Fotó: Fortepan/Budapest Főváros Levéltára/Klösz György fényképei/Arcanum/Tolnai Világlapja

Heteken át egy meghökkentő esetről beszélgettek a budapestiek 1909-ben. Kiderült ugyanis, hogy Kováts László, a Nemzeti Múzeum köztiszteletnek örvendő, harmincas évei végén járó segédőre hat éven keresztül ládaszám lopta a múzeum felbecsülhetetlen értékű iratait.

Furfangos ember volt, ugyanis a kicsempészett iratokat – két közvetítő bevonásával – később megvételre ajánlotta a múzeumnak, amely természetesen lecsapott a különleges példányokra. Főleg, hogy a vételről is Kováts segédőr döntött. Pedig mindenki becsületes embernek ismerte, a magas, szikár férfit, aki már régóta dogozott a múzeumban. Főleg az 1848/49-es forradalom anyagát rendezte és kutatta, így Kossuth Lajos és Görgey Artúr hagyatékát is ő dolgozta fel, mellette pedig a múzeumnak ajándékozott főúri könyvtárak értékes példányait is ő nézte át.

Kováts László, a trükkös csaló végül lebukott.
Fotó: Arcanum/Friss Újság/Népszava

Mindig pontosan érkezett, elegánsan, s nagy lelkesedéssel mesélt a kollégáinak arról, ha felfedezett egy izgalmas levelezést vagy egy különleges könyvet. Aztán este hazament a feleségéhez az Üllői út 109/A szám alatt található lakásába. Nem éltek nagy lábon, de nélkülözniük sem kellett. Azt nem tudni, mikor fogalmazódott meg Kováts segédőrben, hogy a bűn útjára lép, ám utóbb kiderült, először 1903-ban csempészett ki értékes kéziratokat a múzeumból. Ha valamelyiken rajta volt a múzeum pecsétje, akkor azt eltüntette, majd egy vidéki hölgyet megkért, néhány hét múlva hozza be a különleges iratokat hozzá, úgyis ő dönt arról, megveszi e a múzeum a relikviákat. Természetesen megvette.

Kováts Lajos persze vérszemet kapott, főleg, hogy akkoriban a biztonságra kevésbé adtak, kilószám pihentek a múzeum iratraktárában a gyűjtők számára sok pénzt érő különlegességek. Szépen lassan ipari mennyiségben kezdte kilopni a forradalom idejéből való kéziratokat, hirdetményeket, levelezéseket. A felesége otthon semmit sem sejtett, csak annyit vett észre, hogy a férje könnyebben mond igent egy külföldi nyaralásra, meg, hogy jobban ad magára mint korábban. Később két pesti fiatalembert bérelt fel, nekik kellett az elcsent 48-as iratokkal megjelenni a múzeumban, ahol aztán mindenki Kovátsot leste, hogy megvásárlásra javasolja e a gyűjteményeket. Ha lelkiismeret furdalása volt, talán azzal nyugtatta magát, hogy kár nem érte a múzeumot (csak anyagi…), az iratok visszakerültek a tárlókba, csak ő keresett vele nem keveset.  

Kossuth Lajos féltve őrzött kéziratait is megdézsmálta.
Forrás: Wikipedia

Így érkeztünk el 1909 augusztusához, amikor minden összeomlott. Kováts ugyanis óvatlan volt. A beépített emberével nem a múzeumnak ajánlotta fel az 53 darabos, szabadságharcos gyűjteményt, hanem egy pesti antikváriumba küldte a fiút. A tulajdonosnak természetesen tetszett a gyűjtemény, komoly pénzt ajánlott érte, de azzal a kikötéssel, hogy hagyják ott az iratokat, átnézeti egy szakértővel. Kováts Lajos pechére pedig a Nemzeti Múzeumba vitte be az anyagot. Őt viszont, mint a forradalmi téma szakértőjét hiába keresték, hiszen Svájcba ment szabadságra a feleségével. Így más nézett rá, s gyanús lett neki, hogy mintha már látta volna az egyik levelezést leltárba véve a múzeumban. Pillanatok alatt mindenre fény derült, a detektívek pedig a gyűjteménnyel házaló fiút is kihallgatták, aki ijedtében mindent elmesélt, lebuktatta Kovátsot is, aki ekkor még gyanútlanul pihent a svájci Alpokban. Mivel egy rokonának megírta, mikor ér haza, a detektívek úgy készültek, a Nyugati pályaudvaron őrizetbe veszik a szarkát. Egy múzeumi dolgozó azonban súgott a sajtónak.

Így amikor Kováts a hazaúton az érsekújvári pályaudvaron gyanútlanul vett egy újságot, a címoldalon azt olvashatta, hogy szorul a hurok a múzeumi tolvaj nyaka körül. Összeomlott. A vonat fülkéjébe érve mindent bevallott a feleségének és megpróbálta megölni magát a pisztolyával. Az asszony kicsavarta a kezéből a fegyvert és próbálta nyugtatgatni. Kováts aztán a Nyugati pályaudvaron leugrott a még mozgó vonat leghátsó személykocsijáról és elmenekült. Az első útja Székesfehérvárra vezetett, ahol megpróbált annyi pénzt kérni az apjától, amellyel Amerikába hajózhat.

A Nemzeti Múzeum épülete. Itt lépett a bűn útjára a segédőr.
Fotó: Fortepan/Budapest Főváros Levéltára/Klösz György fényképei

Nem volt annyija az apjának, így Grazba ment és ott is szállt meg egy hotelben. Mindez a detektívek fülébe is eljutott, így azt is kiderítették, hogy Grazból a Mura folyó menti, festői szépségű Bruckba menekült tovább, ahol a Kék Ökör fogadóban szállt meg, Theodor Hübenauer álnéven. Egy rutinos pesti detektív nyomban Bruckba ment, ahol elmondta a helyi rendőröknek, óvatosan bánjanak a férfival, mert pisztoly van nála és félő, hogy kárt tesz magában. Azt mondta, éjjel, a Kék Ökörben majd őrizetbe veszik. Igen ám, de az egyik helyi detektív felismerte az utcán Kovátsot és üldözőbe vette. Az idegileg kikészült múzeumi tolvaj hiába futott, nem tudta lerázni magáról a rendőrt. A következő pillanatban beugrott egy kapualjba, elővette a pisztolyát és fejbe lőtte magát. Azonnal meghalt. A pesti lakását természetesen átkutatták a detektívek és hat láda, felbecsülhetetlen értékű iratot, levelezést találtak. A feleségének nem tűnt fel, ő csak azt gondolta, az imádott férje hazahozza a munkát. Szó szerint ez történt…

Így ért tehát véget az élete a furfangos múzeumi tolvajnak, aki néhány év börtönnel megúszta volna az esetet, ám rettegett attól, hogy rács mögé kerül. Görgey Artúr, Kossuth Lajos és a többi szabadságharcos hagyatéka azóta is a Nemzeti Múzeum gyűjteményében pihen. A tragikus sorsú trükkös tolvajt pedig már régen elfelejtettük. Pedig 113 éve erről a történetről beszélt mindenki Budapesten…

Előző cikkÉVSZÁZADOKON ÁT KUTATTAK VISEGRÁD KÖRNYÉKÉN A KINCSKERESŐK
Következő cikkAKIT A SZÍNJÁTSZÁS ÉS A SZERELEM ÉLTETETT: SZÉKHELYI JÓZSEF TÖRTÉNETE