Ott voltunk vele a nádasban, mi fárasztottuk a halakat és a mi fogadott nagypapánk volt Matula bácsi, a jólelkű remete. Tutajos, a gyerekkorunk egyik hőse, pontosabban az őt alakító Seregi Zoltán ma 70 esztendős.

Budapesten született, s hamar eldőlt, hogy a fim és a színház fontos lesz az életében, hiszen az édesapja, Seregi László neves színházi rendező volt. A Tüskevár szerepét azonban nem neki köszönheti, hanem egy bizonyos Molnár Editnek, aki az idősebb Seregi asszisztense volt. 1966-ot írtunk. A 13 éves Seregi Zolika szokás szerint meglátogatta a színházban az édesapját, ahogy később fogalmazott: „ott lábatlankodtam.” Egyszer csak belépett Molnár Edit, aki az előkészületeknél tartó Tüskevár című filmnél is segédkezett. Meglátta a kamaszt, majd annak édesapjához fordult: „Pont ilyen karakterű gyereket keresnek. Laci, hadd vigyem el a válogatóra!”

Seregi Zoltán (Tutajos) és Bánhidi László (Matula bácsi).

Elvitte. Seregi Zoltán egy hétfői napon találkozott a film rendezőjével, Fejér Tamással, kedden pedig már az övé volt a szerep. Csupán 13 éves volt és kíváncsi, hiszen fővárosi gyerekként nőtt fel, kevés időt töltött a vadregényes természetben. A nyolcrészes tévésorozatot amúgy nem a Kis-Balatonnál, hanem jobbára a ráckevei Duna-ágnál forgatták, de Sármelléken is járt a stáb. A csodás madarakat ábrázoló filmrészleteket pedig Homoki Nagy István természetfilmjeiből emelték át a Fekete István regényéből született filmbe.

Seregi Zoltán örült a szerepnek, annak pedig különösen, hogy megismerhette a kor neves színészeit, így a Matula bácsit zseniálisan alakító Bánhidi Lászlót is. Később, már felnőtt fejjel így emlékezett az első találkozásra: „Az első forgatási napon magához intett és azt mondta a stábra mutatva: kisöreg, szólj, ha valami problémád van ezekkel. Nagyon rendes volt, partnerként kezelt, pedig ő akkor már ismert színész volt, én pedig csak egy kiskamasz.” A sorozatban Barabás Tibor játszotta Bütyök szerepét. A Tüskevárban barátok voltak, az életben azonban hamar elsodorta őket egymás mellől a sors. Olyannyira, hogy Seregi Zoltán hosszú évek óta semmit sem tud róla. Barabás Tibor hangját a sorozatban nem hallhattuk, a stáb ugyanis az ő esetében a szinkronizálás mellett döntött. Így szólalt meg Bütyök hangján Petrik József, aki később Pom Pom hangját is adta a népszerű rajzfilmben.

A Pál utcai fiúkban nem kapott szerepet Seregi Zoltán, de ő szinkronizálta Bokát (balra).

De visszatérve Seregi Zoltánhoz. A Tüskevár hihetetlen népszerűséget hozott számára. A sorozatot 1967. április 3-án kezdte vetíteni a Magyar Televízió, ő pedig egyszeriben a legismertebb gyerekszínész lett itthon. Azt is később, már felnőtt fejjel mesélte, hogy néhány hónap alatt három hatalmas zsák levél érkezett a címére, s nem meglepő, jobbára lányok kértek tőle fényképet vagy autogramot. Becsületére legyen mondva, megpróbált válaszolni a levelekre, de nem jutott a végére. Híres lett, az iskolája legismertebb nyolcadikos tanulója.

Sokan azt gondolták akkor, a Tüskevár után még számtalan filmben láthatjuk majd Seregi Zoltánt, de nem így történt. Pedig felvetődött, hogy szerepet kap A Pál utcai fiúk filmes változatában, amelyet 1968-ban forgatott Fábri Zoltán. Akkor nem értette, miért maradt ki belőle, mert akár Nemecsek szerepét is örömmel eljátszotta volna. Csak utóbb tudta meg az igazságot, hogy miért angol gyerekek alakították a főszerepeket. Hozzá is eljutott ugyanis a történet, amely szerint, az író Molnár Ferenc Amerikában eladta a regény megfilmesítési jogait. A magyar származású producer, Bohém Endre az amerikai piacra szánta a filmet (ezért lettek benne tökéletes angolsággal beszélő gyerekek a főszereplők), ám tisztában volt vele, akkor lesz hiteles, ha eredeti helyszínen és magyar rendezővel készítik el az alkotást. Seregi Zoltánnak így végül a szinkron jutott, az ő hangján szólalt meg a magyar változatban a Bokát alakító William Burleigh.

Seregi Zoltán 70 esztendős.
Fotó: Mandiner/archív

Tutajos, pontosabban Seregi Zoltán így is maradt a színjátszás közelében, rendező szakon végzett a főiskolán és számtalan teátrumban dolgozott közmegelégedésre. A legtöbbet a Szegedi Nemzeti Színházban, Budapesten a Tháliában és Békéscsabán, a Jókai színházban. Az utóbbi helyen aztán immár hét éve ő az igazgató is. Nem csak színházban rendezett, sokan emlékezhetnek a rendszerváltás után bemutatott 30 részes vígjáték-sorozatra, amely a Frici, a vállalkozó szellem címen futott. A számtalan színésznagyságot felvonultató sorozatot Seregi Zoltán rendezte.

A Tutajost alakító színésznek két felnőtt lánya van, és öt unokája. A színjátszás és a család mellett pedig a labdarúgás a harmadik szenvedélye. Sokáig a színészválogatottban is rendszeresen pályára lépett. Itthon az Újpestnek szorít, a külföldi együttesek közül pedig a Barcelona a kedvence. Amúgy már az unokák is látták a Tüskevár összes részét és nehezen hitték el, hogy a nagypapa alakította a szerepet. Te is voltál fiatal? – kérdezték tőle kerek szemekkel. Volt. És ma sem idős, 70 éves.

Boldog születésnapot, Seregi Zoltán!

Előző cikkAKIT A SZENVEDÉLY VITT ELŐRE: 110 ÉVE SZÜLETETT GOBBI HILDA
Következő cikkA KERTJÉT VÁLASZTOTTA A ZAJOS VILÁG HELYETT MOLDOVÁNYI ÁKOS