Fotók: www.ihaszgabor.hu

Napszemüveg és egy szál gitár. Ez volt a védjegye. Meg a küzdés, hiszen válogatott focista lehetett volna, ám 21 évesen a szíve miatt fel kellett hagynia a labdarúgással. Ott nem, de zenészként mégis „válogatott” lett, számtalan slágert szerzett és énekelt a mindig jókedvű Ihász Gábor, aki viszont tragikusan korán, 42 évesen halt meg.

Zuglóban született, rögtön a II. világháború után. Kisfiúként állandóan a mai Puskás stadion területén elterülő grundon rúgta a labdát a bátyjával, a nála öt évvel idősebb Kálmánnal. Esténként, lefekvés előtt pedig arról ábrándozott, hogy egyszer igazolt játékos lesz. Az lett, a Vasashoz került, ahol már a testvére, Kálmán elismert játékos volt akkoriban. A kis Ihásznak is tehetséget adott a Teremtő, a felnőtt focibajnokságban is bemutatkozott, amikor is egy orvosi ellenőrzésen kiderült, baj van a szívével.

Az imádott kislányával, Adriennel és már befutott zenészként.
Fotók: www.ihaszgabor.hu

Azonnal eltiltották a játéktól. Ott állt 21 évesen az összetört álmokkal. De nem adta fel. Inkább maradt a csapat mellett masszőrként, mert elszakadni képtelen volt a labdarúgástól. Közben itthon tombolt a beatkorszak, ami őt is megfertőzte. Nem egyszer a focicsapat buszán dudorászott vagy énekelt. Mészöly Kálmánék kezdetben azt mondták a masszőrként dolgozó fiúnak, hogy leszállítják a buszról, ha nem hagyja abba, ám egy idő után nekik is feltűnt, mennyire fülbemászó dallamokat dúdol. Ihász Gábor pedig gondolt egy merészet és megkereste a szárnyait bontogató Máté Pétert, aki már akkor képzett zenész volt. Megkereste és elmondta neki, a kottát nem ismeri, gitározni pedig otthon tanult meg a szobájában, amúgy pedig focistának készült, de be kellett fejeznie a karrierjét.

Más talán azt mondta volna neki, gyere vissza később, ám Máté Péter megérezte benne a tehetséget és lehetőséget adott Ihász Gábornak, aki szép lassan ismert zeneszerző lett. Dalokat írt Máténak, Szécsi Pálnak, Cserháti Zsuzsának és másoknak. Aztán a sors hozta úgy, hogy énekes is lett, mivel Szécsi Pál öngyilkossága után több olyan dal is nála maradt, amelyeket Szécsinek szánt. Azt mondták neki, próbálja meg elénekelni. Megtette. Óriási sikere lett. Külföldön és itthon is számtalan fellépés várt rá, közben pedig elvette feleségül a gimnáziumi szerelmét, Évát, akitől megszületett a kislánya Adrienn.

Ihász Gábor hamar a magazinok címlapjára került.
Fotó: Arcanum/Képes Újság

Habár Ihász Gábor az első sikeres dalát 1967-ben írta, csak 13 évvel később jelenthetett meg az első nagylemeze. Nem értette, hiszen akiknek zenét írt, mind sorra adták ki az albumokat. Emésztette magát, hosszú évekkel később egy interjúban úgy fogalmazott, sokszor elgondolkozott, miért nem tudta adminisztrálni magát, mert így gyakran anyagi gondjai akadtak. Gyorsan élt, másodszor is megházasodott (a felesége, Mária a Vasasban kézilabdázott) s 1981-ben megszületett a fia, ifjabb Ihász Gábor. Aztán 40 éves korára a lánya, Adrienn egy unokával is megajándékozta. Fiatal nagypapa lett a zenészből, talán ezzel akart kompenzálni a sors, amely hamarosan lecsapott rá.

Egy 1982-es koncerten. Ihász Gábor mellett Dévényi Tibor.
Fotó: Fortepan/Giltán Tivadar

Ihász Gábor csupán 42 éves volt, amikor hosszan tartó betegség után örökre elaludt 1989-ben. A lánya, Adrienn egy emlékoldalt készített a tragikus sorsú édesapjának, ahol megható bejegyzésekkel emlékezik a magyar könnyűzene egyik őstehetségére, aki Máté Péterhez és Szécsi Pálhoz hasonlóan fájdalmasan korán hagyott itt minket. Ihász Gábor labdarúgóként és zenészként is kivételes volt, mégsem futhatta be azt a karriert, amely járt volna neki a talentuma alapján. Itt hagyta viszont nekünk az életművét, a slágereket. Sajnos tényleg múlnak a gyermekévek…

Nyugodj békében, Ihász Gábor!

Előző cikkAZ IGAZI KUKORI ÉS KOTKODA EGY VECSÉSI CSALÁDI HÁZ UDVARÁBAN KAPIRGÁLT
Következő cikk45 ÉVE DEBÜTÁLT A TÉVÉBEN SÜSÜ, A GYEREKKORUNK NAGY KEDVENCE