Forrás: Youtube

Nekünk már a hetvenes években volt Rex-felügyelőnk, Kántornak hívták, az okos német juhász öt epizódban üldözte a rosszfiúkat. Az Újságmúzeum 10 pontban tiszteleg a krimi készítői előtt.

1.A film kutyás főszerepére három német juhászt néztek ki a stáb tagjai, Néró, Sanyi és Tuskó volt a jelöltek között. Végül a stáb úgy döntött, hogy Tuskóé lesz a főszerep.

2. Tuskó hivatásos rendőrkutya volt és a forgatások mellett naponta bevetésre vitték nyomozókutyaként. A film felvételeinél a gazdája, Miszlai Ferenc is mindvégig vele volt, csak mikor forogni kezdett a kamera, akkor kapta a vezényszavakat mástól.

Kántor a valóságban is létezett, 11 éven át volt nyomozókutya.
Forrás: Youtube

3. A film főszereplője Kántor a valóságban is létezett, Vas megyében szolgált nyomozókutyaként 11 éven át. A statisztikák szerint 536 esetben vetették be és 279 bűnügynél szagolta ki, hogy ki volt a tettes.

4. Olyannyira ragaszkodott a gazdájához, a rendőr Tóth Józsefhez, hogy ennivalót is csak tőle fogadott el. Aztán 1964-ben éppen egy bűnözőt üldözött a Fertő tónál, amikor a határnál rálépett egy aknára. El kellett altatni (a kitömött teste ma is látható a Rendőrmúzeumban).

5. A rendező Nemere László olyan színészt keresett a főszerepre, aki amúgy is szereti a kutyákat és jól is bánik velük. Így esett a választása Madaras Józsefre, akinek akkoriban két kutyája volt otthon, egy komondor és egy puli.

Madaras József, a Kántort alakító Tuskó és Horváth Sándor.
Forrás: Youtube

6. Madaras József korszak egyik legtöbbet foglalkoztatott színésze kiválóan hozta a szerepet. Madaras a Jancsó-filmek emblematikus karaktere volt, idősebb korában aztán cudar fordulatot vett az élete. Elesett, beverte a fejét és csaknem egy évig feküdt kómában. Sokan már lemondtak róla, ám ő újra tanult járni, beszélni. Persze már nem lehetett a régi, de küzdött, hogy visszatérhessen. 2007-ben, 69 évesen hagyott itt minket.  

7. Szamos Rudolf könyve alapján készült a film, aki 1970-ben írta meg a Kántor nyomoz című regényét. Már ő sincs közöttünk, 2009-ben 80 éves korában távozott az élők sorából.

8. A filmet a már említett Nemere László rendezte, aki textilgyári munkásként kezdte, ám végül hosszú évtizedek alatt a televízió elismert rendezője lett. 77 esztendős korában aludt el örökre.

Szilágyi Tibor (szemben balra) minden részben szerepelt.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

9. A film zenéjét Tamássy Zdenko írta. Neki köszönhetjük többek között a legendás Mephisto zenéjét is, ezen kívül több közkedvelt ifjúsági sorozatok is ő írta a dallamait, így a Le a Cipővel!, A palacsintás király zenéje is hozzá köthető, valamint a Hannibál tanár úr és a Régi idők focija is Tamássy Zdenko életművéhez tartozik.

10. A filmből csupán öt különálló epizód készült, s a kutyuson kívül három színész szerepelt mind az öt részben. Madaras József mellett Szilágyi Tibor, aki Sátori Béla főhadnagyot alakította – ma is köztünk van, 79 esztendős – és ugyancsak mind az öt részben játszott Horváth Sándor, ő volt Bokor István százados. Horváth Sándor 80 éves korában halt meg 2012-ben.

Előző cikkBABITS MIHÁLY BIZTATTA A PÁLYAKEZDŐ, CSODÁS HANGÚ SÁRDY JÁNOST
Következő cikkMAGÁRA MARADT A 3 ÉVES KISLÁNYÁVAL: KOMLÓS JUCI ÉLETTÖRTÉNETE