és nem lett gazdag ember. A kishúga pedig napokig csak sírt, mikor megtudta, mi történt a bátyjával, aki még szerdán este azt nézegette a kislány iskolai térképén, hogyan tud a legrövidebb úton eljutni Párizsba.

Aztán az élet ment tovább. Nyár után jött az ősz, az emberek pedig elfelejtették, ki is volt Kovalik Dénes, a mozi csupán 16 éves áldozata, aki csupán hat koronát kapott azért, hogy a halálugrásával reklámot csináljon egy némafilmnek.

Naiv volt, álmodozó.

Nyugodj békében, fiú!

Előző cikkKASSELIK JENŐ, AVAGY A SZÁZADELŐ GYŰLÖLT DÚSGAZDAG REMETÉJE
Következő cikkRUTTKAI ÉVA: SOSEM TUDTA FELDOLGOZNI LATINOVITS ÖNGYILKOSSÁGÁT