Forrás: Youtube

Egy romantikus vígjáték a Rákosi-rendszer árnyékában, avagy Mariska, Szellemfi, ifjú Schnaps és a többiek. Következzék 8 érdekesség a Liliomfi című filmről!

1. A film Szigligeti Ede 1849-ben írt, azonos című, három felvonásos vígjátékából készült. Habár már 1915-ben megfilmesítették, a Makk Károly-féle Liliomfi lett csak átütő siker. Szigligeti Ede amúgy Szathmáry József néven született és komoly fejtörést okozott számára, hogy az apja papnak szánta, nem pedig vándorszínésznek. Mikor mégis színésznek állt, az apa megtiltotta, hogy az ő nevét használja a színházi plakátokon. Szigligeti később íróként is jeleskedett, a Liliomfit két délután alatt írta meg a termékeny szerző.

Darvas Iván és Krencsey Marianne.
Forrás: Youtube

2. A film 1954-ben készült, a Rákosi-rendszer zárt világában. A 29 éves Makk Károly inkább egy semleges témához nyúlt (ártalmatlan vígjáték), nem akart úgy járni, mint az 1949-ben forgatott filmjével, az Úttörőkkel, amit betiltottak. Sosem tagadta, Bacsó Péternek jutott eszébe, a film ötlete, a Madách Színházban nézték a színházi változatot, amikor a Bacsó megjegyezte: „Te, ebből filmet kellene csinálnod!” Makk Károly a Liliomfi után három évvel vette el feleségül a női főszereplőt, Krencsey Marianne-t , de 1960-ban elváltak. Makk összesen négyszer házasodott és 2017-ben hunyt el 91 éves korában.

3. A forgatás idején 29 éves Darvas Iván bebizonyította, hogy nem csak komoly szerepekben volt zseniális, hanem komédiázni is tudott. A színész ekkor már a nála csaknem 11 évvel idősebb Tolnay Klári férje volt. A Liliomfi után két évvel aztán a történelem átírta az életét. Darvas Iván az 1956-os forradalom alatt kiszabadította a bebörtönzött testvérét, amiért a szabadságharc leverése után 22 hónap börtönt kapott. Tolnay Klári megvárta, ám hamarosan elváltak.

Csodás főszereplők egy ragyogó kosztümös filmben.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

4. A huszonkét fős stábból (ide értve a vezető színészeket és készítőket) csupán az egyik forgatókönyvíró, Bíró Yvette él már csak, ő 91 esztendős. Amerikai állampolgár, egy időben egy New York-i egyetemet tanított forgatókönyvírást.

5. Az ifjú Schnaps szerepét ragyogóan alakította az ekkor mindössze 20 éves Garas Dezső, akinek a Liliomfi volt az első filmje. Garason még tízéves korában életmentő műtétet hajtottak végre, amely során gégemetszést is alkalmaztak. A hangszála is megsérült, innen eredt a kicsit rekedtes beszéde. Garas Dezső sincs már közöttük, 77 éves korában halt meg 2011-ben.

6. A női főszerepet alakító Krencsey Marianne a film után 12 évvel – ekkor már nem Makk Károly felesége volt – döntött úgy, hogy elhagyja Magyarországot és disszidál. A távollétében a férjével együtt börtönbüntetést kapott. Csak 1973-ban semmisítették meg az ítéletet. Krencsey 1986-ban tért ismét haza és 2016-ban aludt el örökre.

A Balatonnál forgatták a ma már kultikus filmet.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

7. A filmben szerepet kapott az öt évvel korábban készült Ludas Matyiban berobbant Soós Imre is. A színész ekkor már gyengébb idegállapotban volt és 1957 nyarán – mindössze 27 évesen – az öngyilkosságba menekült. Legalábbis a hivatalos verzió szerint, hiszen sokáig tartotta magát az a variáció is, hogy a szerelmének is köze volt a halálához.

8. Szigligeti Ede eredeti története Nagyváradon játszódott, Makk Károlyék a Balaton partját, pontosabban a meseszép Badacsonyt nézték ki helyszínnek. A romantikus környezet csodás díszletet adott a szerelmes vígjátéknak.

Előző cikkSZERELMI DRÁMA A SZÍNHÁZBAN, AVAGY LÖVÉS AZ ELSŐ FELVONÁS VÉGE ELŐTT
Következő cikkAKI SZÍNÉSZKÉNT KIVÉTELES VOLT, EMBERKÉNT MÁR KEVÉSBÉ: MAJOR TAMÁS